a

AB Kurulu Dönem Başkanlığı Almanya’ya geçti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Almanya’nın “Birlikte Avrupa’yı yine güçlendirmek” sloganıyla 31 Aralık’a kadar yürüteceği dönem başkanlığında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sağlık, ekonomik ve toplumsal tesirleriyle savaş edilmesine tartı verilecek.

Alman hükümetinin resmi programında, Avrupa’nın Kovid-19 bunalımından güçlü bir biçimde çıkması için tüm güçle çalışılacağı belirtilerek, Avrupa’nın geleceği ile ilgili de AB’nin 2021-2027 dönemine ilişkin bütçenin belirlenmesi, iklimin korunması, dijitalleşme, hukukun üstünlüğü ve Avrupa’nın dünyadaki rolü ile İngiltere’nin birlikten ayrılmasına ilişkin müzakereler üzere mevzuların Almanya’nın dönem başkanlığında önemli nokta alacağı tabir edildi.

Almanya’nın AB Kurulu Dönem Başkanlığı yapacağı devirde AB-Afrika ve AB-Çin doruklarının düzenlenmesi planlanıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin dönem başkanlığında beklentilerin büyük olduğunu bildiğini söz ederek, “Krizden âlâ bir biçimde çıkarak ve Avrupa’yı geleceğe hazırlayarak bu beklentileri bölgesine getirmek istiyoruz.” dedi.

AB KURULU PERIYOT BAŞKANLIĞI

AB Kurulu Dönem Başkanlığı, altı aylık mühletlerle üye ülkeler arasında dönüşümlü olarak üstleniliyor. Dönem başkanı ülke AB Kurulu toplantılarına başkanlık ediyor ve AB için öncelikli hususların belirlenmesini sağlıyor.

AB Kurulu Dönem Başkanlığı’nı Almanya’dan sonra 1 Ocak 2021’de Portekiz üstlenecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

New York’ta polis departmanının bütçesinden 1 milyar dolar kesinti yapılacak