DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • AB Komisyonu‘ndan ekonomide tarihi çöküş beklentisi

AB Komisyonu‘ndan ekonomide tarihi çöküş beklentisi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan bunalımın, Avrupa ekonomisini öngörülenden daha ağır etkilediğini belirtti. DW Türkçe’nin haberine nazaran daha önce açıkladığı 2020 yıl sonuna dair konjonktür iddialarını revize eden Encümen, AB ülkelerinde sene sonu itibari ile yüzde 8,3’lük bir küçülme yaşanmasının beklendiğini duyurdu. AB Encümeni geçen Mayıs ayında açıkladığı varsayımında, “AB ülkelerinin gibisi görülmemiş bir ekonomik durgunluğa sürüklendiğini” tabir ederek küçülme beklentisini yüzde 7,7 olarak kamuoyu ile paylaşmıştı.

Komite’nin iddialarına nazaran Euro Yeri ülkelerindeki ekonomik küçülme ise yüzde 8,7 seviyesinde olacak. Laf konusu verilerle ilgili açıklamada, “Salgının yayılmasına karşı uygulanan önlemlerin, sandığımızdan daha yavaş gevşetilmesi sebebi ile pandeminin bu yılki ekonomik faaliyetlere olan tesiri beklenenden daha güçlü olacak” sözü kullanıldı.

AB Komitesi’ne nazaran, koronavirüs salgınından başka ülkelere orantıyla daha ağır etkilenen Fransa, İtalya ve İspanya’da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) en az yüzde 10 azalacak. Encümen’in Almanya ile ilgili varsayımı ekonomik küçülme nispeti ise yüzde 6,3.

Yılın 2. yarısına dair temkinli optimistlik

Gelgelelim Encümen, yılın 2. yarısı ile ilgili temkinli bir optimistlik içinde. Mayıs ve Haziran 2020’ye dair verilerin, “en istenilmeyen dönemin atlatıldığına işaret ettiğini” söz eden Komite, çok yavaş da olsa başlayan ekonomideki iyileşmenin, yılın 2. yarısında ivme kazanacağına inanıyor. Encümen, bu olumlu varsayımına karşın bundan sonraki gelişmelerle ilgili “olağanüstü yüksek bir tereddüt” yaşandığına da açıklamasında mekan verdi.

Avrupa ekonomisinin, tarihinin en büyük buhranlarından birinin akabinde 2021’de iyileşme sürecine gireceğine dair beklenti ise Encümen tarafından bir defa daha tekrarlandı. 

Bu beklentiyi rakamlarla da dile getiren AB Encümeni, önümüzdeki yıl AB ülkelerinde yüzde 5,8; Euro Kesimi ülkelerinde ise yüzde 6,1 nispetinde bir ekonomik büyüme yaşanacağını kestirim ediyor.

AB Encümeni Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, açıklanan beklentileri tehlikeye sokacak riskler bulunduğunu ve bunların başında “ikinci bir enfeksiyon dalgası” geldiğini belirtti. Dombrovskis, “Çalışanlarla şirketleri himayeye devam etmenin yanı sıra AB seviyesindeki siyasetimizi sıkı bir uyum içinde yürütmeliyiz ki, bu bunalımdan daha güçlü ve tek vücut olmuş halde çıkabilelim” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İspanya ve Portekiz’de koronavirüs kaynaklı ölümlerde son rakamlar