a
  • Haberyum
  • Dünya
  • AB 14 ülkeye sonlarını açıyor, listede Türkiye yok

AB 14 ülkeye sonlarını açıyor, listede Türkiye yok

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Avrupa Birliği, yarından itibaren koronavirüs salgınında “güvenli” kabul ettiği 14 ülkeye hudutlarını açıyor. Bu ülkeler arasında Türkiye yok.

Türkiye’yle birlikte ABD, Rusya, Brezilya ve Çin de listede yan almıyor.

Hâlâ güncellenmekte olduğu belirtilen listede şu ülkeler nokta alıyor: Cezayir, Yeni Zelenda, Avustralya, Ruanda, Kanada, Sırbistan, Gürcistan, Güney Kore, Japonya, Tayland, Karadağ, Tunus, Fas, Uruguay.

Diplomatlar, Çin’in de AB vatandaşlarını kabul etmesi halinde listeye alınabileceğini söylüyor.

AB ülkeleri sonlarını birbirlerine açma kararı almıştı. Brexit sürecinin sonlanacağı 31 Aralık’a kadar İngiltere de üye ülke muamelesi görecek ve sınırlamalardan muaf olacak.

AB’nin listesinin bugün öğlen saatlerine kadar son halini alacağı belirtiyor.

ÜYELERİ YÜZDE 55’İ ONAY VERDİ

Avrupa Birliği ülkelerinin yüzde 55’inin (AB nüfusunun yüzde 65’i) listeye onay verdiği ve nitelikli oy çoğunluğunun sağlandığı belirtiliyor.

Listenin oluşturulması sırasında İspanya, Yunanistan, Portekiz gibi ülkelerle görüş ayrılıkları ortaya çıktığı belirtiliyor.

Koronavirüs salgınından ağır etkilenen İspanya’nın turizmini canlandırmak istemesine karşın risk almak istemediği, ekonomisi büyük ölçüde turizme bağlı olan Yunanistan ve Portekiz’in ise virüsle ilgili daha az tasaları olduğu kaydediliyor.

Geçen hafta üye ülkelerin iki farklı liste üzerinde çalıştıkları istikametinde haberler çıkmıştı.

Politico sitesi bu listelerden birinin vaka sayısının 100 bin bireyde 16’dan daha az olan ülkeleri içerdiğini, öteki listenin de vaka sayısının 100 bin şahısta 20’ye kadar olan ülkeleri kapsadığını öne sürmüştü. Politico 2. listenin Kanada ve Türkiye’yi de kapsayacağını duyurmuştu.

Listenin iki haftada bir güncelleneceği ve ABD’nin de daha sonra dahil edilebileceği belirtiliyor.

Bu ayın başlarında Avrupa Encümeni, AB üyesi olmayan Garp Balkanlar ülkelerine 1 Temmuz’dan itibaren hudutları açmayı bir öncelik olarak gördüğünü açıklamıştı.

Gelgelelim, AB üyesi Hırvatistan, geçen hafta vaka sayılarındaki artış nedeniyle Sırbistan, Kosova, Bosna ve Kuzey Makedonya vatandaşlarına, ülkeye girişlerinden itibaren 14 gün müddetle kendilerini karantinaya alma kaidesi getirmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’de S-400’lerin Türkiye’den satın alınması teklifi sunuldu