a
reklam

950 yıllık Anadolu’nun ilk Türk camisi ayağa kaldırılıyor

Sultan Alparslan’ın 1071’de Malazgirt Savaşı’nı kazanmasının akabinde bugün Ani Harabeleri olarak bilinen konumda inşa edilen Anadolu’nun ilk Türk camisi tekrar ayağa kalkıyor.

 

 

1072’de Ebu’l Manuçehr Beyefendi tarafından yaptırılan ve onun ismini taşıyan cami, Kalkınma Ajansları Genel Müdüriyeti ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün uyumunda restore edilecek.

950 yıllık Anadolu'nun ilk Türk camisi ayağa kaldırılıyor

 

 

Türkiye genelinde bölgesel bazda faaliyet yürüten 26 kalkınma ajansı, girişime maddi mealde destek verecek. Restorasyon çalışmaları Malazgirt Zaferi’nin 950’nci yıl dönümü olan 26 Ağustos 2021 tamamlanacak ve cami ibadete açılacak. 

YERKÜRE MİRASI LİSTESİNDE

Kars’a 42 kilometre uzaklıkta bulunan Ebu’l Manuçehr Camii, Ani Arkeolojik Alanı’ndaki öbür anıtsal ürünlerle birlikte 2016 yılında UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne girdi. Günümüze yıkılmadan ulaşabilmeyi başaran cami, Anadolu’daki en eski Selçuklu yapıtlarından biri olarak biliniyor. Dikdörtgen planlı iki katlı yapının tavanı varlıklı Selçuklu motifleri ile süslü. Caminin 99 merdivenli minaresinin gözcü kulesi olarak da kullanıldığı belirtiliyor. 

DAHA ZIYADE TANINACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdüriyeti uyumunda faaliyetlerini yürüten Serhat Kalkınma Ajansı, caminin gelecek nesillere aktarılması, ulusal ve memleketler arası çapta bilinirliğinin artması için kolları sıvadı.

950 yıllık Anadolu'nun ilk Türk camisi ayağa kaldırılıyor

Bu kapsamda geçmiş yıllarda da birtakım restorasyonlardan geçen caminin tam mealiyle ayağa kaldırılması için Kalkınma Ajansları Genel Müdüriyeti ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdüriyeti çalışmalara başladı.

İMZALAR TAMAM  

Çalışmaların sonuçlanmasının akabinde Kalkınma Ajansları Genel Yöneticisi Barış Yeniçeri ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Yöneticisi Gökhan Yazgı arasında projelendirme ve restorasyon pratikleri için protokol imzalandı.

İmza merasimine Kars Valisi Türker Öksüz, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Kars Milletvekili Ahmet Arslan, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç katıldı. 

İNANÇ TURİZMİ İÇİN DEĞERLI

Merasimin akabinde açıklama yapan Vali Öksüz, restorasyonun kısa müddette tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek, “Bu bizim için inanç turizmi gelişmesi ve ilimizin ulusal ve memleketler arası çapta bilinirliğinin artması yanında de çok değerli bir adım olacak” dedi.

ECDAT YADİGARI

Eski Bakan Arslan, “Ecdat yadigarı bu kadar kıymetli bir yapıtımızın gün yüzüne çıkarılması konusundaki uğraş nedeni ile bahtiyarız. Kısa zamanda restore edilerek burada namaz kılınacak hale gelmesi de hepimizin hasretle beklediği bir durum” diye konuştu.

950 yıllık Anadolu'nun ilk Türk camisi ayağa kaldırılıyor

VEFA GÖSTERGESİ

Kalkınma Ajansları Genel Yöneticisi Yeniçeri, nahiyeyi geçen yıl ziyaret ettiğini hatırlatarak, şunları söyledi “Bir an evvel burayı ayağa kaldıralım. Ezan okunabilir namaz kılınabilir hale getirelim diye karar aldık. Serhat Kalkınma Ajansımızın kıymetli potansiyel başlıklarından biri de turizm. Burayı Anadolu’ya yurt yapanlara bir vefa göstergesi olarak Anadolu’daki 26 kalkınma ajansımızın emeği ve iş birliği ile ayağa kaldıralım istiyoruz. Tüm kalkınma ajanslarımızla birlikte Anadolu’yu temsilen her biri ile imece adabı burayı ayağa kaldırmak istiyoruz. Burası 5 bin yıllık ören yanı ve burada gün yüzüne çıkmış 23 eser var. Biz bunu bir kolyeye benzetiyoruz. Her biri bir yakut, zümrüt, elmas.” 


950 yıllık Anadolu'nun ilk Türk camisi ayağa kaldırılıyor

BAKANLAR TALİMAT VERDİ

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Yöneticisi Yazgı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın talimatlarıyla çalışmalara başladıklarını kaydederek, “Biz de süratli bir biçimde hizmete açma isteği içindeyiz.” dedi.

950 yıllık Anadolu'nun ilk Türk camisi ayağa kaldırılıyor

SELÇUKLU MİMARİSİ

Ani Ören Bölgesi Kazı Başkanı Dr. Muhammet Arslan, cami minaresinin “Kufeki” ismi verilen yöreye mahsus bir taş ile inşa edildiğin tabir ederek, “Caminin iç mekanı kıbleye dikey üç sahanlı olarak inşa edilmiş ve her sahanın üzerinde karelere bölünerek tonoz örtüler meydana getirilmiş. Bu tonoz örtülerde Selçuklu mimarisini yansıtan süslemeler mahal almaktadır.” haberini verdi.

KAYIP KİTABE

Dr. Arslan şöyle devam etti: Camimizin garp cephesinde kayıp bir kitabemiz var. Maatteessüf günümüze ulaşamamış. Ne zaman kayıp olduğuyla ilgili bir haber de mevcut değil. Bu kitabede caminin Alpaslan oğlu Sultan Melikşah’ın emri ile lokal buyruklardan olan Ebu-l Menucerh tarafından yaptırıldığı yazılı.

KÜLTÜRLERİN BULUŞMA NOKTASI

Türkiye- Ermenistan haddinde mekan alan Ani Arkeolojik Meydanı, Erken Demir Çağından 16’ncı yüzyıla kadar mütemadi bir yerleşim konumu oldu. İpek Yolu üzerinde bulunan alan, Orta Çağ’ın şehircilik ve mimari açısından çok kültürlü özelliğiyle dikkat çekti. Ermeni, Gürcü, Bizans ve Selçuklu kültürlerinin buluşma noktası olan Ani’de kilise, cami,  manastır, kervansaray, hamam, köprü, değirmen üzere 23 tescilli anıt yapı bulunuyor. Ani başkaca, yıkılarak toprak altında kalmış birçok sivil mimarlık örneğine de hane sahipliği yapıyor. 

                                         

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sahiller doldu, maske tasarrufu azaldı

HIZLI YORUM YAP