a

1984 Kitap Özeti, Konusu ve Karakterleri

Dünya; Okyanusya, Doğu Asya ve Avrasya olmak üzere üçe ayrılıyor. Roman ise Okyanusya’da geçiyor. Okyanusya halkı İç Parti, Dış Parti ve proleterler olarak sınıflandırılıyor. İç Parti daha ferah bir hayat sürerken dış parti üyeleri kendilerinden istenenleri eksiksiz olarak yapıyor. Proleterlerde gözlenmeye bile gerek duyulmayan alt tabaka konumunda. 

Geçmişte çok kötü hayat şartlarına sahip olan halk devrimden sonra Büyük Birader sayesinde rahat bir yaşama kavuşmuştur. Ama geçmiş aslında yoktur. Değiştirilmektedir.  Olayın kahramanı Winston Smith de tarihte düzenlemeler yapan Gerçek Bakanlığında çalışmaktadır. 

Dış Partilidir. Geçmişi kendinden istenildiği şekilde düzenleyen çalışmalardandır. Bu düzenlemelerdendir ki devrim öncesine ait tüm bilgiler yok edilmiştir. Bu şekilde halk geçmişte daha zor koşullarda yaşadıklarına ikna edilebilmektedir. Aynı zamanda sürekli Doğu Asya ve Avrasyayla savaş içerisinde olan Okyanusya müttefik değiştirdikçe tarihi de güncellenmektedir.

1984 Kitap Özeti

Aslında halk geçmişin farkında olsa da belgeler değiştiğinden dolayı bunu inkar etmelidir. Bu Yenisöylemde çiftdüşün kelimesiyle ifade edilir. Yenisöylem halkın düşüncelerini sınırlandırmak için sürekli sadeleştirilen dildir) Büyük Birader ve Parti inkar edilemez. Edilmesi durumunda Partililerin evleri de dahil neredeyse her yerde bulunan tele-ekranlar bu durumu tespit eder ve kişi düşünce polisi tarafından yakalanır. 

Büyük Biradere ve Partiye karşı nefret duymak, düşünmek suçtur. Yenisöylemde bu suç düşünce suçudur.Bu sırada Winston geçmişte yaşadıklarının gerçekliğini sorgulamaya başlar. Büyük bir suç olduğunu bilse de antikacıdan aldığı bir deftere günce tutmaya başlar.

İlk sayfayı “Kahrolsun Büyük Birader” yazarak doldurmuştur. Günce tutmaya başladıktan sonra etrafını gözlemlemeye ve kendisi gibi Parti’den nefret eden birini aramaya başlar. O’Brian isminde bir İç Partili ona bu hissi verir. Fakat konuşma izni yoktur. Yasaktır. 

Geçmişi sormak için yaşlı proleterlerin yanına giden Winston, net bir cevap alamaz. Çünkü geçmiş onlar tarafından da unutulmuştur. Geçmişi mi yoksa bugünü mü tercih edersiniz sorusuna yanıt alamayan Winston eve dönüşünde kendini bir daha yanına bile yaklaşmayacağını söylediği antikacının önünde bulur ve girmekten geri duramaz. Bu antikacıda tele-ekran yoktur. Zaten proleterleri izlemeye pek gerek duyulmaz.

 Antikacıdan evine dönerken bir Partiliyle karşılaşan Winston endişelenir ve aceleyle evine döner. Ertesi günlerde karşılaştığı bu kızdan kendisini sevdiğine dair bir not alan Winston onunla gizlice buluşmaya başlar ve bir süre sonra antikacının üst katını buluşmak için kiralar. Particilerin birlikte olması yasaktır. 

Bu Partili kızın adı Julia’dır ve Partiden nefret etmektedir. Tüm bunlar olurken Winston O’Brian ile konuşma fırsatı yakalar. O’Brian da partiye karşıdır. O’Brian Winston’a halkın her gün nefret kustuğu, Devlet’i yıkmaya çalışan bozgunculardan oluşan bir yeraltı örgütünün başı olan Goldstein’in yazdığı kitabı verir ve örgütü Kardeşlikten bahseder. 

İlerleyen günlerde antikacıda yakalanan Winston düşünce polisi tarafından yakalanır. O’Brian polislerin başındadır. Öldürülmeden önce Parti gerçeklerini kabul etmesi gerekmektedir ve O’Brian’ın tarafından sorgulanır. Bu sorgulamada Goldstein’in kitabını yazanın O’Brian olduğunu ve kardeşlik örgütünün olup olmadığını bilemeyeceğini öğrenir.

O’Brian gerçeklerin farkındadır fakat Parti’nin yıkılmayacağına inancı tamdır. Winston’un da partinin istediği şekilde düşünme vakti gelmişti. 

1984 kitap konusu ekşi, 1984 verilmek istenen mesaj, 1984 Felsefesi özet, 1984 kitap Özeti karakterleri, 1984 ana fikri nedir, 1984 sonu nasıl bitiyor, 1984 kitap yorumu, George Orwell 1984,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İslam Medeniyetleri Müzesinin açılış töreni gerçekleşti