a
reklam bursa seo hizmetleri

Yerel Medya için yeni bir güç

Yerel Medya Temsilcisi olarak bizim de söyleyeceklerimiz olmalı. Ana Akım Medya ile Yerel Medya temsilcilerini bir araya getirmek Yerel Medya temsilcileri olarak tarafımızdan takdir edilir bir girişim olarak not edilmeli.

Ana Akım Medya ile Yerel Medya temsilcilerini bir araya getirmek Yerel Medya temsilcileri olarak tarafımızdan takdir edilir bir girişim olarak not edilmeli.

Bugün bizden bahsedeceğim.

Çalışan gazetecilerin sorunlarından,

Çalışamayan gazetecilerin durumundan,

Gazetecilerden, gazetelerden, televizyon ve radyolardan.

İnternet haber sitelerinden,

Basın-yayın şirketlerinden söz etmek istedim.

ÖNEMLİ BİR BULUŞMA

Yüksek müsaadelerinizle…

Bizi, kendimizi, yani gazetecileri ve basın sektörünü anlatacağım.

Bugün bizlerin sizlere ulaşmamızı,

Siz değerli okurlarımızın da bizlere erişimini sağlayan medya’dan söz edeceğim.

Dün, Bursa’da bu yazımıza vesile olan gerçek anlamıyla önemli bir toplantı gerçekleştirildi.

Daha doğrusu bir buluşmaydı.

Bu nedenle bizler için oldukça önemli ve anlamlıydı.

Yani, gazetecilerin ve yazılı basın dediğimiz gazetelerin, görsel medya olarak televizyonların, sözlü yayın kuruluşları kapsamında radyoların konu edildiği bir toplantıydı katıldığımız.

Teknoloji ve dijitalleşme süreciyle hayatımıza giren yepyeni bir medya mecrası olarak ‘İnternet Gazeteciliği’nin etkileyiciliğini de saymam gerek.

Hele ki, artık hepimizin elinin altında, cebinde taşır hale geldiğimiz cep telefonları marifetiyle her an her yerde ve her durumda habere, bilgiye, erişmemizi sağlayan ‘Sosyal Medya’

PANAMA AİLESİ OLARAK KATILDIK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Medya Derneği’nin yürüttüğü ‘Yerel Medya Buluşmaları Projesi’ kapsamında, Bursa’daki yerel medya temsilcileri Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde bir araya geldi.

Ana tema; “Çok Kanallı Yayıncılık” olarak belirlenmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bursa Bölge Müdürü Ali Fuad Gölbaşı’nın ev sahipliğinde, Medya Derneği Başkanı ve Takvim Gazetesi yazarı Ekrem Kızıltaş, Daily Sabah GYY İbrahim Altay, Lacivert ile Sabit Fikir Dergileri GYY Mustafa Akar ve Can Kazancıoğlu Bursa Yerel Medya temsilcileriyle buluştu.

Bizim de ‘Panama Yayıncılık’ ve ‘Haberyum’ İnternet Haber Sitesi ile Posta16 Gazetesi olarak davet edildiğimiz toplantıda Bursa’da yerel medya temsilcilerine “Çok Kanallı Yayıncılık” sistemi anlatıldı ve sürecin Yerel Medya çerçevesinde sürdürülebilirliği hakkında bilgiler paylaşıldı.

GÖLBAŞI ‘YOL HARİTASI’ ÇİZDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bursa Bölge Müdürü Ali Fuad Gölbaşı, buluşmamızda takım arkadaşlarıyla birlikte takdir edilir bir ev sahipliği sergiledi.

Ali Fuad Gölbaşı, Mustafa Akar’ın Moderatörlüğünü üstlendiği oturumda,

Projenin amacı hakkında tecrübe ve deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Ardından daha önemli konulara değindi.

Buluşmamızın yol haritası olabilecek kucaklayıcı, kapsayıcı ve yerel medya adına sürdürülebilir önerilerini aktardı.

Önemli uyarılarda da bulundu.

Öncelikle, Ana Akım Medya ile Yerel Medya temsilcilerini bir araya getirmek Yerel Medya temsilcileri olarak tarafımızdan takdir edilir bir girişim olarak not edildi.

Gündemin ana temasını oluşturan, ‘Çok Kanallı Yayıncılık’ yerel medya açısından gelecek vaad eden bir süreci işaret etmesi bakımından hepimiz için önem arz ettiği bir gerçekti.

Hele ki; yerel medyanın ulusal düzeyde başarı göstermesini mümkün kılacak anlayışları ve organizasyon biçimlerini tartışmak, yolunu açmak özellikle yerel medya adına inkar edilemez bir sürecin yol haritası anlamındaydı.

Medya teknolojileri alanında ortaya çıkan gelişmeleri paylaşmak, o teknolojileri edindirmek girişimleri ise ‘Yerel medya için yeni bir güç yeni bir vizyon’ anlamı yüklemekte.

Bütün bu öneri ve uyarıları ‘yol gösterici’ kabul edilmeli.

Bu ise yerel medyanın gelecek adına yol haritasındaki güzergah levhaları anlamı taşımaktaydı.

Belki de, toplantının bizler için en can alıcı noktası;

Yerel medyanın karşı karşıya kaldığı sorunları temsilcilerin dilinden derlenip, İletişim Başkanlığına sunulmak üzere 2021 Yerel Medya Raporu şeklinde sunulacak olması.

BURSA MEDYASI GÜÇLÜ AMA!..

Konu bu noktaya gelince, Yerel Medya Temsilcisi olarak bizim de söyleyeceklerimiz olmalı.

Önce tespitlerimizi yapmalı.

Ki; söyleyeceklerimize teminat sayılsın.

Bursa Yerel medyası, il merkezinde, 12, ilçeleriyle birlikte 21 gazetenin yayın yaptığı bir kent.

Bursa, onlarca İnternet Haber Sitesi, yüzlerce sektörel ve işkolu odaklı özel dergi ve kurumsal yayınlarıyla oldukça zengin, etkin ve güçlü bir medya gücüne sahip.

Bunlara, ana akım medya kuruluşlarının temsilcilikleri ile Ajansların bölge müdürlükleri de eklenince,

Kaliteli insan kaynakları, teknik donanım, teknolojik yatırımları ve sektörel altyapısıyla, ulusal düzeyde, ana akım medya ile yarışır seviyede olduğu bir gerçek.

Yanı sıra, Bursa Gazeteciler Cemiyeti(BGC), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Bursa Ekonomi Gazeteciler Derneği (BEGD, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD)  gibi mesleki örgütleriyle de yerel medya adına öncü şehirlerin başında geldiğini söylemek haksızlık olmaz.

Ve… haklı olarak medya konusunda kendinden söz ettirmekte.

KEŞKE BİR TEMSİLCİMİZ OLSAYDI

Öncelikle böyle bir toplantıda, Bursa Yerel Medya temsilcilerinden en azından tecrübesi ve birikimlerine güven duyduğumuz bir meslektaşımızın Bursa Bölge toplantısındaki etkinlikte program yürütücüleri arasında olmasıydı.

Bu, yerel medya temsilcileri olarak sanıyorum hepimizin ortak arzusu olacaktır. 

Elbette, toplantıya katılan temsilci meslektaşların bireysel soruları, önerileri, talepleri oldu.

Çalışan gazeteciler adına, sektör adına ve mesleğimiz adına bazı sorunlar, sıkıntılar dile getirildi.

Talep, beklenti ve önerilerde aynı şekilde dillendirilmiş olsa da, Bursa Yerel Medyası adına  organizasyona derli toplu bir rapor takdim edilmesi ve toplantıda bizlerle paylaşılması çok daha ‘şık’ olurdu sanıyorum.

Ancak bu görevi gönüllü olarak dilim, dilimiz döndüğünce Bursa medyasının sorunlarını derli toplu bir sunum halinde raporlaştırıp Gazeteci Ercan Akyıldız, Abimle ile birlikte hazırlamayı üstlendiğimizi belirtip, yazımda da Talep ve umutlarımı da kısaca paylaşacağım elbet.

KOVİT-19 ve BEKLENTİLER

Hepimiz için malumdur.

Kovit-19 salgını nedeniyle bir çok meslek ve iş kolu gibi özellikle Yerel Medya çalışanları ve kuruluşları da ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Bursa yerel medya kuruluşlarında görev yapan basın çalışanları sokağa çıkma yasağında bile sahada kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştı.

Naçizane, talep ve umduklarımı kısaca paylaşmak isterim.

*-Gazeteciler ve medya çalışanlarına Basın İlan Kurumu vasıtasıyla bir sosyal destek imkanı olmalı. 

*-Yerel Gazetecilere devlet bankalarından maaşlarına göre makul miktarda uzun vadeli faizsiz veya düşük faiz ödemeli kredi sağlanabilir? 

“Yerel basının en büyük finansman kaynağı resmi ilanlardır’

Ancak, Kovit-19 nedeniyle Mahkeme ve icra ilanları, takibatlar, kamu kurumu ihale ilanları durmuştur. Öte yandan iş dünyası ve esnaf kesimi de reklam vermekten imtina etmektedir.

*-Yerel Medyanın dijital dönüşümünde kullanılmak üzere teknolojik altyapı için düşük faizli kredi imkanı ciddi umut yaratır.

*-Yerel medya şirketlerine, KOSGEB kredileri ‘Can Suyu’ olabilir ancak şartları daha uygun hale getirilerek günümüze uygun şekilde güncellenmelidir.

Yerel basının devlete ödemelerini (SGK ve Maliye gibi) en az 1 yıl süreyle ertelenebilir. 

*-Reklam ve ilan faturalarında KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı aşağı çekilebilir. 

Bu ve benzer talep, umut ve önerilerimizin dikkate alınması çözüm bulunması dileğiyle.

***********************************************************************************************

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bol miktarda siyasi yalan bulacaksınız, sakın şaşırmayın!..

HIZLI YORUM YAP