a

Yeni Özbekistanla ilişkilerde yeni dönem…

Bursa'yı ziyaret eden dost ve kardeş ülke Özbekistan'ın Fergana Vilayeti Valisi Hayrullo Bozarov ile beraberindeki heyet

Bursa’yı ziyaret eden dost ve kardeş ülke Özbekistan’ın Fergana Vilayeti Valisi Hayrullo Bozarov ile beraberindeki heyet üyeleri, yaptıkları görüşmelerde başta ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerin daha da geliştirilmesi için önemli adımlar attılar.

Özbekistan’ın Fergana Vilayeti Valisi Hayrullo Bozarov, “Fergana ve Bursa arasında pek çok alanda benzerlik olduğunu gördük. Tarımdan mobilya üretimine ve tekstile kadar Fergana’da olan her sektör Bursa’da da bulunuyor. Bu benzerlik iş birliği imkanlarını daha da artırmak işin olumlu bir durum” dedi.

İLK ZİYARET VALİ CANBOLAT’A

Özbek heyet temaslarına Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret ile başladı. AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Türkiye-Özbekistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Osman Mesten ile Özbekistan’ın Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan’ın de eşlik ettiği ziyarette, ortak tarih, dil ve kültür temelinde güçlü kardeşlik bağlarına sahip olan Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da pekiştirecek faaliyetler kapsamında Bursa ile Fergana arasında yapılabilecek etkinlikler ele alındı.

Daha sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile görüşen Fergana Valisi Bozarov, Bursa’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasını kutladı. Ziyarette Bursa ve Fergana’nın kardeş şehir olmalarına ilişkin iyi niyet protokolü de imzalandı.

İKİLİ İŞ GÖRÜLMELERİ YAPILDI

Beraberindeki işadamları heyetiyle birlikte Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret eden Fergana Valisi Bozarov, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Meclis Başkanı Ali Uğur ile görüştü. İşadamları arasında düzenlenen ve ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirildiği toplantıya da katılan konuk Vali Bozarov, Bursa’nın üretimden ihracata kadar her alanda elde ettiği deneyimleri Fergana’da gerçekleştirmek istediklerini söyledi ve işadamlarını Fergana’ya davet etti.

UİB VE BEKSİAD ZİYARET EDİLDİ

Bursa’daki temasları kapsamında Uludağ İhracatçı Birlikleri’ni de ziyaret eden Fergana Vilayeti Valisi Hayrullo Bozarov ile beraberindeki heyet üyeleri, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu ve Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Senih Yazgan’dan Bursa’nın tarımsal ürün ihracatı hakkında bilgiler aldılar.

UİB’deki görüşmelerinin ardından Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (BEKSİAD) de ziyaret eden konuk heyete BEKSİAD Başkanı Ömer Yıldız tarafından Bursa’daki bebe çocuk konfeksiyonu üretimi ile ihracatı hakkında bilgiler sunuldu. Heyet üyeleri Vişne Caddesi üzerindeki işyerlerini de gezdiler. Özbekistan’ın Fergana Vilayeti Valisi Hayrullo Bozarov ile beraberindeki heyet üyeleri Bursa Tarım İl Müdürlüğünü de ziyaret ederek İl Müdürü Hamit Aygül ile görüştüler.

Kozahan ve Ulucami’yi de gezen Fergana Vilayeti Valisi Hayrullo Bozarov ve heyet üyeleri Özbekistan’ın Bursa Fahri Konsolosluğuna da giderek Fahri Konsolos Ali Baklan ile bir süre görüştüler. Görüşmeye Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alişer Agzamhodjaev de katıldı.

“BURSA VE FERGANA VİLAYETİ ARASINDA YENİ BİR SAYFA AÇILDI”

Bursa’da iki gün boyunca çeşitli temaslar gerçekleştiren Özbekistan’ın Fergana Vilayeti Valisi Hayrullo Bozarov görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulunurken, “Bursa ve Fergana Vilayeti arasında yeni bir sayfa açıldı. Sayın Vali ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşmelerimizde de iki vilayet arasındaki heyetlerin sık sık bir araya gelmesini konuştuk” dedi.

Bursa Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Üniversite Rektörleri ile BTSO Başkanları başta olmak üzere Bursa protokolünü Fergana’ya davet eden Konuk Vali Bozarov, “Öncelikle ziyaretimizin gerçekleşmesinde büyük katkıların olan Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına kendi adıma ve Fergana Vilayeti heyeti adına teşekkür ederim. Çok olumlu ve verimli bir gün geçirdik. Her şey çok güzel organize edilmiş.

Ziyaretimiz iki ülke Cumhurbaşkanları Sayın Mirziyoyev ve Sayın Erdoğan’ın çok yakın dostluğu ve iş birliği döneminde gerçekleşiyor. Görüyoruz ki, ikili iş birliğini daha da geliştirmek için çok büyük potansiyel ve imkanlar mevcut. Fergana Vilayeti ve Bursa arasında pek çok alanda benzerlik olduğunu gördük. Tarımdan mobilya üretimine ve tekstile kadar Fergana’da olan her sektör Bursa’da da bulunuyor. Bu benzerlik iş birliği imkanlarını daha da artırmak işin olumlu bir durum.

Sayın Vali ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanıyla görüşmelerimizde Fergana ve Bursa arasındaki iş birliğini uzun yıllar boyunca devam edeceğini konuştuk. İki vilayet arasında olan iş birliğimizi ilerleyen dönemde ilçeler arasında da olmasını istiyoruz. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığımız görüşmelerde 50 bin bulan üye sayıları, Bursa’nın 16 milyar dolar düzeyindeki ihracat hacmi deneyimlerini bizler de Fergana’da gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Yıldırım ilçesindeki Vişne Ticaret Bölgesinde de incelemelerde bulunduk. Çocuk kıyafetleri üretiminin belirli bir bölgede yapılıyor olması bizi çok etkiledi. Bölgede 100 bin kişinin çalışıyor olması, 1 milyar dolar ihracat yapılıyor olması memnuniyet verici bir durum. Fergana’daki Üçköprük ilçemizde de bebek konfeksiyonu işiyle ilgilenen bin adet küçük işletme bulunuyor. Bu iki ilçedeki bebek konfeksiyonu üreticilerini heyetler halinde görüştürmek, modelleri birlikte geliştirip üretmelerini amaçlıyoruz.

Bugünden itibaren Bursa ve Fergana Vilayeti arasında yeni bir sayfa açıldı. Sayın Vali ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızla görülmelerimizde de iki vilayet arasındaki heyetlerin sık sık bir araya gelmesini konuştuk. Şimdi elimizde birbirimize güvenmemiz için her türlü bilgi bulunuyor ve bunu hayata geçirmek gerekiyor. Sayın Bursa Valisi ve Sayın Bursa Belediye Başkanı da benim bu düşüncemi onayladılar. Türkiye ve Özbekistan’ın iki vilayeti olan Bursa ve Fergana örnek iş birliği göstermek niyetindeyiz” şeklinde konuştu.

ÖZBEKİSTAN’IN TİCARET EVİ BURSA’DA AÇILACAK

Özbekistan’ın Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan da, “Bursa ile Fergana her anlamda birbirine benzeyen dost ve kardeş iki ülkenin iki önemli şehri. Çok önemli işbirlikleri başlayacak. Bu arada Özbekistan’ın Ticaret Evi Bursa’da açılacak. Mayıs ayı gibi de Bursa’dan Özbekistan’a bir ticaret heyetini ziyaretini planlıyoruz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Darülaceze’den BAREM’e Övgü