a
Haberyum

Haberyum

15 Ekim 2021 Cuma

Muş’ta TYP kuraları çekildi

Muş’ta TYP kuraları çekildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında istihdam edilecek 240 temizlik çalışanı kura çekimiyle belirlendi.

Muş Spor Lisesi spor salonunda korona virüs tedbirleri kapsamında düzenlenen kura çekimi, saygı duruşuna müteakip İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda konuşan Muş Vali Yardımcısı Hasan Taş, ilk kura çekimini yapacaklarını belirterek, herkese hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Muş İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç ise “Bu yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilimize vermiş olduğu TYP çalışanlarının sayısı 240 kişidir. Bu 240 kişinin 100 kişisi 5 ilçemize dağılacak, geri kalan 140 kişi ise merkez ilçede görev alacak. Bu 240 kişinin kuraları burada çekilecek. Her şey şeffaf, en adil şekilde kura çekimi yapılarak gerçekleştirilecek ve sizlerde burada göreceksiniz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından torbadan ilk istihdam edilecek kişinin ismini Vali Yardımcısı Hasan Taş tarafından noter huzurunda çekti.

240 kişinin istihdam edileceği isimler, noter huzurundaki kura çekimiyle sorunsuz şekilde tamamlandı.

Devamını Oku

Başkan Gültak’tan üniversite öğrencilerine müjde

Başkan Gültak’tan üniversite öğrencilerine müjde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediye Meclisinde alınan kararla, 2021 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda üniversiteyi kazanan Akdenizli öğrencilere öğrenim desteği verilmesi kabul edildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Akdeniz Belediye Meclis Toplantısında, 2021 Yılı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na girip, devlet üniversitesi ve yüksek okullarını kazananlar ile Türkiye ve KKTC’de vakıf üniversitesi ya da yüksek okullarını tam burslu kazanan, ailesi Akdeniz ilçesinde ikamet edip üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin ödüllendirilmesiyle ilgili komisyonlara havale edilen gündem maddesi de görüşüldü. Buna göre 4 yıllık bölüm kazanan öğrencilere bin 200 TL, 2 yıllık bölüm kazanan öğrencilere ise 500 TL öğrenim desteği verilmesi ile ilgili önerge oybirliğiyle kabul edildi.

“Eğitimde fırsat eşitliğini her daim savunduk”

Üniversite öğrencilerine ilişkin mecliste alınan kararla ilgili konuşan Başkan Mustafa Gültak, “Eğitimde fırsat eşitliğini her daim savunduk. Geleceğimizin güvencesi gençlerimiz için de imkanlarımız ölçüsünde elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Evlatlarımızın ailelerinin omuzlarındaki yükü bir nebze de olsa hafifletmek amacındayız. Vermiş olduğumuz bu desteklerin bizlere umut, başarı, azim olarak geri döneceğinden hiçbir şüphemiz yok. Katkı sunan tüm meclis üyesi arkadaşlarıma da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Devamını Oku

Malatya’da Erasmusdays festivali

Malatya’da Erasmusdays festivali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatya’da AB Erasmus programları çerçevesinde Erasmusdays festivali gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi tarafından düzenlenen program kapsamında yürütülen projelerin tanıtımı, AB Erasmus yeni dönem programı hakkında bilgilendirme sunumları ve yeni dönem akreditasyon kapsamında farklı temalarda tematik masa çalışmaları yapıldı.

Bir otelde yapılan “Erasmus Days” açılış etkinliğine, İl Milli Eğitim Müdürü, Ali Tatlı, Erasmus projesi yapan okul müdürleri, öğretmenler ile davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasın yapan Tatlı, Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yıllardır Ulusal Ajansla etkili iletişim kurmuş ve çok sayıda Avrupa Birliği projelerini yürüdüklerini ifade ederek, “ Bu konuda il düzeyinde farklı türlerde ve içeriklerde yapılan projelere rehberlik etmekte ve talep eden tüm yönetici ve öğretmenlere gerekli desteği sunmaktadır. Başarılı çalışmalara tanıklık etmekteyiz” diye konuştu.

Amaçlarının ErasmusDays ile Erasmus+ Programı’nın tanınırlığını ve bu programa yönelik projelerin görünürlüğünü artırmak, potansiyel yararlanıcıları Erasmus+’tan yararlanmaya teşvik etmek olduğun da vurgulayan Tatlı, “ Bugün yapılan faaliyetlerde öğretmenlerimiz “Sosyal içerme ve sosyal kapsayıcılık, dijitalleşme, iklim değişikliği ile mücadele etme, yabancı dil gelişimi ve Avrupa vatandaşlığı” vb temalarda beyin fırtınası yapacaklar. Bu konular sadece ilimizi değil tüm dünyayı ilgilendiren konu başlıklarıdır. Bu kapsamda yapılacak tüm çalışmalar bizden başlamak üzere tüm insanlığın hayatını kolaylaştıracaktır” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Sinop’ta tarihi köy odası, ‘köy müzesi’ne dönüştürüldü

Sinop’ta tarihi köy odası, ‘köy müzesi’ne dönüştürüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sinop’un Türkeli ilçesinde bulunan, geçmişi çok eskilere dayanan köy odası geleneği ‘köy müzesi’ne dönüştürülerek yaşatılmaya çalışılıyor.

Osmanlı döneminden kalma bir kültür olan köy odası kültüründe, köye dışarıdan gelen misafirler köy odalarında ağırlanıyor, köy okulları açılmadan önce köylünün tuttuğu hocalar dini ağırlıklı eğitimi köy odasında veriyordu. Yağmurlu, karlı günlerde köy düğünleri, bayramları, cenaze toplanmaları yapılan köy odasında, aynı zamanda uzun kış gecelerinde köy erkekleri bu odalarda toplanır, oyunlu, sazlı, sözlü etkinliklerde eğlenir, hoş vakit geçirirlerdi.

Geçmişi eskilere dayanan köy odası geleneği, Sinop’un Türkeli ilçesine bağlı Satı köyü Usva Mahallesi’nde bulunan köy odasının restore edilerek ‘köy müzesi’ haline dönüştürülmesiyle yaşatılmaya çalışılıyor.

İlçede esnaflık yapan Hasan Özdemir öncülüğünde, gurbetçi vatandaşların desteğiyle restore edilerek müzeye dönüştürülen köy odasında, köylerde eski tarihlerde kullanılan çok sayıda kilim, sepet, gaz lambaları, öküz arabası, hızar, elek gibi 100’e yakın artık kullanılmayan eski malzemeler bulunuyor.

Geçmişte her türlü faaliyet ve konaklamanın yapılabildiği köy odası geleneğinin günümüzde ulaşım, iletişim ve eğitimin kolaylaşmasından dolayı unutulduğunu ifade eden Hasan Özdemir, “Köy odaları, günümüz koşullarından dolayı ilgisiz kaldı. Bu geleneğin yaşatılması ve gelecek nesillerin bu gelenekleri unutmaması amacıyla atalarımızdan bize miras kalan köy odasını, restore ederek, ‘köy müzesi’ haline getirdik. Aynı zamanda köy odasında geçmişte kullanılan üretim ve yaşam araçlarını sergiledik. Birçok yörede kaderine terk edilen köy odalarının inşallah köy müzesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gelecek nesillerin bilmesi açısından bu önemli” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Hiç çivi kullanılmadan yapılan 655 yıllık Mahmutbey Camisi, Dünya Miras Listesine alınacak

Hiç çivi kullanılmadan yapılan 655 yıllık Mahmutbey Camisi, Dünya Miras Listesine alınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hiç çivi kullanılmadan 1366 yılında Candaroğulları Beyliği tarafından yapılan ve 2018 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Mahmutbey Camisi, UNESCO Dünya Miras Listesine aday gösterilmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor.

2018 yılında Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilen Kastamonu’da il merkezine bağlı Kasaba Köyü Mahmutbey Camisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” adı altında, seri adaylık olarak UNESCO Dünya Miras Listesine aday gösterilmesi ile ilgili yönetim planı hazırlık çalışmaları kapsamında İl Genel Meclisi Salonu’nda odak grup toplantısı düzenlendi.

Kastamonu’da yer alan Kasaba köyü Mahmutbey Camisi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanları ve ilgili paydaşların katılımıyla UNESCO Dünya Miras Listesine aday gösterilmesine yönelik Kasaba Köyü Mahmut Bey Camii Yönetim Planı Odak Grup Toplantısına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Ankara Rölöve ve Anıtlar Genel Müdürlüğü, TMMOB Şehir Plancıları Odası, TMMOB Mimarlar Odası, Ankara Turist Rehberleri Odası, TURSAB Batı Karadeniz Başkanlığı, Kastamonu Valiliği Sosyal Etüd Proje Müdürlüğü, KUZKA, Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu Belediye Başkanlığı, Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kastamonu İl Özel İdaresi, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kastamonu Müftülüğü, Kastamonu Kent Konseyi Başkanlığı temsilcileri katıldı.

Düzenlenen toplantıda, “2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” kapsamında Konya ilinde yer alan Eşrefoğlu Camii, Eskişehir ilinde yer alan Sivrihisar Ulu Camii, Afyonkarahisar Ulu Camii, Ankara ilinde yer alan Arslanhane Camii ve Kasaba Köyünde yer alan Mahmut Bey Camisi dahil edilmiş olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığınca söz konusu Camiler “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” adı altında seri adaylık olarak UNESCO Dünya Miras Listesine aday gösterilmesinin planladığı ifade edildi.

Toplantı, Kastamonu Valiliği İl Sosyal Etüd ve Proje Müdür V. Dr. Suat Tüfekci’nin açılış konuşmasının ardından, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Dünya Miras Alanları Şube Müdürü Neşe Akdoğan’ın konuşması ve Dünya Miras Alanları Uzmanı Dr. Şule Kılıç’ın Mahmutbey Camii ve yakın çevresine yönelik odak grup toplantısı sonucu elde edilen güçlü yönler, zayıf yönler, tehditler ve fırsatlar (GZFT) sunumuyla devam etti.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda Mahmutbey Camii ve yakın çevresine yönelik Koruma-Muhafaza-Bakım-Araştırma-Risk Yönetimi-Uzman Eğitimi (Odak Grup 1), Kentsel Koruma-Sağlıklaştırma-Kentsel Gelişim/Altyapı -Sunum (Odak Grup 2), Yerel Farkındalık-Katılım-Eğitim-Tanıtım-Turizm (Odak Grup 3) unsurlarını içeren geniş kapsamlı odak grup toplantısı gerçekleştirildi.

Devamını Oku