a

Tarım alanları talan edilmesin diye!

Kestel Belediyesi’ni ve Başkan Önder Tanır’ı, belediyecilikte başka bir yere koymak gerekiyor. 

Sosyal belediyecilikte etkili olan insana dokunan ve hayatın akışına destek sağlayan hizmetleri ile de gerçekten örnek alınacak işlere imza atıyorlar. 

Son dönemde Bursa’da tarım alanlarının nasıl talan edildiğini ibretle izliyoruz. 

Belediyelerin gözü önünde yapılan ve utanç verici şekilde göz yumulan tarım arazilerinin talanını önlemek için oldukça akıllı bir projeye daha hayat veriyor. 

Başkan Yardımcısı Fatih Akın ile birlikte ofisimizde bizi ziyaret etme nezaketi gösteren Önder Tanır tarım alanlarının yok olmaması ancak insanların da doğal yaşama özlemini giderecek o önemli projeyi anlattı.                                

Kestel Belediyesi tarafından yapımı devam eden ve 8 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Kozluören Hobi Bahçesi projesi sona geldiğini anlatan Başkan Tanır,  75 metrekare tarım alanı, 5 metrekare ahşap kulübesi bulunan 68 hobi bahçesinin, önümüzdeki günlerde alınacak olan müracaatların ardından noter huzurunda yapılacak olan kura çekimiyle vatandaşların kullanımına sunulacağını açıkladı. 

Projenin vatandaşların tarım yapabilmesi ve aileleriyle doğada keyifle vakit geçebilmelerini amaçladığını anlatan Tanır, “Vatandaşların tarım yapabilmesi ve güzel vakit geçirebilmeleri için hazırlanacak olan hobi bahçeleri 3 yıllık sözleşme ile aylık 1.500 TL+KDV fiyatıyla kiralanacak. 

Hobi bahçesini kiralayan ve içerisinde tarım yapmadığı tespit edilen kiraların ise sözleşmesi sona erecek.

Ayrıca;

Vatandaşların tarım dışındaki hiçbir faaliyetine bu hobi bahçelerinde müsaade edilmeyecek olup, konaklama özelliği ve gece aydınlatması bulunmayacak. 

Başvuru yapacak kişilerin ise Kestel sınırları içerisinde ikamet etmesi ve 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir” ifadelerini kulladı.  

Burada çok kritik bir noktaya temas eden ve tarım alanlarının farklı yöntemlerle yok edilmesine imkan vermeyeceklerini de vurgulayan Tanır, “Kestel Belediyesi olarak çalışmalarını sürdürdüğümüz Kozluören Hobi Bahçesi projemizde son aşamaya gelmiş bulunuyoruz.

Bu alanlarda vatandaşlarımız tarım ürünleri üretecekler. 

75 metrekarelik bahçelerinde hafta sonları veya hafta içi hobilerini gerçekleştirerek, şehrin gürültüsünden uzak bir ortam sağlamaya çalıştık. 

Kısa bir süre sonra vatandaşlarımız için müracaatları toplayıp, noter huzurunda kura çekimi yapacağız. 

Bu projemiz hem belediyemize gelir sağlayacak, hem de vatandaşlarımızın yeşilin ve doğanın içerisinde tarım yapmalarını teşvik edecek. 

Biz;

Kestel Belediyesi olarak kaçak yapılaşmaya asla geçit vermiyor, hobi bahçesi adı altından yeni yerleşim yerleri kurmaya çalışanlara asla müsaade etmiyoruz. 

Tamamen belediyemizin kontrolüne olacak olan bu hobi bahçesinde yalnızca tarım yapılabilecek ve tarım yapmayan, dikmeyen, diktiği ürünleri toplamayan kişilerin sözleşmeleri iptal edilecek. 

Konaklamaya veya tarım dışındaki hiçbir faaliyete izin verilmeyecek” dedi.

Son dönemde hobi bahçesi adı altında tarım arazilerinin bölünerek yeni yerleşim yerleri oluşturulması kamuoyu gündeminde çok tartışılıyor. 

Belediyelerin tarım dışı alanlarla ve planlı bir şekilde bu tür hizmetleri sağlaması, kaçak yapıların da önüne geçmesini sağlayabilir. 

İhtiyaç olmadan keyfe keder tarım arazilerinin talan edilmesinin önüne mutlak suretle geçilmeli ve bu dönem gerçekten Önder Tanır ve Kestel Belediyesi önemli bir sınav verdi ve bunu başardı. 

Kaçak yapıyla taviz vermeden mücadele ederken, insanlara da nefes alacakları imkanlar sağlayan Tanır yönetimi, doğrusunu yapmanın örneklerini sunuyor. 

Allah’ı var Önder Tanır ve ekibi bir felsefe değişimi ve vizyon ortaya koyuyor ki, bu kendisinden çok daha hacimli belediyelere bile örnek olacak bir duruş. 

Proje güzel, uygulama güzel, yaklaşım güzel… 

Karşı çıkılmasının tek nedeni var ticari kaygı. 

Kestel ticari kaygıyla tarım alanlarının talan edilmesinin önüne geçiyor. 

Desteklemeli kamuoyu da. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sınıf tekrarından önemli sorunlar var!