a

Rusya’nın Ukrayna işgali 41. gününde:

Rusya’nın Ukrayna işgali 41. gününde: Rusya gizli seferberlik ilan etti

Rusya’nın Ukrayna işgali 41. gününe girdi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın gizli seferberlik ilan ettiğini ve para karşılığında tecrübeli 60 bin kişiyi silah altına almaya hazırlandığını iddia etti. İşte dakika yaşananlar…

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 41’inci gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

Rusya'nın Ukrayna işgali 41. gününde:

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

12.15 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşmek için bu hafta içinde başkent Kiev’e gidecek

11.54 İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, 30 Rus diplomatin ulusal güvenlik gerekçesi nedeniyle sınır dışı edildiğini açıkladı. Aynı gerekçeyle Danimarka da 15 Rus diplomatı sınır dışı etti.

11.30 Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, ülkede insani yardımların ulaşması ve ayrılmak isteyenlerin geçişinin kolaylaştırılması için 7 ayrı insani koridorun bugün oluşturulacağını belirtti. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşuk, bugün itibarıyla ülkenin doğusunda 7 ayı insani koridorun açılacağını duyurdu. Vereşuk, Mariupol, Berdyansk ve Tokmak’tan Zaporijya’ya, 3 ayrı insani koridorun yanı sıra Severodnetsk, Lısıçansk, Popasna ve Girske’den Bahmut kentine 4 ayrı koridorun açık olacağını belirtti. Öte yandan Vereşuk, Berdyansk-Ziparojiye güzergahında Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) de eşlik ettiği toplam 22 otobüsün belirlenen bölgelerden kalkış yapacağını duyurdu.

10.30 Ukrayna Başsavcısı, Rusya’nın saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bugüne 165 çocuğun hayatını kaybettiğini, en az 266 çocuğun yaralandığını duyurdu. Bu rakama Mariupol gibi cephe hattı şehirlerindeki çocuk kayıplarının dahil olmadığının altı çizildi. Mariupol kentine ulaşmaya çalışan Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden bir ekip ise önce Rus askerlerince durduruldu, yapılan görüşmelerin ardından serbest bırakıldı. Kiev yönetimi, Rus donanmasına ait Amiral Essen firkateynine hasar verildiğini açıkladı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da kışlasına dönen Rus askerlerin önemli bir bölümünün istifa etmeye çalıştığını ileri sürdü.

10.00 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 24 Şubat-5 Nisan dönemindeki kayıplarıyla ilgili bilgileri açıkladı. Buna göre Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundan 18 bin 500 asker öldürüldü, Ruslara ait 150 uçak, 134 helikopter, 676 tank, 1858 zırhlı araç, 332 top, 107 roketatar sistemi ve 55 hava savunma sistemi imha edildi. Rus güçleri 1322 araç, 7 gemi ve hafif sürat teknesi, 76 yakıt aracı ve 94 insansız hava aracını da kaybetti.

03.50 Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Aleksey Arestoviç, Rusya’nın ‘Amiral Essen’ firkateynine hasar verdiklerini açıkladı. Arestoviç, günlük brifingde yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerin cesareti ve tecrübesi sayesinde Rus filosunun “Amiral Essen” firkateynine hasar verildiğini ifade etti. Karadeniz’de Rus donanmasına ait Amiral Essen, Suriye’deki askeri operasyon sırasında ateşlediği Kalibr füzeleriyle dikkati çekmişti.

“RUSYA GİZLİ SEFERBERLİK İDDİA ETTİ”

00.00 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın gizli seferberlik ilan ettiğini ve para karşılığında tecrübeli 60 bin kişiyi silah altına almaya hazırlandığını iddia etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Donetsk ve Lugansk bölgelerinde 7 düşman saldırısı geri püskürtüldü. 2 zırhlı araç ve 43 otomobil, 3 adet savaş uçağı, 1 helikopter ve 2 seyir füzesi imha edildi. Ayrıca Rusya’da gizli seferberlik ilan edildi ve para karşılığında tecrübeli 60 bin asker alımı planlanıyor. Askerler, Krasnodar bölgesi, Perm bölgesi, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Inguşetya ve Kalmıkya’dan seçilecek” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nisa bebek yoğun bakımda onu terk eden anne gözaltında