a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Çalışmanın Yeni Kuralı

Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Çalışmanın Yeni Kuralı

Pomodoro tekniği, günümüzde çok yaygın çalışma teknikleri arasında değil. Hatta belki birçoğumuz bilmiyoruz bile. Fakat pomodoro, özellikle son zamanlarda popüler hale gelmeye başladı. 1992 yılından beri aslında uygulanan ve deneyenler tarafından en etkili çalışma yöntemi olarak gösterilen pomodoro tekniği nedir? Dediğinizi duyar gibiyim. Pomodoro, izlere verimli ve yüksek motivasyonda çalışmayı vaat eden bir çalışma tarzı. Nasıl mı? Gelin birlikte inceleyelim.

Pomodoro Tekniği İle Çalışmak Nasıl Olur?​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Çalışmanın Yeni Kuralı

​​​​​​​Pomodoro tekniği ile çalışmanın zamana bağlı tek bir kuralı var: 25 dakikalık bir çalışma sonucunda 5 dakikalık dinlenmeye bağlı çalışma. Toplamda 30 dakikaya tekabül eden çalışma da bir pomodoroya eşit. Her 25 dakikalık çalışmanızda 5 dakika dinleniyorsunuz. Dinlenirken kesinlikle çalışmanız hakkında bir şeyler düşünmüyorsunuz. İki pomodoro yaptıktan sonra 15 dakikalık uzun bir dinlenme yapıyorsunuz. Verimli olmak için günde 8-10 arasında pomodoro yapmak sizin için iyi olacaktır.

Pomodoro tekniği sayaç ile sizi yakın dost yapacak düzenli çalışmayı destekleyecek önemli bir çalışma tekniğidir. Özellikle üniversite sınavına çalışan arkadaşlarımız için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Üniversite sınavının çok çalışmaktan ziyade akıllı çalışmak ile başarıya giden bir yol olduğu nu hepimiz biliyoruz. Sizde akıllı çalışmak ve hayallerinize giden yolu açmak istiyorsanız pomodoroya güvenin.

Pomodoro Tekniği İle Ders Çalışma Sırları Neler?​​​​​​​

Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Çalışmanın Yeni Kuralı

Buraya kadar geldiğimize göre konu ilgi çekici olmalı değil mi? Evet, biliyoruz ki siz de verimli ve yüksek motivasyonda ders çalışmak istiyorsunuz. Bunun için de feragat etmeniz gereken bir takım şeyler olacak. Her şey yazıldığı gibi kolay olmuyor sonuçta. Pomodoro tekniği ile ders çalışma için gerekenler şu şekildedir:

  1. Whatsapp, İnstagram, Facebook, Twitter, E-mail… Gibi dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaşın,
  2. Telefonu sessize alıp ders çalıştığınız ortamın uzağında dışarıya koyun,
  3. 25 dakikalık çalışma için pomodoro tekniği sayacı kullanın.
  4. Çalışma yapmadan önce hangi konularda çalışmalar yapacağınızı belirleyin,
  5. Dünya yansa bile sayacı durdurun işinizi halledin ve kaldığınız yerden çalışmaya devam edin.

Uyarılar: Planınız bozulursa kaldığınız yerden devam etmek için sayacınız her daim yanınızda dursun. Pomodoro tekniği kitap üzerinde bağlı kalmanız gereken çok katı kurallara sahip değildir. Geri dönüp aynı çalışma temponuzu yakaladığınız sürece tabii.

İkinci olarak da sakın molalarda yaptığınız işle ilgili düşünmeyin. Kafanızı dağıtın ve hayaller kurun. Sadece ders çalışma odaklı değil hayatın her alanında pomodoro sizin yanınızda olacaktır. Ona düzenli yaklaşırsanız mükâfatınız büyük olur unutmayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Adıyaman’da, şarampole yuvarlanan otomobilin sürücüsü öldü