a

Özgün lezzetler Gastro İnegöl ile hayat buluyor

İnegöl Belediyesi, kendine özgü örnek çalışmalarıyla zaman zaman Türkiye gündemine de gelen bir kurum. Başkan Alper Taban, oldukça önemli işlere imza atarken, kamuoyunda duyarlılık oluşması noktasında da etkili işlere imza atıyor. 

İnegöl Belediyesi, kendine özgü örnek çalışmalarıyla zaman zaman Türkiye gündemine de gelen bir kurum. Başkan Alper Taban, oldukça önemli işlere imza atarken, kamuoyunda duyarlılık oluşması noktasında da etkili işlere imza atıyor. 

Her ne kadar ilçe olsa da önemli bir üretim merkezi olan, kendine özgün değerleri olan İnegöl’ü gerek Türkiye gerekse dünya ölçeğinde bir yere taşımanın gayretini daha göreve geldiği ilk günden itibaren gösteriyor. 

İşte onlardan biri de İnegöl’ün yerel lezzetlerinin hem tanıtımı hem de İnegöl’de sunumuyla ilgili çalışma. “Gastro İnegöl” projesi, önceki akşam lansman toplantısı ile tanıtıldı. İnegöl Belediyesi tam 2 yıl tüm köylerde yaptığı inceleme ve araştırmalarla 150 civarındaki yöresel lezzeti yeniden gün ışığına çıkarmayı başarmış. 

Kim demiş İnegöl’de sadece İnegöl Köftesi var diye. 150 özgün lezzetten bahsediyoruz. Konuya başlamadan önce İnegöl Belediyesi’nin yoğurt yemesiyle ilgili bir cümle etmeden geçmeyelim. Alper Taban’ın ekibi, konuyu oldukça iyi çalışmış. İnegöl’den kalkıp ofislerimize kadar gelerk davetiyeleri takdim edip, toplantıya daveti kendileri yaptı. Bunlar oldukça kıymetli. Konuya insani ilişkileri ve nezaketi katarak kuru bir lansmandan öteye gönüllere giren bir projeye dönüştürme çabasını simgeliyor aynı zamanda. 

Gelelim lansman toplantısına. 

Çok samimi bir ortam hazırlanmış,  Başkan Taban tüm misafirleri  ağırlama şekli çok naif ve güzeldi. Herkesle oldukça yakından ilgilendi. Güler yüzüyle pozitif enerjisini tüm misafirlerine aktardı.  Lansman İnegöl müziklerin eşliğinde yapıldı. Oldukça kalabalık bir davetli kitlesi özenle hazırlanan öngün yemeklerin tadına bakarken, İnegöl’ün gastro kültürünü tanıdı. Umuyoruz ki bu güzellik yerelde kalmaz ulusal ve uluslar arası alana yansıtılabilir.

Ve…  “Gastro İnegöl”

Sanayisi ve tarımıyla adından söz ettiren İnegöl, asırlık lezzetleri ile gastronomide de bir başarı hikayesi yazmak için kolları sıvamış. Tam  95 kırsal mahallede 2 yıl sürmüş 150 civarındaki özgün lezzet ortaya çıkarılmış. Ve bu özelliğinde “Gastro İnegöl” projesi ile ilçeye katkı sağlaması için bu proje hazırlanmış. 

Tüm detayları ayrıntısıyla düşünülmüş ve belkide gelecekte  gastronomi alanında yapılacak yeni atılımlarla Gaziantep, Hatay ve Afyon mutfağına rakip olmayı bile hedefliyor ilerleyen süreçte. 

Görsel şovlar, tanıtım videoları, İnegöl türküleri ve farklı lezzetlerle süslenen gece, tam da oluşturulan projeye yakışır bir ambians sağladı. İnegöl’e özgü yemekler ikram edildi. Geleneksel kıyafetlerle yapılan ikramlar, davetliler tarafından büyük ilgi gördü. 

Hadi biraz da yemeklerden bahsedelim… 

İnegöl Çiftetellisi, Kestaneli Kelem Sarma, İnegöl Balkabağı Humusu, Çıbrıkalı Peynir ve Ispanaklı Ulevak, İnegöl Simidi eşliğinde İnegöl Çorbası, ara sıcak olarak Kıymalı Patatesli Boşnak Böreği ile Kıymalı Pırasalı Arnavut Böreği, salata olarak yumurtalı İnegöl Piyazı, ana yemek olarak; İnegöl Köfte, İnegöl Büryan (İnegöl Mişoriz), Kuru Erikli Yahni ve İnegöl Tepsi Mantısı, tatlı olarak ise İnegöl Sütlü Kadayıf Tatlısı ve İnegöl Kabak Tatlısı sayabileceklerimizden sadece bir kaçı. İsimleri bile insanın iştahını açıyor açıkçası. Lezzğetleri ise tam puanı hak ediyor. 

Misafirler eşsiz lezzetlerin tadına  bakarken, 

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, gastronomide koydukları hedefleri sıraladı.  Taban, “Bizler de şehrimizi tüm bu alanlarda geliştirmek adına çaba ve gayret sarf ediyoruz. Bugün de buradaki amacımız turizmde ve turizmin önemli bir ayağı olan gastronomide şehrimizi ön plana çıkatarak bu ağın içerisine dahil olmak, bu pazardan daha güçlü pay alabilmek, aynı zamanda şehrimizi daha güçlü şekilde tanıtabilmek istiyoruz” dedi.

Alper Taban, Gastro İnegöl yolculuğunu da anlattı.Taban, “Kültür Merkezimiz içerisinde butik bir merkez oluşturup adına da Gastro İnegöl diyerek yola çıktık. Elde edilen bu zenginlikler, bizim için bir deneyimleme merkezi haline dönüştü. Lezzetlerimizi tekrar gün yüzüne çıkarmak adına bugün bu lansmanı gerçekleştiriyoruz. Akademisyenlerimizin katkılarıyla, ekip arkadaşlarımızın yoğun gayretleriyle, mevcut zenginliğimizin yanında bugün sizlere bazı lezzetlerimizi sunmak istiyoruz. İnegöl Çorbası, İnegöl Çiftetellisi, İnegöl Çilek Lokumu, Yaban Mersini Lokumu, gençlerimiz için oluşturduğumuz Hızlı Menü gibi lezzetlerimizi sizlere deneyimletmek istiyoruz.” İfadeleri ile verilen emeği de aktardı. 

Ve projede yer alan en beğendiğim ayaklardan biri de hiç kuşkusuz gençlere yönelik geliştirilen menüler oldu. İnegöl Köftesi’nin modern yorumuyla Z Kuşağı Menüsü ile Hızlı Menü isimlerinin verildiği fastfood menüleri çok iş görür. 

Tebrikler Alper Taban ve ekibi yine çok iyi iş çıkarmış

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa MUŞSİAD’dan İnegöl çıkarması