a

Öğrencilere bundan güzel haber olmazdı!

Özellikle başka şehirlere giderek eğitimini tamamlamak içim mücadele eden üniversite öğrencileri için burs çok önemli hatta hayati bir konu.

Özellikle başka şehirlere giderek eğitimini tamamlamak içim mücadele eden üniversite öğrencileri için burs çok önemli hatta hayati bir konu. 

Başka bir şehirdesin, yaşamını sürdürecek ve eğitimini tamamlayacaksın. İhtiyaçların karşılamak için paraya ihtiyacın var ve ailenin maddi durumu yeterli değilse büyük sıkıntılar yaşarsın. İşte bu durumdaki öğrenciler için 2008 yılına kadar devletin ve özel sektörün verdiği Bursalara ilaveten belediyeler de burs verebiliyordu. 

CHP bu durumu Anayasa Mahkemesi’ne götürerek iptal ettirdi ve belediyeler o tarihten itibaren burs veremez oldu. Gençler CHP’nin “Belediyeler burs verirse iktidar güç kazanır” mantığıyla yaptığı bu anlamsız yaklaşımın sıkıntısını çekti yıllarca. 

Birçok formül denendi ama bir sonuç almak mümkün olmadı. Şimdi Bursa Büyükşehir Belediyesi, tüm belediyelere örnek olacak ve gençleri rahatlatacak bir formül üretti. 

Bana sorarsanız son yıllarda bir belediyenin ortaya çıkardığı en güzel projedir tartışma götürmeksizin. Geçen hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş kamuoyuna bu önemli çalışmayı aktardı. Gerçekten 10 numara 5 yıldız bir projeye imza atıyor Büyükşehir. 

Öğrencilere burs verebilmek için Büyükşehir Belediyesi kooperatif kurdu. Üniversite öğrencilerine aylık 500 TL burs vermeye başlıyor. Üstelik hedef 3 bin öğrenci. İnşallah başarılı olur ve sayı 30 bine de ulaşır.

Ve dahası var bu projenin. Evet,  proje ile önümüzdeki eğitim döneminde mesleki ve teknik lise eğitimi alacak öğrencileri de kapsayacak şekilde genişletilecek.

 Gençliğine sahip çıkmak budur. Gençleri öncelemek budur. İki konser verip, iki festival düzenlemekten çok öteye geçen, gerçek anlamda bir gençliğe sahip çıkma, onlara destek verme adımı. 

Büyükşehir Belediyesi halihazırda zaten Ana Kucağı Eğitim Merkezleri ile okul öncesi eğitimden BUSMEK ile hayat boyu öğrenmeye kadar eğitimin her kademesinde önemli yatırımlar yaparak Bursalılara hizmetini sürdürüyor.  Ücretsiz üniversite hazırlık kursları, tercih danışmanlık hizmetleri, barınma sorununa çözüm, su ve ulaşım fiyatlarında indirim, gençlik merkezleri ve millet kıraathaneleri ile özellikle üniversite öğrencilerine büyük kolaylıklar sağlayan Büyükşehir Belediyesi, yeni projesiyle de adeta pastanın üzerine çilek koymuş oluyor. 

Gençlere umut olmak, gençlere heyecan vermek ne güzel! En az onlar kadar ailelerini de rahatlatacak bu projeyi ayakta alkışlamak lazım. Aktaş ve ekibini de kutlamak gerek.  

Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 1 yıldır hazırlıklarını yaptığı Sınırlı Sorumlu Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi’ni (BURSKOOP) kurdu. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Bursa Ticaret Sicil İl Müdürlüğü’ne tescil de ettirilmiş BURSKOOP. Seneye filan değil ha bu yıl bu aydan itibaren 4 ay boyunca üniversite öğrencilerine 500’er TL burs vermeye başlıyor bile.

Yeni öğretim yılında da 8 ay boyunca gençlere bu burs sağlanacak.  Burs desteğinden Bursa’da ikamet eden ailelerin çocukları yararlanabilecek. Burs desteği almak isteyen öğrenciler, başvurularını burs.bbbgenclikkulubu.com adresi üzerinden online yapacak.

Daha ne olsun. 

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde tanıtıldı proje. Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir,  İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Ticaret İl Müdürü İsmail Aslanlar, Ticaret Bakanlığı Baş Müfettişi Yusuf Üstün toplantıya katılarak destek veren isimler arasında. 

Uzatmayalım lafı. Şahane bir düşünce şahane bir uygulama. Örnek olmalı. Hem bu proje örnek olmalı hem de bu yaklaşım örnek olmalı. Her alanda bunun gibi direk insanı hedef alan, insan odaklı projelerin sayısı artmalı. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kestel Kitap Günleri…