a
 • Haberyum
 • Sağlık
 • Nipah Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nipah Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nipah virüsü (NiV); Paramyxoviridae aile sınıfına bağlı Henipavirus cinsinden bir virüstür. 1998 yılı 1999 yılı arasında ilk defa iki ülkede Singapur ve Malezya’da görüldü. Pteropodidae familyasına ait olan meyve yarasaları, bu virüs için doğal konakçı konumundadır. 

Domuzlarla temas halinde bulunan bireylerde sıklıkla görülmektedir. Zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan bir virüs) bir patojen olarak tanımlanmış olup, bir RNA virüsüdür. Dünya Sağlık Örgütü, Blueprint öncelikli hastalık listesine almıştır.

Nipah Virüsü Nasıl Bulaşır?

Nipah virüsü, bu virüse yakalanmış (enfekte olmuş) yarasalar, domuzlar veya NiV’e yakalanmış kişilerle direkt temas yolu ile iletişim kuran insanlarda görülebilir. Domuzlarda oldukça bulaşıcıdır ve asemptomatik durumda olabilmektedir. İnsandan insana, hastane ortamında bile bulaşma riskinin olduğu belirlenmiştir. 

Nipah Virüsü Belirtileri, Bulguları ve Tanı Koyma Süreci

Virüse yakalanmış insanlarda ilk belirtiler genel olarak; 

 • ateş
 • baş ağrısı
 • kas ağrısı
 • kusma ve 
 • boğaz ağrısı 

gibi grip benzeri belirtiler görülebilir. 

İlerleyen dönemlerde ise; 

 • baş dönmesi
 • uyuşukluk
 • bilinç değişikliği ve 
 • akut beyin iltihabı (ensefaliti) 

gibi nörolojik bulgular gözlemlenir. Kimi insanlarda akut solunum güçlüğü de dahil olmak üzere atipik pnömoni ve ciddi solunum sıkıntıları görülebilir. 

Kuluçka zamanı dört (4) gün ile on dört gün (14) arasında değişiklik gösterir ve enfekte olan ağır vaka durumlarında 24 ila 48 saat içinde hasta komaya girebilecek kadar kötüleşebilir.

Nipah virüs enfeksiyonunun ilk emareler ve bulguları nonspesifiktir ve tanıda genellikle kuşkulanılacak şüphe bulunmaz. Tanı daha çok klinikte/hastanede konulur.

Tanı koyabilmek için gereken testler, polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ve ELISA ile antikor tespitini içeren ana testlerdir.

Nipah Virüsü Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

NiV için henüz bir ilaç veya aşı bulunmamaktadır. Kesin tedavisi olmamakla birlikte, genel olarak şiddetli solunum ve nörolojik komplikasyonların tedavilerinde yoğun destek önerilmektedir.

Nipah Virüsü Nasıl Önlenir?

İnsanlarda virüs salgının olmaması için öncelikle önleme eğitimleri ile farkındalık oluşturmak ve nasıl korunacaklarını öğretmektir. 

Domuz çiftliklerinde gereken temizlik sağlanmalı, hijyenik ortam oluşturulmalıdır. En ufak bir hastalık şüphesinde karantina işlemi başlatılması, hasta olan hayvan varsa itlaf edilmesi gerekmektedir. 

Hastanede nipah virüsü bulaşmış insan varsa mutlaka karantina alanı oluşturulmalı, çalışanlar ve hastalar için önleyici hizmetler sağlanmalıdır.

Hastalığın durumuna göre, görülen bölgelerde yarasaların temasta bulunduğu herhangi bir şeye (kurma suyu) insanların temas etmesine izin verilmemelidir.

Anahtar Kelimeler: Nipah virüsü, Henipah virüsü, Blueprint virüsler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fucidin Krem Nedir, Zararlı Mıdır, Ne İşe Yarar?