a

Nilüfer’de Yeni Bir Rant Girişimi mi?

Yerel yönetimlerin her alanda olduğu gibi amatör spor alanında da önemli görevleri var. Hatta bütçelerinde amatör sporları desteklemek için pay ayırmaları da gerekiyor. Ancak altını çizelim amatör spora destek vermek için.

Yerel yönetimlerin her alanda olduğu gibi amatör spor alanında da önemli görevleri var. Hatta bütçelerinde amatör sporları desteklemek için pay ayırmaları da gerekiyor. Ancak altını çizelim amatör spora destek vermek için.

Ancak profesyonel spor nedense pek bir ilgilerini çekiyor ve bir yolunu bulup profesyonel spor ve tabi spordan anladığımız futbol için adım atıyorlar. Bundan yıllar önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belediye başkanlarının kulüp başkanı olmaması için müdahale etmişti.

O dönemi hatırlayın şehir takımlarının hemen hemen hepsinde belediye başkanı kulüp başkanlığı yapıyor, suya, kanalizasyona, asfalta, kültür sanata, amatör spora harcanması gereken kaynaklar bu kulüplere aktarılıyordu.

Ancak ne yasalar ne de telkinler belediyelerin bu profesyonel spora olan ilgisini bir türlü bitiremiyor. Son örnek Bursa’dan.

Nilüfer Belediyesi, Belediyespor adı altınta amatör branşları varken tuttu profesyonel futbol kulübü aldı. İddiaya göre 15 milyon liraya mal olacak bu serüven Nilüfer’e.

Servis edilen haber şöyle devam ediyor;

“Nilüfer Amatör Spor Kulüpleri Derneği üyesi kulüplerle bir araya gelen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, kulüplere her türlü destek için çaba gösterdiklerini söyledi. Erdem “Kulüpleri ayakta tutmak için her konuda yardımda bulunuyoruz” dedi.

Nilüfer’de faaliyet gösteren 29 amatör spor kulübünün yöneticisi yeni sezon öncesinde Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile bir kez daha bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu”. Peki parayı profesyonel kulübe aktarırsanız nasıl tutacaksınız amatör kulüpleri ayakta?

Nilüfer Belediyesi’nde bir dönem başkan yardımcılığı da yapan Mehmet Tan, sosyal medya hesabı üzerinden bu duruma tepki gösterdi. Tan, aynen şu ifadeleri kullanıyor,

“Devlete ödenen VERGİLERLE Profesyonel lige yönelmiş… Bursa’daki 6 takımlarla yarışa giriyor…! Nilüfer Amatör Takımlarına 2 servis vererek, spora katkı yaptığını sanan Belediye anlayışı; BAL’da 15 milyon harcamayı göze alıyor…

Arpalık halleri, diğer kepazelikler yanında bonus tabi…

Hatırlayalım; Nil. Bld. Spor 3. lig Takımını 2008’de satmıştı…. (Belediyede Prf. Takım olmaz diye… çok da doğruydu…) Hatırlatalım; BAL’daki 210 takımdan sadece 9’u 3. lige çıkacak…

Nilüferde, denetimsizlik-sorumsuzluk sürüyor… Sorumlu Turgay ERDEM mi? Rivayet;… Muhtelif…”

Şimdi tekrar gelelim profesyonel kulüp işine. Ne faydası olduğunu kamuoyuna anlatmalı Turgay Erdem. Oraya harcanacağı iddia edilen 15 milyon lira ile Nilüfer’de spor yapan gençlere yıl boyu bırakın malzeme desteğini yemek, yol ve her türlü destek sağlanabilir, Nilüfer’de çok daha geniş alana amatör sporlar yayılabilir.

Devletin imkanlarını belediyelerin asla girmemesi gereken bir alana yönlendirmek te amaç ne?

Türkiye’de belediyespor ların hali ortada. Belli ki profesyonel futbol takımını Turgay beyin yakınındaki bazı uyanıklar istiyor. Malum futbol ve özellikle profesyonel futbol ekonomi açısından istismara oldukça açık bir alan.

Şimdi siz binlerce genç ve çocuğu sporla buluşturmak yerine o kaynağı profesyonel bir kulüp için kullanacaksınız ve biz de bunda bir iş olup olmadığını sorgulayacağız. Sorgulanacak tabiki. Dahası yarın çok baş ağrıtacak bir yapı kendi elleriyle hayat buluyor Nilüfer’de.

Turgay bey bir an önce bu anlamsız hevesten vazgeçip, varsa kaynakları onları daha fazla genci ve çocuğu spora teşvik etmek için kullanmalı.

Bir çağrımız da CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ve Bursa vekillerine olsun. Yanlışı bugünden görün ve gereken müdahaleyi yapın. Bu saçmalığı yarın kamuoyuna anlatamazsınız.

Bu hikaye zaten adı rantla anılan ve rant havuzlarının kurulduğu söylenen Nilüfer’de yeni bir rant alanı açılmak istendiğine yönelik algıyı destekler. Ha derdiniz oysa söyleyecek bir şey yok ama ders sporsa bu rant girişimine bir an önce müdahale edin.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nilüfer neden dokunulmaz!