a

Nevruz’la Türk şöleni başlıyor!

Destanda demirci, dağda demir madeni bulur ve Türkler bu demir madenini eriterek Bozkurt’un önderliğinde Ergenekon’dan çıkarlar. Ergenekon’dan çıkış tarihi olan 21 Mart Türk dünyasında tarihinden beri Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor. 

Türk Mitine göre hikâye Ergenekon’dan çıkışla başlar. Ergenekon Destanı’nın ana motiflerinden biri, Demirci’dir. 

Destanda demirci, dağda demir madeni bulur ve Türkler bu demir madenini eriterek Bozkurt’un önderliğinde Ergenekon’dan çıkarlar. Ergenekon’dan çıkış tarihi olan 21 Mart Türk dünyasında tarihinden beri Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor. 

Burada oturup tarih anlatacağımı hele ki mitoloji anlatacağımı düşünüyorsanız büyük yanıldınız. Bugünkü konumuz tamamen bu gün ve bu yıl. Türk Dünyası 2022 Kültür Başkenti Bursa…

Eylül 2021’de Bursa Türk Dünyası’nın Kültür Başkenti oldu. O günden beri TÜRKSOY öncülüğünde Bursa bir yıl sürecek bu organizasyona hazırlanıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca, Bursa’nın aldığı en önemli, en değerli, en güzel organizasyon aynı zamanda! Türk Dünyası Kültür Başkenti organizasyonu.

Uzun süredir devam eden çalışmalarda hikaye netleşmeye başladı. Ve bu büyük organizasyonun startı da tüm Türk dünyasının ortak bayramı olan Nevruz’da veriliyor. 

Ve Büyükşehir Belediyesi, açılışı destansı bir etkinlik zinciri ile yapacağını duyurdu.  Kent merkezinin yanı sıra ilçelere göre ayrı ayrı planlanman programlar ile Nevruz coşkusu, bu yıl tüm Bursa’yı saracak.

Türk dünyasının tam da kalbinin attığı yer Bursa’da Türk dünyasının bayramı şehrin dört yanını saran etkinliklerle kutlanacak. Ne kadar güzel öyle değil mi? Türk dünyasının gözbebeğidir Bursa. Türk destanlarında kendine yer bulan Nevruz Bayramı ile bu büyük organizasyonun başlıyor olması da başka bir güzel.

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa etkinliklerle yıl boyu kültürel başkentliğe yakışır organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Bu yıl 4. Dünya Göçebe Oyunları örneğin. Gerçek bir Türk kültürü şöleni ve İznik’te gerçekleşecek organizasyon için hazırlıklar sürüyor. 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ayrı bir güzellik olarak gerçekleşecek. 5. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği ve daha pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türk kültürünü tüm dünyaya yansıtacak.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Nevruz Bayramı, sabah Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak ve organizasyon ekibi Vali Yakup Canbolat’ı makamında ziyaret ederek bir sunum yapacak. 

Heykel valilik önünden mehter marşları eşliğinde başlayacak kortej yürüyüşü; Atatürk Caddesi, Tayyare Kültür Merkezi, Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı ve Cumhuriyet Caddesi’nin ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda sona erecek. 

Meydandaki etkinlikler kapsamında ise mehter konseri, demir dövme, ateşten atlama, halk dansları gösterileri ve halk müziği konseri ile devam edecek. Programın kapanışı ise aynı gün saat 19.30’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, İslam Manafov ve Turan Manafzade’nin piyona resitali ile sona edecek.

Merkezde bunlar olurken ilçelerde de Nevruz coşkusu yaşanacak.  Karacabey’de 23 Mart Çarşamba günü saat 13.00’da, ilçe stadyumu ile Cumhuriyet Alanı arasında kortej yürüyüşü yapılacak. Aynı gün Mustafakemalpaşa’da saat 15.00’daki kortej yürüyüşü ise Etibank Parkı’ndan başlayıp Adnan Menderes Meydanı’nda sona erecek.

İznik’te 24 Mart Perşembe günü saat 14.00’da Lefke Kapı’dan başlayacak kortej yürüyüşü, Milli İrade Meydanı’nda sonlanacak. Aynı gün Yenişehir’de saat 17.00’da İznik Caddesi Bulvarı’ndan başlayacak yürüyüş, Heykel’de tamamlanacak. 

Keles’te 25 Mart Cuma günü saat 11.00’da 1. Murat Okulu bahçesinden başlayacak yürüyüş, Hükümet Konağı önünde tamamlanacak.  Aynı gün Orhaneli’nde saat 14.00’da Zafer Caddesi’nde başlayacak yürüyüş, 9 Eylül Meydanı’nda sona erecek. 

Orhangazi’deki etkinlikler, 26 Mart Cumartesi günü saat 16.00’da Siteler Bölgesi Armagaz’dan kortejle başlayacak ve Cumhuriyet Alanı’nda yürüyüş sona erecek. Aynı gün Gemlik’te saat 18.00’da Atatürk Spor Salonu’ndan başlayacak yürüyüş, İskele Meydanı’nda tamamlanacak.

 27 Mart Pazar günü ise Kestel, İnegöl ve Osmangazi’de etkinlikler yapılacak. Kestel’de saat 13.30’da belediye binası önünden başlayacak yürüyüş, Atatürk Anıtı önünde son bulacak. İnegöl’de saat 17.00’da AVM’den start alacak yürüyüş, Heykel önünde bitecek. 

Osmangazi’de de gün boyu devam edecek etkinliklerin adresi ise 1326 Panorama Müzesi olacak.

Kadim şehir Bursa, Türk Kültür Başkenti olarak gönüllerdeki tahtını daha da geliştirecek. 

Bursa Türk kültürü ve simgelerinin artmasıyla çok daha güzel oluyor ne dersiniz?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şov yapma!