a

Motivasyon ve Alper Taban!

Motivasyon her alanda ve her sektörde önemli hatta çok önemli bir durum! Ne kadar motivasyon o kadar iş verimliliği.

Motivasyon her alanda ve her sektörde önemli hatta çok önemli bir durum! Ne kadar motivasyon o kadar iş verimliliği. Yalnız motivasyonun da doğru yapılması önemli. Nilüfer Belediyesi gibi yılbaşı çekilişi yapıp, restoranlarda personele içki ısmarlarsan, motivasyonları oraya yönelir

Doğrusunu anlatalım. Yıllardır aslında özel sektörde bu işlere ağırlık veriliyor. Mesela Bosch firması bunun üzerinde çok duruyor ve öneri yapan personeller arasında beğenilen önerilere ödüller veriyor. Bunu yıllardır hassasiyetle sürdürüyorlar. Çalışanların fikirleriyle önemli kazanımlar elde ediyorlar. 

Ve kamu. 

Aslında kamu da çok yaygın kullanılmıyor bu sistem. Ve ne mutlu ki güzel bir örneğini İnegöl Belediyesi’nde görüyoruz. Fikir ve önerisi olan personeli ödüllendirmek amacıyla  2021 yılında uygulamaya başlanan “Kaizen Öneri Sistemi” kapsamında, kuruma katkı sağlayacak önerilerde bulunan 10 personel  ödüllendirilmiş. 

Ortak akıl meselesine oldukça önem veriyor Alper Taban. Sık vatandaşların da görüşlerine başvuruyor. O çalışmalarla İnegöllüyü motive ederek kente daha sıkı sarılmalarını sağlıyor. Ve oradaki fikirlerin bir çoğunu da uyguluyorlar bildiğimiz kadarıyla.

Vatandaş fikir ve önerisinin ciddiye alındığını, yönetimde gerçekten söz hakkı kazandığını orada görüyor. Gençlere zaman zaman bu fırsatlar sağlanıyor. Allah’ı var gençlerinde bunun hakkını verdiğini görüyoruz. 

Ve belediye personeli… 

Zaten çok güzel işler yaptıklarını görüyoruz. Belli ki Alper Taban çalışanlarını iyi motive ediyor, onlara değer verdiğini gösteriyor, onlarda bu işin hakkını veriyor. Zaten sosyal medyaları bir harika! Oldukça ilgi çekici ve çarpıcı fikirlerle yürüyor. 

Belediyenin birçok çalışması da oldukça güzel ve keyifli. Motive olan personel daha bir gayretle sarılıyor işine. İşini yaparken fikir üretiyor, yönetime öneride bulunuyor. Dün işte bu konuyla iglgili haberler yayımlandı okuduk. 

İnegöl Belediyesi’nde kurulan komitenin değerlendirmesi sonucunda belirlenen ödül cetveli üzerinden farklı ödüllerle onure edilmesine karar verilen 10 personel için ödül töreni düzenlendi. Encümen salonunda yapılan ödül törenine Belediye Başkanı Alper Taban ile birlikte Kaizen Öneri Sistemi Komitesi ve önerisi kabul edilen personeller katıldı. Ödüllerini almadan önce Alper Taban bir de motivasyon konuşması yaptı.

Katılımcı yönetim anlayışını önemsediklerini söyledi ve dedi ki Alper Taban, “Bugün kurumumuz adına bizlere önerilerde bulunan, fikir veren ve aynı zamanda vermiş olduğu önerileri kabul gören arkadaşlarımız aramızda. Katılımcı olmayı önemsiyoruz.Gerek kurum içi çalışmalarda kurum çalışanlarımızın, kurum dışında da vatandaşlarımızın bizlere katkı sunmasını önemsiyoruz. Bu sayede istişare kültürü ve ortak aklı da işletmiş oluyoruz. Burada Kaizen Öneri Sistemi ile birlikte arkadaşlarımızın işe bakışını ve aidiyetini tazelemiş oluyoruz. Bunun çok kıymetli olduğunu da ifade etmek istiyorum. Burada birtakım kriterler belirledik. Bu kriterler işletilerek gelen fikirler gerçekten bir katma değer oluşturabiliyor mu noktasında kriterler belirlendi. Komisyonumuzda da arkadaşlarımız değerlendirmeler yaparak bunlar neticesinde ödül almayı hak edip etmediği noktasında karar veriliyor. Burada amacımız arkadaşlarımızı önermeye itmek ve gelen önerilerden de istifade etmek.”

Ve daha da önemlisi bir kez daha vatandaşa çağrıda bulunarak, “www.inegolunfikri.com” adresinden, aynı şekilde “Senin Belediyen” isimli mobil uygulama üzerinden, 153 ve whatsApp hatları üzerinden, bir de tabi mail adreslerimizden tüm vatandaşları fikir ve önerilerini kendileriyle paylaşmalarını istedi. 

 Umut veren işler… 

Güzel örnekler çoğalsın istiyoruz. Ve her güzel örneği de buradan paylaşmaya gayret gösteriyoruz. Umalım ki artsın sayıları.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursaspor nihayet doğru ellerde!