fbpx
a
reklam

Mevlana’dan Osmangazi’ye!

Osmangazi Belediyesi, yıllardır Milli Eğitimle birlikte güzel bir çalışmaya imza atıyor

Osmangazi Belediyesi, yıllardır Milli Eğitimle birlikte güzel bir çalışmaya imza atıyor. Öylesine önemli ve öylesine güzel bir çalışma ki bu gençlerin kültürel gelişiminde katkı sağlıyor. 
Bu yıl 11. Kez düzenlenen Mevlana Şiir Yarışması’ndan bahsediyoruz. Çocuklar da Allah’ı var canavarlar. Enfes şiirler yazıp yarışmaya koşuyorlar. Burada bir virgül koyalım. 
Osmangazi Belediyesi’nin kültürel ve sosyal alanda gerçekten bir çok önemli projeyi yürüttüğünü biliyoruz. Son günlerin ana gündemi eklemle başlayalım mesela. Somuncu baba Fırını’nı restore etti Osmangazi Belediyesi. 
O fırın her gün tam 6 bin ekmek üretiyor. Ve sosyal projeler kapsamında üretilen 6 binekmek fakir fukaraya bedelsiz ulaştırılıyor.
Halkçı olduğu söylenen belediyeler için taklit edilmesi örnek alınması gereken bir çalışma. Yıllardır bu böyle devam ediyor. Panorama 1326 Müzesi ise başlı başına zaten çok önemli bir eser. Sadece bir müze diye bakmayın. İçinde hemen hemen her gün farklı bir etkinliğin yapıldığı komplike bir eser ve sanat merkezi aynı zamanda. Dahası her zevke her kültüre göre etkinliklerin olduğu eser, şehirde sanatın kalbinin attığı merkezlerden biri konumunda. 
Fetih Şenlikleri, kültür merkezleri, sanat yarışmaları, sosyal yardımlar, yurt ve okullar. Saymakla bitmez yapılan hizmetler. Osmangazi Belediyesi’nin sokak hayvanları barınağı var örneğin. 
Sadece Türkiye değil Avrupa’ya örnek olan. Sadece barınak da değil burası aynı zamanda bir hayvan hastanesi. Okulların gezi düzenlediği çocukların hayvanlarla haşır neşir olduğu bir sosyal alandan da bahsediyoruz. 
Ördekli Kültür Merkezi kültürel etkinliklerin merkezi konumunda bir yer. Her gün birçok etkinlik, seminer, konferans, toplantı yapılıyor. Yan tarafındaki düğün nikah salonu ise hiç boş kalmıyor. Nişanlar, düğünler, mevlitler…
Engelliler Merkezi mesela. Buraya gelen engellilere ki gelemiyorsa ulaşımını da sağlıyorlar sanattan spora her alanda eğitimler veriliyor. Etkinlikler düzenleniyor. Yine bilim atölyeleri ile çocuklara eğitimler verilirken, bir çok tarihi bina da restore edilerek kültür merkezive benzeri hizmetler için kullanılıyor. Yani Osmangazi,bir ilçe değil şehir gibi sosyal ve kültürel alanda hizmetlerini sürdürüyor. Dönelim tekrar Mevlana Şiir Yarışmasına. Osmangazi Belediyesi geleneksel olarak düzenlediği ‘LiselerarasıMevlana Şiir Yarışması’nda buyıl 11. Organizasyonu geride bıraktı. Ciddi de bir külliyat oluşmuş durumda anlayacağınız. Gençler harıl harıl yazıyor. Yarışmaya ilgi her yıl katlanıyor. Yani z kuşağı diye ad konulan ve hiçbir şeyle ilgilenmiyor gibi bir konuma konulan gençler hiç de öyle değil. Kültürle sanatla bilimle uğraşıyorlar. Eh biraz değişik davranıyor olabilirler ama o da her dönemin kendi ritüelleri var ona girer.Çok da bir sorun görünmüyor anlayacağınız. 

Mevlana Şiir Yarışması tüm Türkiye’ye açık bir yarışma. Bir çok ilden de başvurular geliyor. Mesela bu yıl kazanan eserin sahibi Sakarya’dan Beyzanur Demir oldu şiirinin ismi ise, ‘Lâ’. Bu çocuklar edebiyatımıza eserler katacaklar, aralarında büyük şair ve yazarlar çıkacak mutlaka. Bu yarışmalarla işin merkezi Bursa olacak. 
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu yılki konusu serbest olarak belirlenen yarışmada dereceye giren eserleri, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında açıkladı. Yarışmaya, 24 şehirden toplam 111 eser katılmış.  Beyzanur Demir’inbirinci olduğu yarışmada Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Ela Nur Tabaklı, “Her Geliş İhtimalinde Tekrarlanan Medcezire Feryat” isimli şiiriyle ikinci, Bursa Tofaş Fen Lisesi’nden İclal Karakaş da, “Âhüzâr” isimli şiiriyle üçüncü oldu. Fen Lisesi’nde öğrenim gören bir evladın şiir yarışmasında derece alması da ayrıca güzel bir şey!  Mansiyon ödüllerini ise, “Bir Dilrüba” isimli şiiriyle İstanbul Asiye Ağaoğlu Anadolu Lisesi’nden Merve Nur Çokol, Geçersizliği Kabul Etmeye Sevk Edilirken Yenilenen Antlaşma” isimli şiiriyle Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Sevginur Kırmızıoğlu ve “Perde” isimli şiiriyle Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden Beraat Yıldırım kazandı.
Bakınca buradan Kastamonu ve Sakarya’daki gençlerin edebiyata oldukça ilgili ve aynı zamanda başarılı oldukları da ortaya çıkıyor.  Yarışmanın birincisi 5 bin TL ödülün sahibi olurken, ikinci 4 bin TL, üçüncü 3 bin TL, mansiyonlar biner TL ödül almaya hak kazandı.
Bu gençler bir harika. Bu ülkenin çocukları sadece önlerinin açılması ve fırsat oluşturulması ile alıp başını yürüyor. Kamu yöneticilerinin de bunu sağlaması önemli. Keşke kamu özel sektör daha fazla eğitime, daha fazla sosyal işlere ve daha fazla kültürel çalışmalara destek olabilse. Osmangazi’ye Osmangazi kadar destek gelse daha neler olur.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Esnaf sandıktan ‘değişim’ çıkarır mı!

HIZLI YORUM YAP