a

Meclis’in ekmek kokusu Kestel’den!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzerine Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 40. Olağan Meclisi için gittiğimiz Mardin programının ardında ayaklarımızın tozuyla, Kestel Belediyesi’nin daveti üzerine Ankara yolunu tuttuk.

Şehirlerin, kasabaların dertlerini, sıkıntılarını duyurmak ve çözüm arayışlarını paylaşmak için pek çok kişi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapısını çalar.

Ancak Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’ın bu ziyareti diğerlerinden biraz farklıydı.

Bu ziyaretin sebebi; sadece ve sadece vatandaşına daha uygun fiyatla, kaliteli ekmek sunma amacıyla başlatılan ekmek projesinin örnek olması açısından Türkiye kamuoyu gündemine sunulmasıydı.

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, bin 50 dönün araziye ektikleri buğdaydan ürettikleri ekmeği sadece 1 TL’ye vatandaşa ulaştırıyor.

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçen vatandaşa bir nebzede nefes olan projenin yaygınlaşmasına da katkıda bulunmak diyebiliriz.

Kestel örnek projeleri ile gündeme geliyor sıklıkla ve ilk kez bu projelerden biriyle TBMM’de gündem oluyor.

TBMM önünde yapılan basın açıklamasında, ucuz ekmeğin öyküsü anlatıldı.

Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın Dünya Gıda ve Ekmek Günü nedeniyle Başkan Tanır’ı da yanına alarak bir basın toplantısı düzenledi.

Kestel Belediyesi kendi buğday ekimini yaparak, tamamen doğal yollarla ve halkının emeğiyle bu ekmeği üretiyor.

Ve tüm bu süreçten sonra, 400 gramlık ekmeğini sadece 1 TL karşılığında halkına ulaştırıyor.

Günümüzde fiyatların her geçen gün arttığı, ekonomik zorlukların kapımızı daha sık çaldığı bu dönemlerde, Kestel Belediyesi’nin bu hareketi sadece bir ekmek meselesi olmaktan çıkıp, halkının yanında olma, dayanışma ve birlikte hareket etme mesajı veriyor.

Bazıları için sadece bir ekmek belki ama bu ekmek; emek, dayanışma ve umutla yoğrulmuş bir ekmek.

Bu ekmek Kestel’in meclis koridorlarından öteye, milletin yüreğine ulaşan bir başarı hikayesi.

AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın ve Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, 16 Ekim Dünya Gıda ve Ekmek Günü’nde, sosyal bir projeyi Türkiye’ye tanıttı, örnek olması için.

Ne de güzel oldu.

Umarız bu proje hızla ülke sathına yayılır.

Bu toplantının ana teması, Kestel Belediyesi’nin adeta bir ‘ekmek Devrimi’ne imza atarak, yıllardır ürettiği Türkiye’nin en ucuz ekmeği oldu.

Başkan Önder Tanır, artan ham madde fiyatlarına rağmen, bu ekmek projesiyle adeta bir ekonomik mucizeye imza attı.

Peki bu nasıl oldu?

Kestel Belediyesi, geçtiğimiz yılın kasım ayında 25 ton buğday tohumu ekti ve böylelikle yıllık 800 ton un ihtiyacını karşıladı.

Bu, sadece ekmeği 1 TL’ye vatandaşın sofrasına taşımakla kalmadı, aynı zamanda hanenin yıllık bütçesine ciddi bir katkı sağladı.

Milletvekili Muhammet Müfit Aydın’ın TBMM’de yaptığı açıklamada, bu projenin önemine dikkati çektiği kadar, besin israfına da vurgu yaptı.

Ancak burada dikkati çeken bir diğer önemli konu da; bu projenin sadece ekonomik bir başarı hikayesi olmaktan öteye gidip, aynı zamanda sürdürülebilir tarım ve gıda sistemlerine katkıda bulunması.

Başkan Tanır, yerli ve milli buğdayları ile hem ekonomiye katkıda bulunuyor, hem israfa karşı duruyor hem de vatandaşın sofrasına sağlıklı ve ucuz ekmek taşıyor.

Ve;

Umarız TBMM’den yayılan bu kokuyu takip eden diğer belediyeler, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’ın bu başarısından ilham alarak, kendi ekmek hikayelerini yazarlar.

Meclis’teki toplantının ardından, tüm milletvekilleri ve basın mensuplarına Kestel Blediyesi’nin ekmeklerinden ikram edildi.

Belki de bu ekmek, bölüşmenin ve dayanışmanın ilhamı ve başarının tadıydı.

Ve umarım, her şehirde bu türden örnekler artarak devam eder.

Çünkü sonunda, halkı için yapılan her hareket, toplumun tümü için bir kazanç olacaktır.

Ve, değinmeden geçemeyeceğim bir gerçeği de paylaşmak isterim.

Evet, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’ın vizyonu ve liderliği, bu ekmek projesinin ardındaki en önemli itici güçtür.

Ancak bir projenin başarıya ulaşmasında, sadece liderin vizyonunun yanı sıra, görünmeyen kahramanlar, sahnenin arkasında duran ancak emekleriyle bu projeyi hayata geçiren isimler, başarının asıl mimarlarıdır.

Buğdayın ekilmesinden, hasat edilmesine; unun öğütülmesinden, fırınlarda pişirilip vatandaşın sofrasına ulaştırılmasına kadar olan süreçte emeği geçen her bir kişi, bu başarının bir parçasıdır.

Bu ekibin içerisinde, tohumu toprağa diken çiftçilerden, ekmek hamurunu yoğuran ustalara; lojistikten sorumlu çalışanlardan, ekmek dağıtımını yapanlara ve halka duyurup tanıtımına kadar birçok kişi bulunmaktadır.

Bu görünmeyen kahramanların katkısından ötürü, başta Kestel Blediye Başkanı Önder Tanır olmak üzere tüm ekibini kutluyor ve alkışlıyoruz…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa bir de festivaller şehri oldu!