a

Masanın gündemi değişti!

Benzemezlerin sözde güçlendirilmiş parlamenter sistem kurmak kılıfıyla başlattıkları iktidara yıkma projesi, seçim

Benzemezlerin sözde güçlendirilmiş parlamenter sistem kurmak kılıfıyla başlattıkları iktidara yıkma projesi, seçim kanununda yapılan değişiklikle başka bir boyuta evrildi. 

Barajın yüzde 7’e inmesi ve ittifak oylarıyla milletvekili çıkarmanın kaldırılmasıyla birlikte Masadaki 6 liderden 4’ünün feci şekilde telaşa düştüklerini söylememe gerek yok sanırım. 

Ya partilerini terk edip CHP ya da İYİ Parti listelerinden aday olacaklar, ya da ufak gelip ufak ufak tarihe karışacaklar. Dahası seçildikten sonra partilerine dönme ihtimalleri de artık yok. Şimdi ne yapacaklarına karar vermek durumundalar. Yani kartlar yeniden karılıyor. 

Yani parlamenter sistem masada kadük kaldı. Çünkü ortaklardan 4’ü oyun dışı kalmak üzere. DEVA, Gelecek, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin liderlerinin CHP listelerinden aday gösterildiğini düşünsenize; seçmenlerine CHP’ye oy verin diye çağrı yapacaklar. 

Nereden baksanız tutarsızlık!

Üstelik onlar çağrı yapsa bile tabanları itibariyle çok azı CHP’ye oy verecek durumda. Bu aynı zamanda kurulan ufak partilerle AK Parti’yi bölge operasyonunun da terse döndürülmesi anlamına geliyor. 

Peki ne yapacaklar?

Aslında ilk hamle Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan gelmiş durumda. Rahmetli Necmettin Erbakan’ın milletin kalbinde olan sevgisini siyaseten kullanabilir miyim kaygısıyla olsa gerek,

 “Necmettin Erbakan bugün hayatta olsa kesinlikle CHP ile birlikte olurdu. Bugün bizim güttüğümüz politikaları belki de çok ileri bir noktada gündeme getirirdi” ifadelerini kullandı.

Rahmetli Necmettin Erbakan, CHP ile geçmişte koalisyon hükümeti kurdu. Ancak seçim ittifakı kurma noktasında asla CHP zihniyeti ile bir araya gelerek kol kola seçmenden oy istemezdi. Erbakan, en büyük zulümleri CHP zihniyetinden gördü. Tanklar Refahyol iktidarının üstündene CHP alkış tutuyordu.

Necmettin Erbakan, milletine zarar verecek hiçbir oluşumun içinde olmayacak kadar güçlü bir lider ve karakterdi. Siyasi çıkarları için inançları ve milleti yok saymayacağına hepimiz iman ederiz. Karamollaoğlu’nun söyleminin seçim kanunu ile ne yapacağını bilemeyen bir siyasi liderin hezeyanı olmaktan ileriye bir anlam içermez anlayacağınız. 

Temel Karamollaoğlu’nun katıldığı programda sözleri bununla da kısıtlı kalmadı tabi. 

Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan için de inanılmaz sözler etti.  2011yılında rahmeti rahmana kavuşan Erbakan hocaya atıfta bulunan Karamollaoğlu, Fatih Erbakan’ı vefatından önce kendisine sorulduğunu ve “Çoluk çocukla bu iş olmaz” dediğini aktardıktan sonra, “Çok çocukça bir tavır sergiliyor. Kendi babasına da ona kendi vefatından önce soruldu.

Ancak kendi babası bile ‘Çoluk çocukla bu iş olmaz’ dedi. Çok yanlış bir tavır sergilediler. Bunun hesabını vermediler. Ben daha böyle bir konuya gelmeden önce kendisiyle en az üç kere görüştüm. Birlikte çalışalım diye tekliflerde bulunduk kabul etmedi. Ardından da bizi o binadan çıkardı ve kendi partisini kurdu.” İfadelerini kullandı. 

Karamollaoğlu, kendileriyle hareket etse bu ithamda bulunmayacak 43 yaşındaki Fatih Erbakan için. Onunla hareket etmediği için çoluk çocuk muamelesi çekmeye kalkıyor. 

Hem Erbakan hocanın siyasi mirasına talip olup hem de Erbakan tavrı göstererek CHP’yle aynı noktaya gelmeyen oğlunu yerde yere vuracaksın… 

İlginç bir siyasi çizgiye oturmuş durumda Karamollaoğlu…Karamollaoğlu’nin bir es verip Erbakan’ın hemen hemen tüm hayallerinin Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildiğini düşünmesi, Erbakan hocanın mirasına en iyi onun sahip çıktığını görmesi gerekir

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mahra’dan acı haber geldi