a

Kış Çayının Mucizevi 10 Faydası

Kış mevsiminin vazgeçilmez çaylarından biri olan kış çayı, birçok hastalığa ve mikroba iyi gelmektedir.  Kış çayının en önemli etkilerinden biri de içinde birçok baharatı ve bitkiyi arındırmasıdır.

Genellikle kış mevsiminde tüketilen kış çayı sıcak tüketilmektedir.  Kış mevsiminde yetişen otlar ve baharatlardan elde edilen kış çayı, en çok kış mevsiminde piyasaya sürülmektedir. 

Kış çayının rengi ve kokusuyla kendine has aroması bulunmaktadır.  Kış çayının en önemli özelliği de bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olmasıdır.

Bunun yanı sıra mide hastalıkları ve burun tıkanıklığına da iyi geldiği bilinmektedir. Araştırmacılara göre kış çayının içerisinde solunum yolunu açan baharatlar bulunmaktadır. 

KIS CAYI NEDIR
KIS CAYI NEDIR

Kış Çayı Nedir?

Kış çayı, genellikle kış mevsiminde yetişen bitkilerden ve baharatlardan meydana gelmektedir. En çok kış mevsiminde görülen soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Yumuşak aroması ve sıcak olmasıyla boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.  Kış çayının içerisinde bulunan baharatlar;

 • zencefil,
 • tarçın,
 • nane ve
 • karanfil

Kış çayının içerisinde bulunan bitkiler ise zencefil, kuşburnu, ıhlamur, yeşil çay, papatya ve adaçayıdır. Kış çayının içerisinde bulunan bu baharatlara ve bitkilere ek limon suyu ve limon kabuğu da eklenilmektedir.

Kış çayının içerisinde nanenin bulunması, solunum yollarını açıcı etkiye sahip olmasını sağlamaktadır. Kış çayı genellikle halsizlik, baş ağrısı, bulantı, uykusuzluk problemleri  yaşanıldığında tüketilmektedir.  Kış çayı aktarcılardan temin edilebilmektedir.

Kaşık ölçüsü ile kaynar suya iki kaşık katılmalıdır. On dakika bekledikten sonra süzerek bardağa aktarılmalıdır. İsteğe göre limon veya portakal kabuğu da içine atılarak tadı tatlandırılabilmektedir.  Buna ek olarak bal da eklenebilmektedir. Kış çayını zenginleştirmek isterseniz, nar çiçeği de ekleyebilirsiniz. 

KIS CAYI NEYE IYI GELIR
KIS CAYI NEYE IYI GELIR

Kış Çayı Neye İyi Gelir?

Kış çayı en çok kış mevsiminde tüketilen çaydır. Genellikle kış mevsiminden dolayı soğuk algınlığı kapılmaktadır.

 • Soğuk algınlığına ve gribe iyi gelmektedir.
 • Bunun yanı sıra bulantı, kusma, uykusuzluk, psikolojik bozukluklara da iyi gelmektedir.
 • Ayrıca mide ağrısına da iyi gelmektedir.
 • Kalp ritmini düzenler,  karaciğer temizleme özelliği bulunmaktadır.
 • Enerji ve vitamin deposudur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırmaktadır.
 • Halsizlik ve kuru öksürük problemlerine karşı günde iki kez tüketildiğinde boğaz yumuşatma özelliği sağlamaktadır.
 • Bunun yanı sıra zayıflatıcıdır.
 • İçerisinde bulunan adaçayı, zencefil, tarçın ve yeşil çay aromaları tok tutmaktadır.
 • Bu aromalara ek limon suyu eklendiğinde vücut direnci artmakta ve metabolizma hızlanmaktadır. 

Araştırmacılara göre diyet yapan kişiler kış çayını ara öğün olarak tükettiğinde kilo verici özelliği ile karşılaşmaktadır. Fazla toksinlerin atılmasıyla ödem atmaya iyi gelmektedir.

Kış çayı, nefes sorunlarını çözmektedir. İçerisinde papatya ve adaçayı bulunduğundan dolayı sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Hafıza güçlendirir. Balgam veya burun akıntısını söktürmektedir. 

Kas ve kemik ağrılarına iyi gelerek kas ve kemikleri güçlendirici etkiye sahiptir. Kış çayı doğal ilaçtır. İlaç kullanmak istemeyen kişilerce tercih edilmektedir. Antibiyotik özelliği taşımaktadır.

Düzenli içildiğinde ise ğöğüs ağrılarını hafifletmektedir. Bunun yanı sıra bademcik iltihabını da önleyici özelliği bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bitkilerden dolayı kan dolaşımını düzenler, tansiyon ve şeker hastalıklarına son derece iyi gelmektedir.

Kış çayının Zararları, Hekimhan kış çayı Faydaları, Karışık kış çayı içindekiler, Karışık kış çayı faydaları, Kış çayı içinde neler var, Kış çayı Nedir, Hazır kış çayı nasıl yapılır, Evde kış çayı Nasıl Yapılır

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa Antalya Arası Kaç Kilometredir?