a

Kestel’de başak veren iyilik!

Bursa oldukça ilginç günler yaşıyor. Şehrin batısındaki Nilüfer’de ranttır, çökmedir, ali cengiz oyunlarıdır sürüp giderken,

Bursa oldukça ilginç günler yaşıyor. Şehrin batısındaki Nilüfer’de ranttır, çökmedir, ali cengiz oyunlarıdır sürüp giderken, şehrin doğusunda ise insanlar için güzel güzel işler oluyor.

Aslında birkaç örneğini tam da bu şekiled olmasa da görmüştük daha önce. Örneğin İstanbul MHP’li Silivri Belediye Bşakanı Volkan Yılmaz, göreve geldiği dönemden itibaren belediyenin arazilerini ektirip biçtirdip örneğin sıvı yağ olarak ekonomik durumu iyi olmayan ailelere dağıtıyor. Yine buğday ekip un yaparak bunları da ailelere dağıtıyor.

Ve Bursa’da Kestel Belediyesi, olağanüstü bir işe imza atıyor. Benzer örnek ancak daha ileri bir örnek. Dün sosylal medyada dolaşırken gözümüze çarptı.

Önder Tanır 2019 yılında başkan seçilip göreve geldikten sonra ilk işlerinden biri belediyenin fırınında üretilen ekmek fiyatını 1 lira 25 kuruştan 1 liraya indirmek olmuştu. Ekmek dediğiniz de 400 gramlık büyük ekmek öyle 200 gramlık sandviç ekmeği boyutunda değil.

Tanır, görevde olduğu bu üç yıllık süreçte bir çok sosyal projeyi yapmakla birlikte ekmek konusuna hep hassasiyet gösterdi. Zam yapmayacağını her defasında aktardı.

Son bir yıldaki ekonomik gelişmelerle bir çuval un neredeyse 500 liraya ulaşmasına rağmen, fakir fukaraya destek olmak için günde 6 bin ekmeği yine 1 lira bedelle satmaya devam etti Kestel Belediyesi.

Ve bu kez daha ileriye bir adım attığını öğrendik. Son dönemde gördüğümüz en güzel en sosyal en dikkat çekici uygulama bu. Belediye kendisine ait bin 300 dönümlük araziye buğday ekme kararı almış. Yetinmemiş kendi imkanlarıyla ekip işine de başlamış. Ylamandan görsünler projesi değil aynı zamanda ekonomik de bir proje anlayacağınız.

Arazide buğday ekip işleri başlamış. Hasatta 800 ton un elde etmeyi amaçlıyorlar. Bu da maliyetleri büyük oranda düşürecek. Dahası 200 gram ekmeğin 4 lira olduğu Bursa’da vatandaşa 400 gram ekmeği 1 liradan satmayı sürdecek. Gördüğün en iyi projelerden biri hiç tartışma götürmez.

Kıyaslamak gerekirse. Bursa’da 200 gram ekmek 4, 400 gram ekmek 8 lira. Kestel Bleediyesi’nin sattığı ekmeğin piyasadaki fiyatı tam 8 lira yani. Bir başka bakışla 4 liralık ekmek Kestel Belediyesi fırınında 50 kuruş.

Pek tabiki piyasayı ve Kestel’deki fırıncı esnafı göz ardı edilmiyor. Fakir fukaraya bu ekmekler sınırlı olarak çıkarılmıyor. Günlük 6 bin adeti geçmiyor. İşte o 6 bin ekmek her gün 2 bin ekonomik durumu olmayan ailenin sofrasına ulaşıyor. Bunu sürdürmek içinde tarım yapıyor belediye.

Sosyal tarafı ayrı tarım tarafı ayrı. Türkiye’de belediyelerin elinde çok tarım arazisi var. Ancak bu arazileri tarımda kullanan o kadar az ki.

Gıda krizinin kapıda olduğu bir dönemde diğer belediyelerin de ellerindeki tüm arazileri ekmeleri oldukça önemli bir girişim olur. Kestel öncülük etti şu modeli al ders olarak okut.

Kestel Belediyesi’nin 1 TL’den sattığı 400 gram günlük 6 bin adet ekmekle yaklaşık 2 bin hanenin aile bütçelerinde ayda 1 milyon 250 bin TL tasarruf yapmaları sağlanıyormuş.

Bu rakam önümüzdeki yıl zam yapılmayacağı için dar gelirli ailelere 30 milyon lira katkı anlamına geliyor. Bakarmısınız sosyal belediyecilik anlayışına. Bakarmısınız insan odaklı nasıl olunurun ispatına.

Kestel’de eyelek bayak veriyor.

Bir çok projesini biliyoruz Önder Tanır’ın. Bakkallara fakir fukarının borçlarını ödemek, su elektrik faturası desteği, gıda kolisi, sevg kart, miniklere çikolata vs. Bu zirvesi ama. Çok beğendik. Örnek olsun herkese. Önder Tanır, görevinin hakkını veriyor. Umarız Önder Tanır gibi isimler artar.

Batı tarafında mı orada rant savaşları, pis ilişkiler non-stok devam.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Azerbaycan Kurtuluş Günü Ve Şuşa Beyannamesi!