a

Kestel Kitap Günleri…

Bursa’nın en güzel Kültür Merkezlerinden biri gerçekten Kestel Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi. Bin kişilik salonun tamamına yakını gençler tarafından doldurulmuştu. Kitap fuarı ise fuaye alanında kapılarını açmıştı. Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, organizasyonun onur konuğu Ahmet Şafak’la birlikte açılışı yaptıktan sonra salondaki programa geçildi. Tek tek fuara katılan yazarlar sahneye çıkarak katılımcıları selamları. Oldukça güzel ve sıcak bir ortamda gerçekleşti açılış programı anlayacağınız. 

“Ülkenin her köşesinde konser ve program yaptım ama çok sevmeme rağmen bir yerde kısmet olmamıştı. 

Bugün Kestel’deyim ve bu arzum yerine geldi” diye girdi ünlü yazar ve şarkıcı Ahmet Şafak, Kestel Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programdaki konuşmasına. 

Kestel’de o gün güzellikler silsilesi yaşanıyordu. Kestel Belediyesi’nin başarıyla yürüttüğü kitap günlerinin 13.sünün açılış etkinliğindeydik. Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır beyin davetiyle.  

Kitap zaten önemli bir konu ve son yıllarda özellikle gençlerin bu alandaki ilgisi gerçekten umutlandırıyor insanı geleceğe yönelik. 

s9
Kestel M.yazıcıoğlu 1

Bursa’nın en güzel Kültür Merkezlerinden biri gerçekten Kestel Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi. Bin kişilik salonun tamamına yakını gençler tarafından doldurulmuştu. Kitap fuarı ise fuaye alanında kapılarını açmıştı. 

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, organizasyonun onur konuğu Ahmet Şafak’la birlikte açılışı yaptıktan sonra salondaki programa geçildi. Tek tek fuara katılan yazarlar sahneye çıkarak katılımcıları selamları. Oldukça güzel ve sıcak bir ortamda gerçekleşti açılış programı anlayacağınız. 

s1
Kestel M.yazıcıoğlu 2

Gençlerle dolu salona aynı heyecanla seslendi Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, ‘’Kestel Belediyesi artık sanatla, kültürle, tiyatroyla ve sinemayla anılan ve tanınan bir belediye haline geldi. 

Bizler okumanın, eğitimin, ilimin ve irfanın her zaman destekçisi olduk, olmaya devam edeceğiz.

 Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, pırıl pırıl gençlerimizin her türlü ihtiyaçlarına karşılık veriyoruz. Onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve daha soysal bir birey yapmak adına kültürel faaliyetlerimiz, eğitim ve spor kurslarımız, yarışmalarımız her geçen gün sayısı artarak devam ediyor. 

Bir çocuğumuzu dahi kötü alışkanlıktan uzak tutabiliyorsak, onlara yararlı bir alışkanlığı aşılayabiliyorsak işte biz o zaman Kestel Belediyesi olarak görevimizi tam anlamıyla yerine getirmiş oluruz. ‘Oku’ diye başlayan bir inancın evlatlarıyız. Amacımız, Kur’anı Kerim’deki ‘Yaratan Rabbinin adıyla oku’ emrine mazhar olmak, ‘Ya öğrenen ol, ya öğreten ol, 3.’sü olma helak olursun’ öğretisinin gereğini hayata geçirmektir. 

Bu sebeple başta çocuklarımıza ve gençlerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve bunu sürdürebilir hale getirmek biz ebeveynlerin en önemli görevi olmalı.’’

Başkanın konuşması gençler tarafından coşkuyla karşılandı. Genç başkan anlıyor gençlerin dilinden…

Ve son olarak yazar ve şarkıcı Ahmet Şafak davet edildi sahneye. Salonu dolduran gençler onu bekliyordu. Alkış tufanı koptu adeta. Karşılık olarak Ahmet Şafak tam bir Anadolu ozanı naifliğiyle konuştu. Uzatmadı sözü. Sevgiden bahsetti, okumaktan, kitaptan dem vurdu. Sıkmadan kısa kesti ve salonun asıl beklediği ana geldi. 

Şarkılarını söylesin istiyordu salonu dolduran gençler.  Çıplak sesle o çok bilinen türküsü “Ayyıldız kolye”yle başladı mini konserine. Gençler mutlu, gençlerin mutlu olmasından mutluluk duyan Önder Tanır başkan mutlu. Salonda herkes coşkulu ve mutluydu. 

s7
Kestel M.yazıcıoğlu 3

Şarkılar beraber söylendi. Ara ara Ahmet Şafak salonla temas kurdu. Soru aldı. O gün orada olanlar gerçekten şölen havasını yaşadı. İlgi konserden sonra da devam etti. 15 kitap yazmış bugüne kadar Ahmet Şafak. Fuaye alanında kitaplarını imzalarken adeta izdiham yaşandı. 

Belli ki gençlerin kalbine girmeyi başarmış Ahmet Şafak ve gençlerin kalbini görmüş Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır. Bu buluşma coşkusunu bu şekilde almış. 

Biraz da kitap günleri organizasyonundan bahsedelim. Bir ilçe belediyesinin bu kadar uzun soluklu bir kitap günleri organizasyonunun sürdürüyor olması gerçekten takdiri hak ediyor.  

50 yazar, 100’lerce yayın evinin yer aldığı fuarda, binlerce eser kitapseverlerle buluştu. Her zevke ve düşünceye göre kitap var gidin mutlaka Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’ne. 

O kitaplarla haşır neşir olun. 

Yazarlarla sohbetin tadına varın. 

Edebiyatın, kitabın keyfini çıkarın. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Osmangazi için çalışmalar masaya yatırıldı.