fbpx
a
reklam

Kaşıntı ve Hapşırma Nasıl Rahatlatılır?

Birçok insan can sıkıcı alerji semptomları yaşar. Nezle, hapşırma ve rahatsız edici öksürükler sizi olağan havanızın altında hissetmenize neden olabilir. Semptomlar genellikle her yıl aynı zamanda ortaya çıkar. Bu ve benzeri, şeyler yaşıyorsanız, o zaman alerjilerle uğraşıyor olabilirsiniz. Mevsimsel alerjiler can sıkıcıdır ve bu ipuçları bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Yaşam alanınızdan kilim ve halıları kaldırabilirseniz, alerjilerinizle başa çıkmayı daha kolay bulabilirsiniz. Bir halıyı gerçekten temizlemek neredeyse imkansızdır ve halı lifleri evcil hayvan tüyü, polen, akarlar, toz ve diğer alerjenleri toplar. Süpürülebilen ve kolayca silinebilen zeminler alerjisi olanlar için en iyisidir.

Yatmadan önce banyo yapın ve saçınızı iyice yıkayın. Polen cildinizde ve saçınızda toplanır. Bu, uyurken alerji semptomlarına neden olabilir. Bu alerjenleri yıkamak uzun sürmez, ancak konfor seviyeniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Alerjik reaksiyonunuzun vücudunuzdan kaynaklanabileceğini biliyor musunuz? Bu gerçekten doğru. Gün içerisinde kıyafetleriniz, saçlarınız ve vücudunuz dış ortamdaki toz ve polenleri toplayabilir. Gün sona erdiğinde, özellikle yatağa atladığınızda, bu alerjenler solunum yollarınız için son derece zararlı olabilir. Sorunların gelişmesini önlemek için yatmadan önce duş alın ve pijamalarınızı temizleyin.

Alerjiniz alevlenebileceğinden renklendirici içeren herhangi bir şeyden kaçının. Buna yapay boyalar içerebilen kağıt ürünleri de dahildir. Evinizde düz beyaz kağıt içeren ürünler kullanın ve alerjilerinizde fark olup olmadığına bakın.

Batı eyaletlerindeki birçok insan, dekoratif zeytin ağaçlarını peyzaj ilaveleri olarak kullanır. Ancak, bu tür ağaçlar aşırı miktarda polen üretme eğilimindedir. Bu ağaçları gördüğünüzde tanımayı öğrenirseniz, bu, kendinizi herhangi bir alerjenden korumanın yollarını bulmanızda size yardımcı olacaktır. İlginç bir şekilde, ağacı günde bir kez bir su hortumuyla ıslatarak poleni önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Sizin için doğru olanı bulana kadar alerjiden kurtulma yöntemlerini denemeye devam etmelisiniz. Ağızdan alınan ilaçların yanı sıra birçok alerji tedavisi vardır. Reçetesiz satılan tuzlu su spreyleri, nazal steroidler, lökotrien blokerleri veya alerjiden kurtulmanıza yardımcı olabilecek alerji göz damlaları gibi şeyler bulabilirsiniz.

Alerjisi olanlar için doğal ilaçlar mevcuttur. Bu doğal ilaçlar, polenlere ve diğer yaygın alerji tetikleyicilerine karşı tepkilerle savaşmanıza yardımcı olmak için iyi çalışır. Kaşıntıyı, hapşırmayı ve diğer birçok rahatsız edici semptomu doğal olarak giderebilirler.

Günün belirli bir saatinde veya belirli bir yerde egzersiz yapmak alerjilerinizi önemli ölçüde etkileyebilir. Egzersiz yapmak, daha fazla nefes almanıza ve daha hızlı hava almanıza neden olur. Alerjen alımını sınırlamak için polen sayısının en düşük olduğu saatlerde içeride egzersiz yapmak akıllıca olacaktır.

Alerjiniz için ilaç kullanıyorsanız, belirtilen şekilde aldığınızdan emin olun. Birkaç gün boyunca sonuçları göremeyebilirsiniz. Hapşırmanın ilk belirtisinde sadece bir doz alamazsınız. İlacınızın kullanımını bir tıp uzmanıyla tartışın.

Bir saat veya daha uzun süre dışarıda kaldıysanız, muhtemelen havadaki bazı alerjenleri topladınız. Ne kadar erken ılık duş alırsanız o kadar iyi. Banyo yapmadan yatağa gitmeyin. Bu, cildinizde biriken alerjenlerden kurtulacaktır. Bu şeyler saçınıza veya cildinize yerleşebilir.

Güneşin kokusunu çamaşırlarınızda özleyecekseniz, kokuyu çoğaltmaya çalışan bir çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı arayın. Giysilerinizi dışarıda kurutmak için asmak, güneşten öpülmüş bir koku katabilir. Bununla birlikte, spor ve polen toplama olasılıklarını da arttırır. Bu solüsyon sadece koku veya boya hassasiyeti olmayanlar için uygundur.

Alerji hastaları, C vitamini alımlarını artırmayı düşünmelidir. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve doğal bir anti-histamin olabilir. Bağışıklık sisteminizin alerjileri ve hastalıkları tespit etme yeteneğini artırmak için günde en az 1000 mg tüketmeye çalışmalısınız. Omega-3, alerji semptomlarını azaltmak için de harikadır.

Alerjisi olan kişiler, düzenli olarak vakumlamayı alışkanlık haline getirmelidir. Vakumlama, evinizde gizlenen alerjenleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Vakumunuzu kontrol ettiğinizden emin olun. Daha eski bir elektrikli süpürgeniz varsa, alerjenleri çevreye geri üfler. HEPA filtreleri havadaki alerjenlerin yüzde 99’unu yakalayabilir.

Alerji semptomlarını azaltmak için haftada bir toz almayı deneyin. Toz alma, evinizdeki havadaki alerjen miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Görünür toz birikimlerinin oluşmasına izin vermek yerine bunu her hafta yapın.

Tablonuzdaki latekse alerjiniz olduğunu belirten notu okumayı hemşirenize veya doktorunuza bırakmayın. Kendinizi koruma konusunda proaktif olun. Kısa süreli lateks temasının bile alerjik reaksiyona neden olabileceğini unutmayın.

Mevsimsel alerjileriniz mi var? Dışarıdan her geldiğinizde saçınızı yıkadığınızdan, kıyafetlerinizi değiştirdiğinizden ve duş aldığınızdan emin olun. Bunları yapmamayı seçerseniz

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bağışıklık Sistemi Nedir, Nasıl Güçlendirilir? Tüm Detaylarıyla