a
 • Haberyum
 • Sağlık
 • Kalp Ağrısı Neden Olur? Dikkat Edilmesi Gereken 6 Belirti

Kalp Ağrısı Neden Olur? Dikkat Edilmesi Gereken 6 Belirti

reklam

Kalp ağrısı neden olur sorusu ciddiye alınması gereken ve önemli sonuçlara yol açabilecek durumları önlemek açısından doğru yanıtlanması gereken bir sorudur. Kalp ağrısı özellikle kronik bir hale dönüşmüşse bu durum ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Peki Ara ara kalp ağrısı neden olur, Sessiz kalp krizi belirtileri, Kalp ağrısı nedenleri, Psikolojik kalp ağrısı nasıl olur, Kalp ağrısı nasıl geçer, Kalbe bıçak gibi ağrı girmesi, Strese bağlı kalp ağrısı nasıl geçer, Kalpte iğne batması gibi ağrı neden olur? Tüm detayları sizler için derledik.

Kalp Agrisi Nedir
Kalp Agrisi Nedir

Kalp Ağrısı Nedir? 

Sıklıkla ya da ara ara kalp ağrısı neden olur sorusu dikkate alınması gereken bir sorundur. Genelde kalp ağrısı kalp krizini akla getiriyor olsa da vücuttaki başka sorunlardan da kaynaklanan bir sorun olabilmektedir. Göğüs boşluğunda ağrı olarak kendisini gösteren kalp ağrısı bir tür kalbin olduğu bölgeye sivri bir cisim sağlanıyormuş gibi bir his yaratır. Aynı zamanda sırt ağrısı şeklinde de kendisini gösterebilir. Bu bakımdan kalp ve sırt ağrısı neden olur sorusunun doğru şekilde yanıtlanması önem taşır.

kalp agrisinin belirtileri nelerdir
kalp agrisinin belirtileri nelerdir

Kalp Ağrısının Belirtileri Neler? 

Aralıklı ya da ani kalp ağrısı neden olur sorusundan önce belirtilerinin yakından bilinmesi ağrıyı doğru şekilde teşhis edebilmek açısından önem taşır. Bu kapsamda; 

 • Göğüste basınç ve gerginlik, 
 • Nefes darlığı
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı 
 • Yutma güçlüğü
 • Yürüme ya da koşma sırasında ağrı duyma gibi belirtiler sıklıkla görülmektedir. 
kalp agrisi nedenleri neler
kalp agrisi nedenleri neler

Kalp Ağrısı Nedenleri Neler? 

Kalp ağrıması neden olur sorusuna farklı yanıtlar verilebilmektedir;

 • Kalbe giden kan damarlarında tıkanıklık olması, 
 • Kalbe kan akışının tıkanması ile ani kalp krizi, 
 • Kalpteki en büyük damarın yırtılması, 
 • Kalp kası hastalığı,

Kalp ağrısının başlıca nedenleridir. Bu durumlar kronik olarak kendilerini gösterebileceği gibi aralıklarla da olabilmektedir. Ara ara kalp ağrısı neden olur sorusuna da söz konusu durumlar yanıt oluşturabilmektedir. 

kalp agrisi nasil belli olur
kalp agrisi nasil belli olur

Kalp Ağrısı Nasıl Belli Olur?

Kalp ağrısı nasıl olur sorusu için farklı yanıtlar verilmesine karşılık genelde kalp ve göğüs bölgesinde ağrı belirlemesi olarak kendisini gösterir. Bunun yanında nefes darlığı, kalp çarpıntısı, nabızda düzensizlik gibi durumlar da kalp ağrısının temel belirtileridir. Bu durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir.

kalp agrisi tedavisi nasil yapilir
kalp agrisi tedavisi nasil yapilir

Kalp Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp ağrısı tedavisi yapmak için öncelikle ağrıya neyin sebep olduğunun bilinmesi gerekir. Bu kapsamda kalp ağrısını saptamak için hekim tarafından EKG gibi çeşitli testler yapılarak hastalığa uygun olacak tedavi yöntemleri uygulanır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Op. Dr. Özel: Mide botoksu diyet ve egzersizle desteklenmeli

HIZLI YORUM YAP