32,8560$% -0.61
36,0150€% 0.08
2.551,53%0,06
4.184,00%-1,32
16.760,00%-1,32
11.156,20%0,15
฿%
Ł%
Ξ%
%
Alzheimer hastalığına kadınların daha çok yakalandığı bildirildi.
21 Eylül Dünya Alzheimer Gününde Doruk Hastanesi, alzheimer hastalığına dikkat çekti. Hastalık hakkında bilgiler veren Nöroloji Uzmanı Dr. Deniz Kamacı Şener, “Yaşlılık bir hastalık değildir, lakin kişi yaş aldıkça hastalıkların görünme oranı yükselmektedir. Toplumda yaşlı nüfus arttıkça alzheimer hastalığının görünme oranı da artmaktadır. Alzheimer hastalığı en sık görülen demans (budama) sebebidir. En sık görülen semptom unutkanlıktır. Bu hastalık hem hastayı hem de hastaya bakan kişileri kapsayan büyük bir sağlık meselesidir. Hastalık yaş ilerledikçe yüksek oranda görünmektedir. Alzheimer hastalığı 60 yaşın üzerinde yüzde 5-11, 85 yaşın üzerinde yüzde 50 oranında görülmektedir. Hastalığın başlangıç döneminde hastalarda unutkanlık, dalgınlık, çabuk sonlanma ve heyecanlanma üzere şikâyetler görülmektedir” dedi.
Başlangıç mühletinin 2 ila 4 yıl sürdüğünün altını çizen Şener, “Orta dönemde unutkanlık biraz daha bâriz hâle gelir. Bu dönem 2 ila 12 yıl kadar sürer. Hastalara genellikle orta dönemde teşhis konulur. Bu dönemde his durumu ve motivasyonda düşme üzere şikayetler görülmektedir. Terminal döneminde de hasta yakınlarıyla iletişimi koparmaya ve tanımamaya başlar. Bu dönem yaklaşık 1 yıl sürer. Alzheimer hastalığında teşhisle hastayı kaybetmeye kadar geçen mühlet 8 ila 10 yıl kadardır. Düşük eğitim seviyesi olanlar, kadınlar, tekrarlayan baş tramvaları, vasküler inme üzere damar tıkanıklıkları, hiper tansiyon hastalarının alzheimer’a yakalanma oranı daha yüksektir. İnsanı alzheimer hastalığına karşı koruyan rastgele besin yahut unsur yoktur. Lakin yüksek zihnî faaliyet, yüksek eğitim seviyesi, hakikat beslenme, kaliteli uyku, Akdeniz diyeti üzere faktörler hastalığa yakalanma oranını azaltmaktadır” dedi.
Ayvacık’ta kurtuluş coşkusu