fbpx
a
reklam

İYİ Parti nereye yürüyor?

Türk siyasi tarihinin en ilginç partilerinden biri haline geldi İYİ Parti. Her siyasi partinin mutlaka belli kırmızıçizgileri belli ideolojik söylemleri ve buna uygun tutarlı süreçleri olur.

Türk siyasi tarihinin en ilginç partilerinden biri haline geldi İYİ Parti. Her siyasi partinin mutlaka belli kırmızıçizgileri belli ideolojik söylemleri ve buna uygun tutarlı süreçleri olur. 

MHP’yi ele geçiremeyince oradan ayrılarak sadece Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerine kurgulanan bir parti olan İYİ Parti, içinde barındırdığı milliyetçi unsurları her geçen gün daha fazla refüze eden ve daha çok koltuğumuz dursun da ne olursa mantığıyla yürüyor.

Aslında seçmenin büyük kısmı milliyetçi muhafazakâr olsa da kendi seçmeninin bile sinirlerini bozacak kadar duyarsız kaldığı konular partinin geleceğini bir meçhule doğru sürüklüyor. Hiçbir ilke hiçbir söylem tutarlılığı kalmamış durumda. 

HDP’ye olan göbek bağı yüzünden teröre bile tavır koyamaz hale gelen İYİ Parti, merdiven altı anketlerle varlığını sürdürmenin gayretinde olsa da CHP’nin küskünlerinin dışındaki tabanını hızla kaybediyor. 

Genel Başkan Meral Akşener’in HDP ilişkilerini bozmamak ya da millet ittifakını sürdürebilmek adına PKK’yı bile isim vererek kınayamadığı bir sürece ulaştı İYİ Parti.  

Aslında sonun başlangıcı 2019’da TBMM kürsüsünden HDP’li Fatma Kurtulan’ın İYİ Parti grubuna dönerek,  “İyi Parti size söylüyorum; şu an koltuklarınızda HDP’nin ve PKK’ya gönül vermişlerin oylarıyla oturuyorsunuz!” sözleri ile başladı. 

Süreç içerisinde HDP kasıtlı bir şekilde İYİ Parti’yi köşeye sıkıştırarak, kendisiyle aynı noktaya getirmek için çaba harcadı. Büyük oranda da bunda başarı sağladı. 

Son grup toplantısında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu ülkenin Cumhurbaşkanına yine ağır sözlerle yüklenirken, HDP milletvekili Semra Güzel’in PKK’lı teröristin nişanlısı ya da sevgilisi olduğunu nortaya çıkması, terör kamplarında sarmaş dolaş fotoğraflarının deşifre olmasına rağmen tek kelime bile edemedi. 

HDP, bir anlamda İYİ Parti’yi esir alırken, tabanının kaymasının da önünü açıyor. Daha bir iki hafta önce HDP’den gelen “Biz aday çıkarmadıysak bilin ki ittifakın adayı bizim söylediğimiz isimdir” açıklaması bile İYİ Parti üst yönetiminin ürkekliğini ve HDP’yi karısına almaya çekindiğinin bir göstergesi adeta. 

Tek bir tepki bile verememek. 

Ne yazık ki CHP’lileşen ve CHP’den bile daha zor bir süreç geçiren, ilkeleri ve kendine ait kırmızı çizgileri bile olamayan bir siyasi parti, hala iktidar olma hayalini taşıyor. 

Oysa, Türk milletinin kırmızı çizgilerinden ilki terör. Teröre bile HDP ile aynı tepkiyi veren bir partinin kamuoyunun ve milletin güvenini alması mümkün görünmüyor. 

İYİ Parti’nin meçhule yürüşünün bir başka göstergesi ise ülkücü kökenli isimlerin sessizliği ve oldukça geri çekilmiş olmaları. Daha önce şahin olan isimlerin hiçbiri artık kamuoyunun önüne çıkmıyor, o sert açıklamaları yapmıyor. 

Her ne kadar sol basında cılız olarak İYİ Parti ile ilgili propaganda devam etse bile, İYİ Partili isimler bile artık CHP saflarına yöneliyor. Millet ittifakının birinci ortağı olma iddiasında olan İYİ Parti, her geçen gün CHP’lileşiyor, hatta onunda önüne geçecek bir seviyeye geliyor. 

İYİ Parti varlığını sürdürmek istiyorsa, biran önce kendi özgün politikalarını oluşturup, bu toprakların insanlarına bir şeyler söylemek zorunda. Bugün İYİ Parti’nin söylemlerinin CHP’den bir farkı yok. Dahası belli söylemleri ile HDP’den de farkı yok algısı var. Bu algıyı nasıl değiştirecekler göreceğiz. Değiştiremezlerse eriyip gitme sorunları olacağını görmeleri gerekir. 

Tabi tüm Recep Tayyip Erdoğan düşmanı kesimlerin birleşme noktası olmaları da kendilerini dış müdahalelere açık hale getiriyor. Düşmanımın düşmanı dostumdur yaklaşımı, partinin savrulmasının da nedenlerinden biri. 

Siyaset üretmek, projelerle milletin karşısına çıkmak, her konuda tavrını net koyabilmek ve fark oluşturmak için siyasal bağımsızlık da önemli. Bunu sağlayamaz ise HDP’nin güdümünün süreceğini tahmin etmek güç olmaz.

İYİ Parti’ye umut bağlayan kesimleri de son tahlilde hayal kırıklığına iter. 

Biz buradan uyarmış olalım. 

Gerisini İYİ Parti tabanı ve yönetiminin keyfiyetindedir.  Ancak bu kadar benzemezli bir siyaset ve yapılanmanın başarı sağlama şansı çok zor görünüyor. 

Yaşayıp göreceğiz. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • bekir
    3 gün önce
    0 0

    İyi Parti PKK ya doğru yürüyor. Öyle zavallı ki, gebertilen teröristin sevgilisi HDP milletvekiline, ve İBB ye doldurulan PKK lılara sesini çıkartamıyor.

Sıradaki haber:

AK Parti sahaya çıkınca!

HIZLI YORUM YAP