a
reklam

İskenderiye Feneri Nerede? 3 Bilinmeyen Özelliği!

Antik çağda tamamen insan emeğiyle yapılmış birçok antik yapıt bulunmaktadır. İşte bu yapıtlar arasında özellikleri bakımından diğerlerinden ayrılan 7 yapıya, Dünyanın 7 Harikası denilmektedir. MÖ 5. yüzyılda tarihçi Herodot tarafından tabir edilen bu 7 harika günümüze kadar gelmiştir. Bunlardan bir tanesi de İskenderiye Feneri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mısır’ın İskenderiye şehrinde yapılmış olan bu yapıt milattan önce 280 yılında yapılmıştır. İskenderiye Feneri Faros Adası’nda yapılmıştır. Yapımından Yunanlar ve Ptolemaios Hanedanı’nın katkısı olan bu yapıt tahmini olarak 1303-1480 yılları arasında Girit Depremi sonucunda yıkılmıştır. Günümüzde bu fenerden herhangi bir kalıntı kalmamıştır.

Iskenderiye Feneri nerede
Iskenderiye Feneri nerede

İskenderiye Feneri Hakkında Bilgiler

İskenderiye Feneri nerede sorusunu cevapladıktan sonra bu yapıtın önemi hakkında da konuşmak gerekir. Öncelikle İskenderiye Feneri nasıl bir görünüme sahiptir bunu incelemek gerekirse;

  • 135 metre yüksekliğe sahip olan bu fenerin beyaz mermerden yapıldığı bilinmektedir. Tepede tunçtan yapılan büyük bir ayna vardır ki bu ayna 70 kilometre uzaklıktan bile gözüktüğü için limana giriş çıkış yapan gemiler için çok önemli bir konumdadır.
  • Denizler tanrısı Poseidon’un heykeli yine fenerin en üst kısmında yer alıyordu.
  • 15.yüzyılda yıkılan bu 7 harikadan biri olan eserin son kalıntıları da 1500’lü yıllarda yok olmuştur. Fakat zamanında birçok ressam fenerin resmini çizdiği için fenerin görünümü hakkında bilgiler günümüze kadar gelmiştir.

İskenderiye Feneri‘nin tarihçesini de kısaca incelemek gerekirse;

  • Bölge halkı Yunanlılar ile sürekli bir ticaret içinde oldukları için bir fenere sahip olmak zorunluluk halini almıştır. Bu sebeple dönemin hükümdarı Batlamyus tarafından başlatılan çalışmalar, Batlamyus’ın oğlu hükümdarken bitmiştir.
  • Sonrasında çeşitli doğal afetler sonucunda yıkılan İskenderiye Fener’inin yerine 1408 yılında Memlük Sultanı Kayıtbay kale yapmaya karar verir. Bu kalenin adı da Kayıtbay Kalesi’dir. Kayıtbay Kalesi’nin inşaatı sırasında İskenderiye Feneri’nden kalmış olan son kalıntılar da kullanılmıştır.

İskenderiye Feneri hakkında bilgiler bu şekildedir. Bu eser 7 harika içerisinde günlük yaşam için kullanılan tek eser olma özelliğine de sahiptir. Günümüzde dahi bu alanda birçok dalgıç bu tarihi eserden kalan granit taşlar, sütun kalıntıları, heykel parçalarını aramaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Diyarbakır’da bombalı araçla eylem hazırlığı önlendi; bombanın imha anı kamerada

HIZLI YORUM YAP