fbpx
a
reklam
  • Haberyum
  • Yazarlar
  • Herkes Aynı Fikirdeyse Hiç Kimse Yeterince Düşünmüyor Demektir!

Herkes Aynı Fikirdeyse Hiç Kimse Yeterince Düşünmüyor Demektir!

Türkiye 400 metre engelli yarışına girse o parkurda engel diye önüne bizim muhalefeti koyarlar. Olur, ülkeler ekonomik zorluklara girer, ekonomi üzerinden muhalefet eleştirilerini yapar. Eleştire yapayım diye ülkeyi yıkmaya kalkmazlar. Kimden öğreniyorsanız bunları anlamıyorum ki!

Türkiye 400 metre engelli yarışına girse o parkurda engel diye önüne bizim muhalefeti koyarlar. Olur, ülkeler ekonomik zorluklara girer, ekonomi üzerinden muhalefet eleştirilerini yapar. Eleştire yapayım diye ülkeyi yıkmaya kalkmazlar. Kimden öğreniyorsanız bunları anlamıyorum ki!

Elinizi sürdüğünüz bir iş içinde ha bu sefer becerdi bu beceriksizler diyebilelim Allah’ınızı severseniz. Neye el atıyorsanız ya üstünüze güldürüyorsunuz ya da elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Bilmiyorsanız oynamayı toprak sahada sahne almayın. Siz var muhalefet etmek önce gidip ders alacak. 

İdeolojik ya da inancı gereği saçmalayanlara bir şey demiyorum. Olabilir. Öyle inanıyor ve öyle devam ediyor derim. Ama hem cahil hem ehil tayfası var ya boş kaldıkça girip onlara bakıyorum. Kıymetini bilelim yüzümüzü güldürüyorlar. Gülmek için Cem Yılmaz’a gitsek bayılırız binliği. 

Üç kuruşluk ekonomi bilgisi yok, eko politik bilmez, piyasa bilmez sabahtan akşama kadar battık bittik edebiyatı.

Len sen ne zaman mürekkep yaladın da iktisadi alanda felsefe yapmaya başladın tosuncuk derler adama. 

Desen ne olacak ki, tıpış tıpış gittiği sandıkta tıpış tıpış verdiği oyla iktidar olacağını sanıp seçim akşamı arabeske vuran arkadaştan daha ilerisini kim beklesin. 

Sosyal medyada madrabazlık yapan onlarca hesap var. Bir kısmı oldukça komik olduklarını sanıyorlar kendilerini. Devlet bu arkadaşlara sahip çıksın.

Yeteneklerini sergileyecekleri temaşalar düzenlesin mesela. Değerlerimiz sosyal medyada zebil ziyan olmasın. 

Size buradan ekonomi dersi vermeyeceğim. Dersi ben vereceksem uzmanları niye yetiştirsin devletimiz. Ben sadece kara propaganda yapan tosuncuklara iki lakırdı etmeye aldım topu. Orta sahada iki çevirip, dikine pas atıp çıkacağım sahadan. 

Tamamen iktisat biliminden, ekonomiden ve matematikten ayrı olarak sade bir dille iki laf edeyim. Birincisi doları saniye saniye takip edip gizliden ve aleni yükselmesine sevinmek kişinin insanlığını ve ait olduğu iklime olan sadakatiyle ilgili sorunu olduğunu gösterir. 

Ne yazık ki içinden öyle gelenin iflah olmasını beklemek de hamsinin kavağa çıkmasını beklemek kadar olasılığı olan bir vaziyeti ahval. 

İçki masasına gelen mezenin lezzetine kapılıp vatan satmaya meyil gösteren zihniyetin alkış tutanından beklesek beklesek ancak ateş yükselince tarakla haşır neşir olmasını bekleriz.  Sabahtan akşama kadar anlatsan bu tosunlara anlamazlar akşamdan sabaha. 

Yormaya gerek yoktur bedeni de zihnide. Meşgul olmak için mahalledeki kedilere mama götürüp onları beslesen, daha bir manalı olur. Hem sevap kazanırsın hem mahallenin canlılarının gönül dolusu sevgisini. 

Dolamışlar dillerine bir türkü. Sabah akşam söyleyip duruyorlar. 60 yıldır aynı sistemle batıp batıp duruyoruz. Sen yine gözlerimin hapsindesin. 

Hazır olun ağır geliyorum. 

“Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir” vecizesinden yola çıkarak söylüyorum mevcut iktidar her alanda feyzi buradan aldı ki ekonomi dışında kalan bölümlerde bayağı iyi gitti işler. Buraya biraz ayazda bırakmaktan sıkıntı baş göstermiş oldu. 

Yapma ama…

Görmüyor musun batıyoruz. Bu kadar da kör olma. Bu iktidar gitsin hemen seçim yapılsın işler düzelir. Sen hala bunların bir şey yapabileceğini mi sanıyorsun? Bitti bunlar bitti! Diyor belki bazılarınız. İyi de madem düzeltmenin formülü var da niye söylemiyorsunuz o zaman. Formül açıklayana çemkiriyorsun da sen niye formül üretmiyorsun. 

Ülkede ekonomik sıkıntı var mı var. Özellikle bu dar gelirli kesimden başlayarak toplumu etkiliyor mu olumsuz anlamda evet etkiliyor. Buna karşı itiraz etmemiz normal mi evet normal. 

Ancak battık bittik edebiyatı yerine başımızdaki bu sorundan nasıl kurtulabiliriz onun için enerjimizi harcasak daha iyi olmaz mı?  Bir bakalım krizi nasıl yönetiyor hükümet. Birkaç ay gözlemleyelim ve bir bakalım. Belki daha iyi olacak. 

Mevlana’nın “Herkes aynı fikirdeyse hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir” vecizesinden hareketle papağan gibi aynı sistemin yazdırdığı kitapları okuyup aynı sistemin bayraktarlığını yapmamıza da gerek yok.

Günlük hezeyanlarla geleceğimizi gözlemeyelim derim.

Biraz zaman verelim.

Ve zorsa günler dayanışmayı büyütelim…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çocuklarımızda Fiziksel ve Psikolojik Gelişim

HIZLI YORUM YAP