a

HAYATİ İNANÇ SEVGİSİ SALONA SIĞMADI

Orhangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen Hayati İnanç ile şiir gecesine soğuk

Orhangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen Hayati İnanç ile şiir gecesine soğuk hava koşullarına rağmen binlerce Orhangazili Hayati İnanç sevgisi ile Orhangazi Kapalı Spor Salonuna sığmadı. Şiirleriyle, Hoş muhabbetiyle gönüllere taht kuran Hayati İnanç Orhangazili vatandaşların yoğun katılımıyla doyumsuz bir gece yaşattı.

Hayati İnanç Söyleşisinde, İslam âlimlerinin hayatlarından bazı kesitlere yer vermesi ile başlayan söyleşide, insanın manevi gelişim yolculuğunda dikkat etmesi gerekenlere değindi. Her İnsanın Vasiyeti olmalı, “Hem Fatih’in hem Abdülhamid’in mirasını takiben ben de vasiyetim olarak web sayfama kitaplar koydum” diyerek dinleyicilere o kitapları okumalarını tavsiye etti.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri şiirlerinden dilinden anlattı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma gününe denk gelen programda, Hayati İnanç Çanakkale savaşında yaşanan hadislerin şiirlerle dökülerek anlatıldığını ve bu konuda birçok şairin şiirlerinde o destanı yazan kahramanların yaşadığını anlatan şiirlerden birkaç örnek vererek bu vatanın zor şartlarda kazanıldığını dikkat çekti. Özellikle Yahya Kemal’in “ Tahmis-i Gazel-i Hümayun” başlığını taşıyan şiirin ilk kıtasını okurken, Karadan ateş püskürüyordu, Denizden ateş yağıyordu, Gökten bombalar düşüyordu, Dev Gemiler Ejderha gibi savruluyordu Çanakkale’ye İslam’ın iki büyük düşmanı kol kol girdiler ve geldiler İngiliz ve Fransız. Divan Edebiyatından dizelerin de bolca yer aldığı söyleşiler dinleyenleri hayran bıraktı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, “ 18 Mart Çanakkale zaferini andığımız bugünde Hayati İnanç hocamızı ağırlamaktan son derece mutluyuz. Bizlere doyumsuz şiirleriyle muhabbetleriyle güzel bir gece yaşattı. Soğuk hava şartlarına rağmen bizleri yalnız bırakmayan salonu hınca hınç dolduran binlerce hemşehrime çok teşekkür ediyorum. Çanakkale savaşında sadece vatanımızı korumadık, orada bir tarih yazdık ve 1. Dünya savaşının seyrini değiştirdik. Yaşadığımız hayatı en güzel dizeleriyle anlatarak değerlerimizden asla vazgeçmemiz gerektiğini ve onlara sahip çıkmalıyız. Böylesine kültür ve sanat devam edecektir” dedi.

İlçe Protokolünde hazır bulunduğu gecenin sonunda Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Hayati İnanç’a Orhangazi’nin değerleri olan Zeytin, Zeytinyağı ve Turşu sepetini ikram etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Yeni fiyat farkı kararnamesi” ÖNERİSİ