a

Gözümüz de kulağımız da İznik’te olacak.

İznik ve İznik Gölü çevresi…   Ne yazık ki bu pavyonların yoğun olarak faaliyet gösterdikleri bir bölge! Çok net söyleyebilirim ki kimse evinin karşısında mahallesinde pavyon istemez. Bunlar maddi güç ve zorbalıkla kurulan yerler. Ve devletin anayasal görevi vatandaşlarını korumak! O halde devletin ilk görevi o 57 kadını korumak. Sonra o yerleşim bölgesini korumak.

Bu ülkede gerçekten kadının değeri varsa, bütün pavyonların ve benzerlerinin bir saniye bile açık kalmaması lazım. Otur düşün kardeşim… Pavyonda bir kadın neden çalışmak ister ya da neden çalışır? Düşünün aynı o kadınların yaşadığını yaşayan sizsiniz!

Onunla da bitmiyor tabi! Orada cebindeki parası yüzünden tacizine rıza gösterdiği adam, evinden evlatlarından esirgediği rızkı oraya yatırıyor. Aileler parçalanıyor. Eş olan kadının psikolojisini bir düşünün! Kadın ve bedeni asla ticari meta olamaz, olmamalı. Kadın ve bedeni bu rezillikler içinde asla olmamalı. Kimse buna rıza göstermemeli.

İznik ve İznik Gölü çevresi…  

Ne yazık ki bu pavyonların yoğun olarak faaliyet gösterdikleri bir bölge! Çok net söyleyebilirim ki kimse evinin karşısında mahallesinde pavyon istemez. Bunlar maddi güç ve zorbalıkla kurulan yerler. Ve devletin anayasal görevi vatandaşlarını korumak! O halde devletin ilk görevi o 57 kadını korumak. Sonra o yerleşim bölgesini korumak.

Yıllardır İznik bu pavyonların sıkıntısını yaşıyor. Üstelik göl çevresine yazık ki bu nedenle kötü bir üne de sahip. Gerek İznik gerek Orhangazi bölgesinde. Ne yazık ki, bugüne kadar bir türlü el atılamadı. Bugün o rezilliklerin artık o bölgelerde yaşayamayacağının ilan edildiği gündür.

Bir yiğit adam, bir yürekli devlet yöneticisi, bir milletin evladı çıktı ve yeter dedi. İznik Belediye Başkanı Mehmet Kaan Usta’dan bahsediyorum. Çakırcalı’de eğlence merkezi kisvesi altındaki kaçak pavyonu güzünü kırpmadan yıktı. Pavyon diyoruz ama pavyondan da ileri mevzu.

Pavyonun üst katında 40 oda var! Pavyon üstünde turistlik otel olamayacağına göre burası orada çalışan kadınların sadece pavyonda işlerinin bitmediğini ve daha sonra da bedenlerinin orada pazarlandığının açık bir göstergesi değil mi?

İşte bu rezilliğe son verdi Kaan Usta. İşte kültürümüzü ve inançlarımızı hiçe sayan bu kepazeliği yerle yeksan etti. Bilmem kaç kişi oradan ekmek yiyormuş. Onu yiyeceklerini zıkkım yesinler. Ve umarım devletimiz o 57 kadına da sahip çıkar.  

Teknik detaylara geçmeden önce yiğit adam Kaan Usta’nın altını çizdiği çok önemli birkaç noktayı aktarayım. İznik’te insanların aileleriyle huzurlu bir şekilde yaşayacakları bir ortam kurmak için  ne gerekiyorsa yapacaklarını asla taviz vermeyeceklerini vurguluyor.

Bunun daha başlangıç olduğunu ve benzer ne kadar yer varsa hepsini kamulaştırıp tasfiye edeceklerini ve Kararlılığını o kadar net söylüyor ki başkan, belli ki şu mesajı da veriyor. “Sakın kimse bu pislik yuvaları için arayıp kapımızı çalmasın”

İznik’te anneler, eşler, kız çocukları başta olmak üzere herkesin hayır dualarını aldığı kesin başkanın. Ve cesaretle bu pislik merkezlerinin kaldırılmasına yönelmesi de oldukça güzel. Belki de son 50 yılda İznik adına atılan en büyük adım, en büyük hizmet bu. Ve bu güzel adımla da tarihe adını yazdırıyor Kaan Usta. Yarın Mehmet Kaan Usta, İznik’i pavyonlardan ve pavyonculardan kurtaran yiğit olarak anılacak.

Herkes zihniyetiyle anılır. Türkiye’nin belleğinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlarından CHP’li Celal Doğan, kente belediye eli ile genelev yaptırmış ve kurban keserek açmıştı. Belediye başkanlığı ile anılmaz bugün bile Şevki Yılmaz’ın p… sözleri ile anılır Celal Doğan.

Gelelim teknik detaylara.

Evet 25 yıldır orada çalışıyormuş pavyon ve 2020’de el değiştirmiş. Kopuk Restoran diye de nam salmış bölgede. Devir alan ve yasal binam yıkılıyor diye yaygara koparan zat, tadilat ruhsatı aldığı 10 metrelik pavyonu 500 metrenin üzerinde kapalı alana sahip, 40 odası olan komplekse çevirmiş.

Pavyoncu ya nasıl olsa halledecek o işleri ama Mehmet Kaan Usta isimli yiğide çarpıyor bir anda. Restoran ruhsatı ile pavyon işletmek de yasal değil zaten. Yani elle tutulur bir tarafı olmayan bu kaçak ve insanlık ayıbı işletme hak ettiği gibi yerle yeksan edilerek tarihteki yerini aldı.

Belediye her türlü yasal süreci işletip, hukuki süreçlerin tamamlanmasından sonra yıkıyor bu insanlık ayıbı pislik merkezini. Pazartesi belediye meclisini olağanüstü toplantıya çağırdı Usta. Eminiz ittifakla pavyonların kaldırılması noktasında bir karar çıkacak. Gözümüz de kulağımız da orada olacak. Amasız fakatsız herkes bu bataklığın kurutulmasına destek atmalı.

Ha bir iki sözüm de İzniklilere olacak. Başkan bu şehir eşkıyaları tarafından zaten uzun zamandır tehdit ediliyordu. Savcılığa şikayetlerini yapmış durumda ancak milletin desteği her şeyin üstünde. Başkanınıza sahip çıkın. Yiğit adamlar az bulunuyor, bulmuşken yiğidinizi çakalların parçalamasına asla müsaade etmeyin.

Bunun beşeri olarak da siyaset olarak da manasında söylüyorum ve altını çizerek vurguluyorum.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Antalya Diplomasi Forumu başladı