a

Fark var!

Hani şu 2009 seçimlerinden önce AK Parti ile Saadet arasında ciddi bir yarışa sahne olan şarkı. Saadet Partisi,Fark var sloganı afişlere bile çıkmıştı ancak hatırladığım kadarıyla Ceza şarkıyı AK Parti’ye vermişti. 

Ceza grubunun”Fark var” şarkısını hatırlarsınız. 

Hani şu 2009 seçimlerinden önce AK Parti ile Saadet arasında ciddi bir yarışa sahne olan şarkı. Saadet Partisi,Fark var sloganı afişlere bile çıkmıştı ancak hatırladığım kadarıyla Ceza şarkıyı AK Parti’ye vermişti. 

Nereye geleceğiz. Slogan sıkı. Şarkının etkiside. Siyaset bazı sloganlar sürekli kullanılmaya uygun tabi nasıl kullanacağınıza bağlı. 

Nilüfer Belediyesi mesela uzun yıllar gülümseyin Nilüfer’desiniz sloganını kullanıyor. Algıyı yönetmeye yönelik oldukça etkili olmuş bir slogan.

Özellikle Nilüfer’deyaşamayanlar için daha da etkili. Çünkü onlar Nilüfer’i gerçekten insanların yüzünü gülümsetecek seviyede zannediyor. 

Oysa yan yana iki ilçeden bahsedelim. Mesela Osmangazi’de onlarca yatırım,  onlarca eser var. Okul yapmış, otopark yapmış, Pazar yapmış, meydan yapmış, park yapmış, yaşlılar için tesis yapmış, özürlüler için tesis yapmış yapmış ta yapmış vs. 

Bu süre içinde bir yurt ile hayırseverlerin yaptığı bir huzurevi dışında ortada bir şey yok. Zaten onlarda kaç yılda tamamlandı da hayra geçti. 

Oysa Nilüfer Belediyesi’nin bütçesi ile Osmangazi’nin ki birbirine yakın. Üstelik Osmangazi kentin merkezinde olduğu için çok daha fazla nüfusa hizmet vermesine rağmen. 

Peki ne yapıyor Nilüfer Belediyesi hizmet etmesi gereken paraları? Nereye gidiyor kamunun kaynakları? 

Ortada saz var, caz var,  dans var, tiyatro var, havai fişek var, kır gezisi var, bostan sulaması var. Hizmet?  O yok işte. 

Sormayan zaten hizmet falan hemen başlıyorlar hükümet şu kaynağı kesti bilmemne kaynağı kesti vs vs. Üzülür fıkara düştüler sanırsınız.

Nilüfer parasını algı operasyonlarına harcıyor. Nilüfer PR için kaynak oluşturuyor. PR yapacak ekipleri kuruyor onlara harcıyor. 

Bir bakıma AK Partili belediyeler çalışıyor ama anlatamıyor. CHP’li belediyeler çalışmıyor ama şahane anlatıyor diyelim. 

Son dönemde mesela Nilüfer Belediyesi’nde sadece internet üzerinden sanat sepet söyleşileri haber oluyor sosyal medyaya düşüyor. Mesela merak ya bunlara belediye ne kadar para harcıyor. 

Ancak hakkını yemeyelim Osmangazi’de ciddi bir muhalefet de var ve Osmangazi Belediyesi muhalefetin ciddi faydalarını da görüyor. Muhalefet burada denetleme görevini ciddi anlamda yerine getiriyor. 

Nilüfer’de ise herkes aynı partiden sanki. Belli ki anlaşacak çok ortak yanları var. Muhalefete dair tek kelam duymuyoruz. 

Keşke Nilüfer’de muhalefet de aynı Osmangazi, Yıldırım ve diğer ilçelerdeki gibi ciddi bir şekilde denetim görevini yerine getirse. 

Her şeye rağmen ve muhalefetin sessizliğine gömülmüş olması bile Nilüfer’de hizmetsizliği, algı çalışmalarını gözden kaçırmıyor.

İnsanlar her şeyi biliyor ve anlıyor. . Siz ne kadar süslerseniz süsleyin, sonuç halk neyin ne olduğunu görüyor ve biliyor. 

Keşke bu kadar algıya yükleneceklerine o enerjilerini halka hizmet için harcasalar….

Sonuç, anlayışlar arasında Fark Var!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“6 ayda nefes aldırırız topluma”