fbpx
a
reklam

Eşsiz şehre değer katan cesur adımlar!

İşte Bursa, harika bir gelişmeye daha şahitlik etti önceki gün.  Tarihi Hanlar Bölgesi, sultan külliyeleri ve Cumalıkızık ile 2014 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bursa, şimdi de dahil olduğu UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı ile birlikte çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu ‘zanaat ve halk sanatları’ alanındaki değerlerini markalaştırıyor.

Kendini unutmak, kültürünü unutmak milletleri devletleri güçsüzlüğe iter, sonunda yok olurlar. Dünyada parası bittiği için yıkılan devlet yok ancak kendini unuttuğu için değerlerine sahip çıkmadığı için, birliğini sağlayamadığı için yıkılan devlet yok olan milletler çöplüğüdür tarihin sayfaları. Her millet ancak kendi medeniyet değerleri ile yükselebilir. Ve bizde öyle davranmaya başladık. Öylesine güzel öylesine mutlu ve öylesine gurur veren işler geliyor ki üst üste.


Tadından yenmez, gururdan öleceğiz. Elimizde eşsiz bir kültür eşsiz bir şehir var. Medeniyetlerin beşiği, tarihin ışığı, geleceğimizin umudu, bugünümüzün sevdası… Bursa….Öylesine bir şehir ki, Mevla her şeyi lütfetmiş. Hiçbir şeyden mahrum bırakmamış. Ve bu topraklar üzerinde medeniyetler derin izler bırakarak bin yıllardır beslemiş.Son yıllarda atılan adımlarla bu değerler birer birer hak etiği kıymete doğru yol alıyor. 


İşte Bursa, harika bir gelişmeye daha şahitlik etti önceki gün.  Tarihi Hanlar Bölgesi, sultan külliyeleri ve Cumalıkızık ile 2014 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bursa, şimdi de dahil olduğu UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı ile birlikte çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu ‘zanaat ve halk sanatları’ alanındaki değerlerini markalaştırıyor.


Dünyada ipek deseniz Bursa gelir akla. Bursa ipeği… Sahip çıkıyor artık Bursa değerlerine. Bir süre ihmal edince hepsinin nasıl elimizden kayıp gideceğini yaşayarak gördük. Şimdi onlar yok olmasın diye enerjimizi toplayıp el birliği ile taşıyoruz geleceğe. 


Hanlar Bölgesi’ni örneğin yeniden eski görkemli haline getirmek için milyonlar harcıyor belediye ve devletimiz. Kendi elimizle çirkinleştirip değersizleştirdiğimiz o olağanüstü güzelliklerimizi bu kez kendi elimizle yeniden ihya ediyoruz. Sevinen yav. Ne güzel şeyler oluyor sevinin. Ve Bu şehirde yaşananın ne büyük bir lütuf olduğunu düşünün. 


Büyükşehir Belediyesi, Bursa Valiliği’nin de desteğiyle ‘UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyeliği’ ile ilgili yol haritasını açıkladı. Hem adaylık sürecinde yapılan çalışmalar hem de bundan sonra izlenecek yol haritasının ele alındığı toplantıya; Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan,  Vali Yakup Canbolat, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ile çok sayıda davetli katıldı. 

Bu kez hata yapmadan bu muhteşem şehri hak ettiği değere ulaştırmak için atılıyor adımlar. 


Her şehrin özel mekanları binaları vardır. Bursa başlı başına şehir olarak özel ve güzel bir yer. Ne yana baksan ruhunu görürsün ne yana baksan tarihi ne yana baksan Allah’ın bahşettiği o mucizevi doğayı. 


Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş burada yaptığı konumada, günümüzde ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını, tarihi kadim, doğası muhteşem, suları şifalı, yaz ve kış sporları için müsait, sanayisi gelişmiş, kültürel altyapısı zengin olan Bursa’nın bu yarışta çok avantajlı kent olduğunu söyledi. Bu kadar güzel özetlenir Bursa. Ama dahası var. Ama sadece kelimelerle anlatmak mümkün değil Bursa’yı. İşte o Bursa’yı dünya görsün diye bu adımlar. 


Başkan Aktaş, “Bursalılar olarak biz de dünya mirası olmanın verdiği haklı gururu hep birlikte yaşıyoruz.

Geçtiğimiz yılın sonunda, Bursa olarak UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı programında da yer almamız gerektiğinden hareketle çalışmalara başladık ve zanaat ile halk sanatları dalında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na aday olduk. Bizim zanaat ve halk sanatları alanında da zengin birikimimiz var.

İznik çinisi, Karagöz gölge oyunu, kayıkçılık, çoraplar, köfüncülük, saraçlık, ipekçilik, havluculuk, bıçakçılık, çömlekçilik, çarıkçılık, kasnakçılık, hasırcılık, yorgancılık; Bursa’da yaşayan, yaşatılmaya çalışılan en önemli zanaat ve halk sanatları örnekleridir.

Bunlara, iğne oyası, kündekârî sanatı, süpürgecilik, fıçıcılık, alem sanatı ve takunyacılık gibi meslekleri de ekleyebiliriz” sözleriyle ne kadar zengin bir kültürden bahs ediyor öyle değil mi? Sadece kıymetini bilip yaşatmak bile büyük bir onur. 


Coğrafya kaderdir evet ve Bursa ne güzel bir kaderdir insana. Hissedin Bursa’yı, yaşayın doya doya. Günlük telaşe içinde kaçırmayın bu güzel şehri.

Unutmayın bu adımların ardından milyonlar bu kokuyu duymaya, bu güzellikleri görmeye akın edecek bu şehre. 


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da konuştu aynı toplantıda. Hem Türk Dünyası Kültür Başkenti hazırlıkları hem de UNESCO ile kurulan bu güzel birliktelik için Bursa’da olduğunu söyleyen Demircan, “İnşallah güzel işleri beraber başararak, Bursamızı daha da parlatarak, dünyanın yıldızı yapmak için uğraşacağız. Hayırlı uğurlu olsun, tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. 


Bu güzellikler için mücadele veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Vali Yakup Canbolat başta olmak üzere kimlerin emeği varsa hepsine teşekkür etmeliyiz, ediyoruz da! 

Bursa ile gurur duymalı insan. Bursa ile yaşamalı. Ve tıpkı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın o meşhur şiirini hissetmeli.

Hadi o şiirle bitirelim yazımızı. 

Bursa’da zaman Bursa’da bir eski cami avlusu,Küçük şadırvanda şakırdıyan su; Orhan zamanından kalma bir duvar…

Onunla bir yaşta ihtiyar çınar Eliyor dört yana sakin bir günü.Bir rüyadan arta kalmanın hüznü İçinde gülüyor bana derinden.Yüzlerce çeşmenin serinliğinden Ovanın yeşili göğün mavisiVe mimarîlerin en ilâhisi.Bir zafer müjdesi burda her isim: Sanki tek bir anda gün, saat, mevsim Yaşıyor sihrini geçmiş zamanın Hâlâ bu taşlarda gülen rüyanın. Güvercin bakışlı sessizlik bile Çınlıyor bir sonsuz devam vehmiyle. Gümüşlü bir fecrin zafer aynası, Muradiye, sabrın acı meyvası, Ömrünün timsali beyaz nilüfer, Türbeler, camiler, eski bahçeler, Şanlı hikayesi binlerce erin Sesi nabzım olmuş hengâmelerinNakleder yâdını gelen geçene.


Bu hayâle uyur bursa her gece, Her şafak onunla uyanır, güler Gümüş aydınlıkta serviler, güller Serin hülyasıyla çeşmelerinin. Başındayım sanki bir mucizenin, Su sesi ve kanat şakırtılarından Billûr bir âvize Bursa’da zaman.
Yeşil türbesini gezdik dün akşam, Duyduk bir musikî gibi zamandan Çinilere sinmiş Kur’an sesini.Fetih günlerinin saf neşesini Aydınlanmış buldum tebessümünle.


İsterdim bu eski yerde seninle Baş başa uyumak son uykumuzu, Bu hayâl içinde… ve ufkumuzu Çepçevre kaplasın bu ziya, bu renk, Havayı dolduran uhrevî âhenk..

Bir ilâh uykusu olur elbette Ölüm bu tılsımlı ebediyette, Belki de rüyâsı bu cetlerin, Beyaz bahçesinde su seslerinin.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şiddete Ağıt!

HIZLI YORUM YAP