fbpx
a
reklam
  • Haberyum
  • Bursa
  • Eğitim Dünyasının Beklediği Milli Eğitim Şuraları.

Eğitim Dünyasının Beklediği Milli Eğitim Şuraları.

Şimdiye kadar alınmış Şura Kararları uygulandı mı? Şura Kararlarının gerçekleştirilmesine ilişkin MEB’in beyanı olmadığı için, araştırmacılar tarafından  inceleniyor. Bu nedenle MEB’in şimdiye kadar uyguladığı Şura Kararları ile kapsamlı bir bilgi vermek ya da tek cümlede özetlemek kolay olmadığı gibi bilimselde değil.

Merhaba Sevgili haberyum okuyucuları,

Eğitim camiasında başladığım meslek hayatımın 20. yılını deneyimlerken, Haberyum’la yeni bir yola çıkıyorum. Bugünden itibaren hafta da 2 gün yazılarımla sizlerle olmanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyim.

Paylaşılmasını istediğiniz konular ve önerileriniz için bana ulaşabilirsiniz.

Eğitim Dünyasının Beklediği Milli Eğitim Şuraları

2018 yılında yapılması beklenen 20. Milli Eğitim Şurası 1-3 Aralık 2021’de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplanmış ve 128 madde tavsiye kararı olarak kabul edilmiştir.

Gündemde 20. Milli Eğitim Şurasında kabul edilen 128 karar olsa da, geçmişten günümüze yapılan Milli Eğitim Şura Kararları ile bazı noktalara açıklık getirmek, tartışmaların önüne geçmek için önemli.

Birincisi, Şura kararları tavsiye niteliğinde, bu nedenle Şura kararlarının uygulanması Milli Eğitim Bakanı’nın yetkisindedir.

Milli Eğitim Bakanı Özer’in“Şûrada alınan bu kararları Millî Eğitim Bakanı olarak emanet olarak alıyorum. Sizleri temin ederim ki burada alınan kararlar, ister oy birliği ile ister oy çokluğu ile olsun bu kararların birebir takipçisi olacağım ve açık yüreklilikle şunu ifade ediyorum ki her üç ayda bir bunların gerçekleştirme oranlarını, hangi seviyeye geldiğini, sahada hangi etkilere sahip olduğunu çok kapsamlı şekilde sizlerle paylaşacağım” açıklaması ise Şura Kararlarını önemsediğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

İkincisi Milli Eğitim Şura kararları, eğitim sistemindeki paydaşların temsilcilerinin katılımı ile alındığı, MEB’in eğitim politikaları geliştirmesine, sorun ve ihtiyaçların görünür hale gelmesini sağladığı için ise önemli.

Şimdiye kadar alınmış Şura Kararları uygulandı mı?

Şura Kararlarının gerçekleştirilmesine ilişkin MEB’in beyanı olmadığı için, araştırmacılar tarafından  inceleniyor. Bu nedenle MEB’in şimdiye kadar uyguladığı Şura Kararları ile kapsamlı bir bilgi vermek ya da tek cümlede özetlemek kolay olmadığı gibi bilimselde değil. 

Milli Eğitim Bakanı Özer’in özellikle “3 ayda bir gerçekleştirilme oranları hakkında bilgi verilmesi”  vurgusu bu açıdan oldukça önemli.

2018 yılında Milli Eğitim Şurası’nın yapılmamasına ise atıflar devam ediyor. 2018 yılında “2023 Milli Eğitim Vizyonu Belgesi” katılımcı bir anlayışla hazırlanmış ve 2023’e kadar gerçekleştirilmesi planlanan hedefler ve faaliyetlere yer verilmişti.

2023 Milli Eğitim Vizyonu Belgesi’nin hazırlıklarında, öncelikle Milli Eğitim Şurası düzenlenmiş,  sonrasında Şura kararları ile Belge’de yer alan hedefler MEB tarafından eşleştirilerek kamuoyu ile paylaşılsaydı, eğitim sistemimiz için çok önemli bir çalışma modeli ortaya konmuş olacaktı.  

MEB’de yapılan çalışmaların katılımcı anlayışla, tüm paydaş temsilcilerine ulaşılarak gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, ciddi bir zaman ayrılmakta, katılımcılar bilgi ve deneyimlerini ortak akılla şekillendirmektedirler. En sık Bakan’nın değiştiği Bakanlık MEB olsa da, her dönem MEB’in katılımcılarının çoğunluğu eğitim akademisyenlerinden ve eğitimcilerden oluşmaktadır. Zaman, emek ve paylaşım israfının önüne geçerek, ilerlemek önceki çalışmaların sahiplenilerek uygulandığını, geliştirildiğini görmek her dönem eğitimcilerin birinci önceliği olmalıdır.

Şura Kararlarını, incelemeye devam edeceğiz.

——————————–

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Kadir Bayşu
    1 ay önce
    0 0

    Ülkenin en önemli meselesi iken neredeyse hiç haberlere konu olmayan şura kararlarını yazıya dökmeniz harika. Kaleminize sağlık.

Sıradaki haber:

Bu algılar boşuna le bu algılar boşuna…

HIZLI YORUM YAP