a

Efkan Ala’nın değerini bilir Bursa!

Hem ülkeler arası ilişkiler hem yurtdışındaki Türklerle olan ilişkiler noktasında kritik adımlar atıyor. Dahası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle dış ziyaretlerinde asla yanından ayırmadığı, özel görevlerle sürekli Türkiye adına dünyayı dolaşan bir isim. Uzun zamandır belki kendi yatağında bile yatmaya fırsat bulamadan, devleti ve milleti için gecesine gündüzüne kattığını da görüyoruz.

Onu valilik yaptığı dönemlerden ve Başbakanlık Müsteşarlığı döneminden de biliyoruz. Sonrasında siyasete girerek AK Parti’den önce milletvekili ardından da kritik dönemlerde İçişleri Bakanlığı yaptı. Net çıkışları, tam bir devlet adamı mücadelesi ile akıllara kazındı.

Bugüne kadar ne kendisinin ne de ailesinin ne de yakınlarının tek bir satır yolsuzluk, nedensiz zenginleşme vs gibi adalet ve dürüstlükten uzakta bir iddiasını bile duymadık. Her faniye nasih olmayacak temiz bir yaşam ve temiz bir mücadele öyküsünün adı ayın zamanda AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala.

Bursa’da önemli bir süre isimler üzerinden yapılan ve isimlere odaklı siyasetin de sona ermesini ve kurumsal siyasetin öne çıkmasına zemin hazırlayan bir isim aynı zamanda.

Birilerinin gücünü ve rantını sürdürmek için ortaya attığı ağabeylik sistemini (ki derebeyliğe daha yakın bir yapı o) kaldırıp bir kenara koyan, özellikle yanında yöresinde kirli, şaibeli isimleri asla tutmayan, asla onlarla hareket etmeyen bir isim olarak da kamuoyunun gündemine gelen önemli bir devlet ve siyaset adımı Efkan Ala.

Zaman zaman sosyal medya ve basında uluslar arası alandaki çalışmalarını takip ediyoruz. Kendisi AK Parti’nin yurtdışı temsilcisi olarak adeta bir mekik dokuyor.

Hem ülkeler arası ilişkiler hem yurtdışındaki Türklerle olan ilişkiler noktasında kritik adımlar atıyor. Dahası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle dış ziyaretlerinde asla yanından ayırmadığı, özel görevlerle sürekli Türkiye adına dünyayı dolaşan bir isim. Uzun zamandır belki kendi yatağında bile yatmaya fırsat bulamadan, devleti ve milleti için gecesine gündüzüne kattığını da görüyoruz.

Bursa’da siyaseti ellerinde tutmak isteyen bir grubun yıllardır hedef adığı bir isim aynı zamanda. Onların siyaseti esir almalarına müsaade etmemesi, hareket alanlarını daraltması kendisini hedef almalarının en önemli nedeni.

Son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa ziyareti sağlık nedenleriyle ertelenmesinin ardından da bu kesimleri algı operasyonlarının merkezine oturtulmasına da şaşırmadık açıkçası. Ancak son iki gündür başka bir oyun kurgusunu da ibretle izliyoruz.

Bursa’da gücünü hızla kaybeden ağır abilerin ekipleri, bir anda Efkan Ala ile fotoğraflarını paylaşıp, menfi paylaşımlarda bulunuyor.

Bu da açıkçası iddia edildiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Efkan Ala’yı değil çevresindeki belli isimlerle dezenformasyon yapan siyaset ağabeylerini fırçaladığı anlamına geliyor.

 Onlar da vaziyet alıyorlar ancak Efkan Ala bu tür ucuz siyasi ayak oyunlarını yemeyecek kadar tecrübeli ve o derece de zeki bir siyaset adamı.

Daha düne kadar Efkan bakana karşı olduklarını bildiğimiz isimlerin bir anda bu dönüşünü hesapsız bir hareket olarak asla görmüyoruz.

Daha da önemlisi kendilerini bu işten sıyırmak için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Efkan Ala’yı karşı karşıya getirme ve birbirine kırdırma çabasını da görmüyor değiliz.

Ama her iki önemli ismin de bu tür manipülasyonlara yüz vermeyeceğini de iyi biliyoruz. Bursa’daki ucuz rant ve siyaset oyunlarıyla oyalananların büyük fotoğrafı göremeyecekleri ortada. Hırs gözü bağlayınca ucuz hesaplarla ne kadar komik olduklarını da göremez oluyorlar.

Bursa Efkan Ala gibi bir değeri varken ona sahip çıkar. Kendisini ve çevresini kayırmaktan başka düşüncesi olmayanlardan çok çekti Bursa. Bir daha onlara asla fırsat vermez.

O hayaller de o kuponlar da yatar benden söylemesi. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

Esenyurt’taki dehşet sonucu ölen aynı aileden 4 kişi toprağa verildi