a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Doğru Şekilde Ders Çalışma Teknikleri için 3 Kesin Yöntem

Doğru Şekilde Ders Çalışma Teknikleri için 3 Kesin Yöntem

Ders çalışırken çoğu öğrenci odaklanamama, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği gibi durumlardan şikâyet eder. Özellikle yoğun bir sınav dönemine girecek olan öğrenciler için bu büyük bir sorundur. Ders çalışma esnasında uygulayacağınız bazı küçük ders çalışma teknikleri sayesinde çok daha verimli bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle verimli ders çalışmak isteyen öğrenci mutlaka amacını unutmamalı ve bu amaca odaklanmalıdır. Şayet odaklanılacak bir amaç yoksa ya da bu amaç önemsiz görülüyorsa o dersten verim alamamak kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle verimli ders çalışmak isteyen öğrenci mutlaka kendine hedefler belirlemeli ve her hedefi gerçekleştirdikten sonra yeni hedefler seçmelidir. Çoğu öğrenci kendine uygun çalışma teknikleri geliştirerek de ders çalışabilmektedir. Çünkü insan nasıl daha çok motive olabileceğini en iyi kendisi bilir.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli ders calisma teknikleri
Verimli ders calisma teknikleri

Yapılan işten yeteri kadar verim almak en önemli hususlardan biridir. Hangi işi yapıyor olursanız olun o işten verim almasını bilmediğiniz taktirde başarıyı yakalamanız o derece güç olacaktır. Bu durum ders çalışma için de geçerlidir. Verimli ders çalışma teknikleri sayesinde sadece 1 saatlik dersten bile oldukça verim alabilirsiniz. Aşağıda verimli ders için yapılabilecek bazı küçük uygulamalar sıralanmıştır.

  • Plan ve zaman yönetimi her işte olduğu gibi verimli bir ders için de önemlidir. Eğer zaman yönetiminizi doğru bir şekilde yapabilirseniz az zamanda çok daha seri bir şekilde başarılar elde edebilirsiniz. Planlarınızı kısa vadeli, örneğin haftalık şekilde ayarlamanız planlara uyum sağlamanızda daha etkili olacaktır.
  • Başarıya giden yolda en önemli hususlardan birisi de eksikler üzerine yoğunlaşmaktır. Eğer eksik olduğunuz noktaların neler olduğunu biliyorsanız mutlaka onların üzerine odaklanmalısınız. Örneğin haftada yalnızca 5-6 saatinizi eksik konularınıza ayırabilirsiniz.
  • Verimli ders için çalışma alanlarınızın de verimli olanaklar sunuyor olması önemlidir. Çalışacağınız alanın mutlaka düzenli, ferah ve rahat olması gerekir. Eşyalarla dolu kalabalık bir masa, gün ışığı almayan ya da çok soğuk/sıcak bir oda çalışma motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bu nedenle mutlaka çalışma alanınızı düzenlemeli ve ders için elverişli bir ortam yaratmalısınız.
Pomodoro Teknigi Nedir
Pomodoro Teknigi Nedir

Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Çalışmanın Yeni Kuralı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Kızını damdan sarkıtarak atacağını söyleyen baba, tutuklandı/ Ek fotoğraflar