32,8560$% -0.61
36,0150€% 0.08
2.551,53%0,06
4.184,00%-1,32
16.760,00%-1,32
11.156,20%0,15
฿%
Ł%
Ξ%
%
Çorum Bayat’ın Aşağı Emirhalil köyünde, 10 Haziran’da, meradaki güruhta otlayan 2 büyükbaş, son 2 ayda yabani hayvan akınında telef olmuştu.
Güruhun Afganistan uyruklu çobanı, büyükbaşlara saldıran hayvanın aslan olduğunu, cep telefonu kamerası ile fotoğrafını çektiğini sav etmişti.
2 kadın da ot toplamak için tıpkı ortama gittiklerini, aslana benzeyen yabani hayvan gördüklerini öne sürmüştü. Kayıp hayvanlarını aramak için ortama giden 2 kardeş ise birebir tarafta yavru aslan gördüklerini argüman etti.
FOTOKAPANLAR YERLEŞTİRİLDİ
Savlar üzerine Aşağı Emirhalil köyünün muhtarı Hasan Durak, jandarmaya haber verdi. Jandarma ekipleri, aslanın görüldüğü argüman edilen sazlık yerde arama yaptı.
Ayrıyeten yer drone’la havadan denetim edildi. Tabiat Muhafaza ve Milli Parklar ekipleri ise 3 fotokapan yerleştirdi. Köylüler de dürbün ve tüfeklerle kesime gidip, arama yaptı. Tüm çalışmalara karşın görüldüğü öne sürülen aslandan ize rastlanmadı.
”ASLAN OLACAĞINA İHTİMAL VERMİYORUM”
Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, aslan görüldüğü savlarına şaşırdığını belirterek, “Çoban, uzaktan imaj aldığını ve bunun da aslan olabileceğini iletti. Aslan ve yavrularının da olduğu söylendi. Biraz daha ilerleseydi bir aslan sürüsünün olduğu da tabir edilecekti. Bu biraz kent efsanesi haline geldi. Hal bu türlü olunca da kişiler haliyle tasaya kapıldı. Zira hayvanların telef olması kişilerin silahlanması gündeme geldi. Ben jandarma komutanımızla görüşüp bir araştırma başlatılmasını istedim. Ortamda drone uçuruldu, fotokapanlar yerleştirildi. Yapılan çalışmalarda rastgele bir aslan emaresine rastlamadık. Ben yabani hayvanların kurtlar olduğunu düşünüyorum. Benim değerlendirmem o istikamette, bir aslanın olacağına ihtimal vermiyorum” diye konuştu.
Marmaris’te tatilciye hafta sonu kısıtlama yok