32,8560$% -0.61
36,0150€% 0.08
2.551,53%0,06
4.184,00%-1,32
16.760,00%-1,32
11.156,20%0,15
฿%
Ł%
Ξ%
%
Geçtiğimiz pazar günü hayatını kaybeden eski CHP İzmir Vilayet Başkanı Sedat Akman, son seyahatine uğurlandı. Sedat Akman’ın cenazesine katılan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Sedat Akman ve Bülent Ecevit ortasında 43 yıl önce yaşanan bir olayı da anlatarak, “43 yıl önce Türkiye’deki demokrasiye ve siyasi partilerdeki demokrasiye bakın, bir de bugünküne bakın. 43 yılda siyasi partilerdeki demokrasi de Türkiye’deki demokrasi de yerlerde sürünüyor” dedi.
1977-1980 yılları ortasında CHP İzmir Vilayet Başkanlığı misyonunu yürüten Dr. Sedat Akman, geçtiğimiz pazar günü hayatını kaybetmişti. 1972-1974 yılları ortasında İzmir Tabip Odası başkanlığı da yapan Akman için ilk olarak CHP İzmir Vilayet Başkanlığı önünde merasim düzenlendi. Sedat Akman için Kur-an’ı Kerim okunarak helallik istendi.
Daha sonra ise Akman’ın naaşı Alsancak Hocazade Camisi’ne getirildi. Burada öğlen namazını müteakip kılınan cenaze namazına; ailesi, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP İzmir Vilayet Başkanı Deniz Yücel, CHP ilçe belediye başkanları, CHP’li üyeler ve vatandaşlar katıldı.
Kılınan cenaze namazının akabinde helallik istenen Sedat Akman için dualar edildi. Cenaze aracına yüklenen Sedat Akman’ın naaşı, defnedilmek üzere Bergama ilçesinde bulunan aile kabristanlığına götürüldü.
Muharrem İnce’den açıklamalar
Cenazeden sonra açıklama yapan Muharrem İnce, hayatını kaybeden Akman’ın cenazesine Eski Yalova Vilayet Başkanı olarak katıldığını söyleyerek, “Eski il başkanımıza son vazifemizi yapmak üzere buradayım. Siyasi mesajım yok; lakin Türkiye demokrasisinin 43 yılda ne kadar geri gittiğini bir örnekle anlatacağım; 1977 yılında CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İzmir il başkanımız Sedat Akman’ı arayarak ve 12 milletvekili çıkaran İzmir’den 1 kontenjan kullanmak istiyorum. Olağanda herkes ön seçimle geliyor. Vilayet başkanımız Sedat Akman, ‘nasıl yani?’ diyerek sebebini sorar. Bülent Ecevit, Ahmet Taner Kışlalı’yı Kültür Bakanı yapacağını ve ön seçime sokmadan milletvekili yapmak istediğini söyler. Vilayet başkanımız Sedat Akman, Ahmet Taner Kışlalı’yı ilk dört sıraya koymama kaidesiyle kabul eder ve altıncı sıraya koyar. O seçimlerden sonra Ahmet Taner Kışlalı, Kültür Bakanı olur. 43 yıl önce Türkiye’deki demokrasiye ve siyasi partilerdeki demokrasiye bakın, bir de bugünküne bakın. 43 yılda siyasi partilerdeki demokrasi de Türkiye’deki demokrasi de yerlerde sürünüyor” dedi.
Korona virüs önlemlerini denetleyen kaymakamı kimse tanıyamadı