a

Burun Yanmasını Tetikleyen 4 Ana Sebep

reklam

Burun yanması kendi başına görülebilen bir sorun olduğu gibi başka bir hastalığın belirtisi olarak da görülebilir. Genelde çok ciddi hastalıklara yol açmamasına rağmen burun içi yanması yine bazı durumlarda sorun belirtisi olarak görülebilir. Peki Gripte burun içi yanması nasıl geçer, Korona burun yanması, Hapşırma ve burun yanması, Göz ve burun yanması, Koku alırken burun yanması, Nefes alırken burun yanması korona, Spor yaparken burun yanması, Göz ve burun yanmasına Ne iyi Gelir? Tüm detaylar aşağıda sizler için özel olarak hazırlandı.

Burun yanmasi neden olur
Burun yanmasi neden olur

Burun Yanması Nedir, Neden Olur?

Burun yanması nefes kanallarında görülen yanma hissidir. Bu his ile birlikte nefes alıp verirken kişide bir tür yanma hissi oluşur. Burun yanması neden olur sorusuna ise farklı yanıtlar verilebilmektedir. Burun içinde meydana gelen yanma hissi çoğunlukla ciddi bir hastalığa işaret etmemektedir. Ancak yine de rahatsızlık verdiği için yaşam kalitesinin düşmesine yol açabilir. Bunun yanında çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ilk belirti şeklinde de kendisini gösterebilir. Özellikle sinüzit ve nemi düşük ortamlar da nefes alırken burun yanması için neden olabilmektedir. 

Kış aylarında sık görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar burun yanmasına neden olabilmektedir. Burun yanması ile beraber tıkanıklık ve akma da görülebilmektedir. Aynı zamanda son zamanlarda koronavirüs salgını yüzünden burun içi yanması korona belirtisi mi sorusu da merak edilmektedir. Koronavirüsün pek çok belirtisi olmasına karşılık sadece burun yanması korona belirtisi olarak kabul edilmemektedir. 

Burunda yanma
Burunda yanma

Burun Yanması Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir? 

Burunda yanma hissinin geçmesi için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Burun sürekli nefes alışverişi yaptığı için ortamda bulunan toksinler de yanma hissine yol açabilmektedir. Örneğin özellikle sigara içmeyenler için sigara dumanının olduğu alanlar burun yanmasını tetikleyebilir. Ortamla ilgili bir durum varsa bu durumda maske takmak ya da ortamdan uzaklaşmak yanma hissinin geçmesini sağlayacaktır. 

Burun yanması çok nadir olarak şu durumları da tetikleyebilir;

  • Bayılma
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi
  • Kusma 

Esasında bu hastalıklar başka hastalıklara işaret olduğu için burun da yanma bu hastalıklar ile görülüyorsa mutlaka hekim tedavisi alınmalıdır. Bu hastalıkların dışında sadece burun yanmasi şeklinde bir durum söz konusuysa bu durumda da burun yanması nasıl geçer sorusuna;

  • Buruna su çekip bırakmak,
  • Buhar tedavisi,
  • Temiz hava alıp vermek gibi tedavi yöntemlerinin uygulanması şeklinde yanıt vermek mümkündür.
Koku alirken burun yanmasi
Koku alirken burun yanmasi

Yara Nasıl Çabuk Kabuk Bağlar? 5 Farklı Yöntem!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Alzheimer’a yakalanama riskini azaltacak PCR tanı kiti geliştirdiler

HIZLI YORUM YAP