fbpx
a

Bursa’yı geri alıyoruz beyler…

Bir hayali vardı Bursa’nın yıllardır özlemle beklediği. O hayalin önünde de yapılamaz edilemez tabuları. 

Bir hayali vardı Bursa’nın yıllardır özlemle beklediği. O hayalin önünde de yapılamaz edilemez tabuları. 

Bahsettiğimiz bir devrim adeta. Olmazı oldurmak aynı zamanda. Hikaye ilk kez maddi olarak rahmetli Hikmet Şahin başkanın döneminde gündeme geldi. 

Vizyonu ve ufku ile bir çok şey katmıştı Bursa’ya Hikmet Şahin ve bir hayali gerçekleştirmek için de projeleri hazırlatmıştı. Nasip olmadı Hikmet Şahin’e ama onun başlattığı rüyanın gerçeğe dönüştürmek öğrencisi Alinur Aktaş’a nasip oluyor. 

Zafer Plaza yapılırken de İtfaiye binasının oraya dahil edilmesi çok tartışılmıştı. Zira Bursa’nın serveti olan Hanlar Bölgesi ve Tarihi Çarşı’nın ortaya çıkarılması yerine önünün daha da kapatılması, olmayacak hayali daha da olmaz hale getiriyordu. 

Ancak kamuoyunun tüm tepkisine rağmen o dönem o kazulet bina inşa edildi. Ticari hesap tarihi ve kültürel değerlerin üzerinde değerlenmişti o gün için. Ve bugün büyük fatura daha da yüksek olmasına rağmen devlet belediye işbirliği ile Bursa’nın yıllardır hayalini kurduğu proje gerçek oluyor. 

Önceki gün bir tabu yerle yeksan oldu Bursa’da. Büyükşehir Belediyesi’nin “Büyük İndirim” lansmanı ile kamuoyuna lanse ettiği çalışma ile 25 yıl önce Pirinçhan’ın önüne dikilen kazulet Boyner binası yıkılmaya başlandı. Belediye her türlü fedakarlığı yaptı. Zafer Plaza’daki  hissesinin neredeyse yarısını Aziz Torun’a devretti. 

Ama yapılamaz denen projeyi gerçekleştirdi. Aziz Torun bir şekilde ikna edilerek binanın yıkımı için anlaşma sağlandı ve yıkım başladı. Bu binanın yıkılmasıyla birlikte Hanlar bölgesinin önü hayal edilen hale gelecek. 

Bu tarihi bir ana şahitlik etmek aynı zamanda. Bursa’da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların oluşumuyla gelişimini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, ne yazık ki son yüzyılda hunharca acımasızca çevrelenen çirkin binaların arasında kaderine terk edilmişti.

 Ve bu durum herkesin vicdanını yaralıyordu. Ancak bölge çok kıymetli ve bir kısmı kamu kurumu olan bina sahipleri bölgeyi terk etmeye yanaşmıyordu. Bunun için bir irade lazımdı. Devlet iradesi ve devlet kararlılığı. İşte o kararlılık bugün yaşadığımız mutluluğu getirdi beraberinde. 

Tekrar Hanlar Bölgesi ve Çarşı eski ihtişamlı günlerine kavuşacak. Bu servetle elde edemeyeceğiniz kadar değerli bir şey. 

Koca bir imparatorluğun, koca bir milletin 700 yıllık birikiminin bugüne bakiyesi. Bu öylesine heyecan verici bir şey ki, yeniden payitaht şehrin canlanışı aynı zamanda. Bu bir milletin tarihine yeniden sarılışı aynı zamanda. Binlerce AVM yapabilirsiniz ancak Hanlar Bölgesi ve Tarihi Çarşı’nın tek tuğlası etmez. 

Bursa bu adımla başka bir aşamaya geçiyor. Tarihi şehir adım adım yeniden ayağa kalkıyor. Ve ardından gelecek projelerle inanılmaz bir lokasyon ortaya çıkacak. 

Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da desteklenen proje geçtiğimiz yıl ağustos ayında Kızılay binasının yıkılmasıyla başlamıştı. O da bir devrimdi aslında. İstemezük tayfasının mimari eser diye uzun zaman defans yaptığı bina bir şekilde yıkılarak büyük engellerden biri kaldırıldı.  

Çalışmalar çerçevesinde ilk etapta normal kamulaştırmalarla 15 parseldeki binalarda yıkım yapıldı. Ancak işlerin hızla ilerlemisi adına geçen yıl nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bölge için ‘acele kamulaştırma kararı’ alındı. Bu kararın ardından da hem kamulaştırma hem de yıkım çalışmaları hız kazandı. 

Proje çerçevesinde 15’i normal, 33’ü acele kamulaştırma kararıyla toplam 48 parselde 37 binanın yıkımı tamamlandı. Ve muhteşem final Boyner binasının yıkımının başlamasıyla start almış oldu. Bu kervan artık yolunu bulacak ve hedefe varacak. Bir gün gerçekten bir de kervan gelir bakarsınız tarihi bölgeye.Ve sadece binalar değil bir kültür şöleni düzenleyerek kervan hikayesi de yaşatılır ne dersiniz?

Teknik detaylara girmiyorum ama manevi detaylarda içimizi bir coşku kaplıyor.  

Bursa’yı geri alıyoruz beyler. 

Ne mutlu bize.

Teşekkürler Alinur Aktaş. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdoğan, İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Yıldönümü programında konuştu