a

Bursa’ya harika bir hediye: Havuzlupark

Şehrin en güzel yerlerinden biri olan hemen Çekirge Meydanı’nın altındaki havuzlupark, yıllardır kaderine terk edilmiş durumdaydı. Yapımı ta 1935’lere dayanan dünya güzeli bir tesis. Tesislerin mülkü Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı.

Şehrin en güzel yerlerinden biri olan hemen Çekirge Meydanı’nın altındaki havuzlupark, yıllardır kaderine terk edilmiş durumdaydı. Yapımı ta 1935’lere dayanan dünya güzeli bir tesis. Tesislerin mülkü Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı.

Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Erdem Saker döneminde ciddi yatırımlar yapılarak harika bir tesis haline getirilen Havuzlu Park, 2011 yılına kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından işletildi. Yüzme kursları düzenleniyor ve vatandaşlara hizmet veriyordu.

Bakım ve onarımı yapıldıktan sonra Bursaspor Kulübü’ne katkı sağlasın diye devredildi. Bursaspor kısa bir süre işletmeye çalıştı ancak başarılı olamayınca, iade etti ve tesisler çürümeye bırakıldı.

Ne yazık ki o tarihten beri kaderine terk edilen Havuzlupark, harabeye döndü. Ta ki Alinur Aktaş yönetiminin Havuzlupark için harekete geçmesine kadar. İşte Bursa’nın eşsiz güzelliklerinden biri olan Havuzlupark, Aktaş yönetiminin harekete geçmesi ile baştan aşağıya yeniyenerek Bursa’ya yeniden hizmet vermeye başlayacak.

Bursalılar için harika bir haber bu. Bursa’da hemen hemen herkesin Havuzlupark’la ilgili anıları ve hatıraları vardır. Belki Türkiyedeki en güzel havuzlu parkların başında geliyor. Korusuyla,sakin bir alanda ama şehrin göbeğinde yer almasıyla.

Öyle ki birçok kişi burada öğrendi yüzmeyi. Yüzmeyip kafeteryasında oturup, çocuklarını izledi. Nefes alınan bir alan, adeta bir buluşma noktası oldu Bursalılar için. Yıllardır bilen herkesi üzüyordu Havuzlu Parkın durumu ve nihayet artık eski ihtişamlı günlerine döneceği gün için çalışmalar başlamış durumda.

Güzel haberi Pazar günü Büyükşehir belediyesi paylaştı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü mülkiyetindeki Havuzlu Park için Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projede mevcut tesislerin yıkım çalışması başlarken; proje, Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleri ile hayat bulacak.

Üstelik yaz aylarında kullanılan Havuzlupark artık yeni proje ile yılın 12 ayı kullanılacak. 4 yıldır harabe halinde duran Havuzlupark için Gençlik Spor Müdürlüğü’nden gelen talebe olumlu yanıt veren Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje ile mevcut yapının yerine daha modern tekniklerle, fonksiyonel olarak daha uygun, kullanıcı kapasitesi artırılmış, ulusal müsabakaların da düzenlenebileceği standartlarda proje tasarlandı.

Büyükşehir Belediyesinden verilen bilgiye göre, “Proje inşaat alanı 8 bin 500 metrekare olan yapı, iki blok olarak kurgulandı. Tesisin girişi, mevcuttaki yapı gibi parselin güney tarafından olacak. Ana blok; idari birimler, danışma, bekleme-sergi ve fuaye alanı, spor faaliyetlerinin yürütüleceği idari birimler, seminer odası, otopark ile parka ve tesise hizmet edecek restoran ile servis birimlerinden oluşacak.

Diğer blok olan spor bloğunun alt katında soyunma odaları, duşlar, hamam ve sıcak su havuzları ile açık havuzların teknik birimleri yer alacak. Havuz katında ise; FINA standartlara uygun tam olimpik açık yüzme havuzu ile yarı olimpik açık yüzme havuzu bulunacak.

Yarı olimpik havuzun bir kısmının derinliği artırılarak, atlama havuzu olarak da kullanılabilecek. Mevcut atlama kulesinin yerine FINA standartlara uygun 10 metrelik bir atlama platformu planlandı. Açık havuzların kotunda hizmet verecek şekilde spor salonu, ofisler, çok amaçlı bir salon ve kafeterya tasarlandı.”

Havuzlupark Bursa için simge değerle olan yerlerden biri hiç kuşkusuz. Varlığı o kadar içselleştirilmiş bir yer ki yokluğu insanlara hüzün veriyordu. Bursa’da havuz denince akla bir dönem Havuzlu Park geliyordu. Nihayet yenilenecek loan tesisler bir kez daha Bursalılarla buluşacak.

Bu gerçekten önemli bir yerel yönetim hizmeti olarak gündeme geliyor. Binlerce insana dokunacak, binlerce insanın hizmet alacağı ve harcanan paranın hakkının verileceği bir yatırım aynı zamanda. Dev projelerden de daha dev bir proje anlayacağınız.

Böylesi bir değere sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi’ni kutlamak lazım. Yaz aylarında ilçelerinde şişme havuzlarla önemli bir eksikliği kapatan Büyükşehir Belediyesi, yaz kış Bursa’yı yaşanabilir bir kent haline getirmek için ciddi bir gayret içinde. Sadece yol, kültür sanat, ulaşım gibi hizmetler değil, bu tür hizmetler de toplumların yaşamında önemli bir yer tutuyor.

Yeri gelmişken. Havuzlupark’ın hemen üstünde beton iskelet halinde duran ve yıllar önce kaçak olduğu için durdurulan bir otel inşaatı var. Yıllarca o halde bekledi. Çirkin bir görüntü oluşturdu. Mülk sahipleri ile bir şekilde anlaşarak o çirkin inşaat iskeletinin de bir an önce kaldırılsa ne güzel olur.

Halk için hizmet etmek isteyen bunu mutlaka yapar. Halka dokunmak isteyen bunun yolunu mutlaka bulur. İşte halka dokunmanın yolu Havuzlupark. Harika bir iş çıkıyor. Tebrikler Büyükşehir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Dündar ve Macera Bursa!