a

Bursa bu kez gastronomi ile sahne alıyor!

Bugün bir yere gittiğinizde yeme içmede neyi meşhur diye sorarsınız ilk olarak. Gaziantep mesela insan sadece yemek yemek için gitmek ister. Ya da Hatay. Oysa Bursa’ya tekmili birden her şey için gelinir ve bunun önemli ayaklarından biri de pideli köfte pardon gastronomi.

Geç kalınmış ama çok yerinde atılmış bir adım Bursa Gastronomi Fuarı… Turizmin olmazsa olmazlarından biridir yemek. Bursa tüm özelliklerinin yanı sıra aslında bir gastronomi şehri.

Balkan ve Türk kültürünün buluştuğu Bursa, kendine özgü yemekleriyle her zaman adından söz ettirmiş ancak bu özelliğini profesyonel manada çok da kullanmamış bir şehir.

Damak çatlatan lezzet denince hadi Gaziantep ve Hatay’ı bir kenara koyalım Bursa’nın üzerine yoktur.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı eleştirenler de var elbet ancak öyle adımlar atıyor ki Bursa bu adımlarla ciddi mesafe kaydediyor. Gençlere yönelik adımlarda zaten Türkiye birincisi açık ara tartışmam bile.

gastronomi 1
gastronomi 1

Yine tarım alanında yapılanlar, tarıma verilen destekler 10 numara 5 yıldız tartışmasız. Kütüphane, Millet Bahçesi, Millet Kıraathanesi gibi hizmetlerde de ciddi başarılar sağlıyor Bursa. Aslında yaşam alanında önemli mesafe kaydediyor.

Bugün bir yere gittiğinizde yeme içmede neyi meşhur diye sorarsınız ilk olarak. Gaziantep mesela insan sadece yemek yemek için gitmek ister. Ya da Hatay. Oysa Bursa’ya tekmili birden her şey için gelinir ve bunun önemli ayaklarından biri de pideli köfte pardon gastronomi.

Bursa bu yıl Bursa Gastronomi Festivali düzenliyor çok doğru bir adım. Sloganı olan ‘İpeksi Lezzetler’i pek tutmasam da mevzu önemli ve üzerinde durmaya değer.

gastronomi 4
gastronomi stant

23-25 Eylül tarihlerinde yapılacak Bursa Gastronomi Festivali, Bursa’nın gastronomi alanındaki potansiyelini, Türkiye’nin her bir yanından gelecek olan akademisyenler, şefler, kanaat önderleri ve Bursalıların desteğiyle daha da geliştirecek. Burada önemli olan noktanın altını çizelim. Hemşehri günleri gibi bir program değil bu. Ciddi ciddi içinde bilimsel çalışmalarında olduğu, gastronominin her alanının panellerle ele alınacağı gerçek bir festival.

Yani stantlarda yemek yapıp dağıtılacak, hadi bakalım festival tadında bir program değil ciddi, iyi çalışılmış ve Bursa’ya katkı sağlayacak bir proje.

Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın belediye başkanı Alinur Aktaş bakın neler söylüyor, “Bursa’mız, bütün özelliklerinin yanında mutfak kültürü açısından da ülkemizin en önemli şehirlerinden biridir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde yıldızı parlamıştır. Günümüzde ise etkisini hâlâ sürdürüyor. Orta Asya ve Anadolu topraklarının harmanlanmış kültürü, etkileşimi bu mutfakta açık bir şekilde kendini hissettiriyor. Malzeme ve tarif açısından oldukça zengin bir geleneğe sahip olan Bursa mutfağı, zeytinyağlısından etli yemeklerine, balığından tatlısına kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip. İlhamını da yüzlerce yıl öncesinin geleneklerinden almaktadır”.

Eyvallah.

Yani İskender, kestane kebabı, cantık hadi bittigitti değil. O denli zengin bir mutfak var ki Bursalıların da tanışması gereken onca geleneksel yemek.

 Bursa kebabı, İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı, pideli köfte, kuzu tandır, cevizli lokum, tahinli pide, cennet künkü, Bağdat hurma tatlısı ve kestane şekeri tabi assolistler. Onlar da var ama çok daha fazlası var emin olun.

Ve mutfağın uzmanları. Çok tanıdık şefler de Bursalılarla buluşacak festival kapsamında.  Sanatçı Buray, Şef Danilo Zanna, Şef Hazer Amani, Şef Arda Türkmen, Şef Ömür Akkor, Akademisyen Şef Esat Özata, Sahrap Soysal, Şükran Kaymak ve daha birçok ünlü isim Bursa’da olacak festival çerçevesinde.

Bursa bu festivale mutlak suretle sahip çıkmalı. Bursa bin yıllara dayanan muhteşem tarihi, Blakanlardan Kafkaslara aldığı göçlerle zenginleşen kültürü, her gelenin bir şey getirip eklediği olağanüstü bir gelenek ve folklor. İşte eksik kalan yani tanıtımı eksik kalan gastronomisiydi. O da inşallah buradan yakılacak ateşle, geleceğe çok daha faydalı bir şekilde aktarılacak.  

gastronomi 5
gastronomi basın

Tebrikler Alinur Aktaş. Gerçekten önemli işler bunlar.

Bursa Gastronomi Fuarı’nın lansman toplantısı Almira Otel’de yapıldı. Bursa protokolününde ilgi gösterdiği lansman toplantısında yerel basının yanı sıra ulusal basında da çok sayıda temsilci davetliler arasındaydı. Konuklara hem festivalle ilgili bilgi verildi hem de Bursa’nın damak çatlatan lezzetleri ikram edildi. Bu işi tutar. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Her Şey AK Parti’ye Bağlı!