a

Ayak Mantarı Temizleme

Ayak mantarı bulaşıcı bir deri hastalığı olarak bilinir. Hemen hemen her insanda bir kez de olsa bu hastalığa maruz kalır. Peki ayak mantarı nasıl oluşur? Mantarın sevdiği ortam karanlık, sıcak ve nemli ortamlardır. Uzun süre ayakkabı içinde kalan ayaklar, mantar üremesine neden olur. 

Çalışan insanlarda daha çok görülen mantar hastalığı, dar ve kapalı olarak kullanılan ayakkabı türlerinde, aşırı terleme, ayakların yıkandıktan sonra kurulanmaması gibi nedenler mantar oluşumuna zemin hazırlar. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalık olup kullanılan eşyaların ikinci bir kişi ile paylaşılmasında kolaylıkla bulaşma zemini oluşur.

Ayak mantari
Ayak mantari

Nemli kapalı ve karanlık ortamları seven ayak mantarının belirtileri şu şekilde ortaya çıkar. Ayaklarda meydana gelen sürekli kaşıntılar, küçük kabartılar, kızarma ve bunların sonucu oluşan yaraların gözle görülmesi. Ayak tabanında oluşan döküntüler, kepeklenme ve kızarıklar da bir diğer belirti olarak ön plana çıkar. Ayak tırnaklarında oluşan kalınlaşma, tırnak renginin değişmesi ayak mantarının belirgin özellikleridir.

Ayak mantarının tırnağa bulaşması ile tırnak mantarı oluşma ihtimali de mevcuttur. Tırnak mantarı görülen hastalarda, tırnak renkleri değişir ve tırnak sağlığı bozulmaya başlar.

Ayak Mantarı Temizleme Nasıl Yapılır?

Ayak mantarı temizleme ile ilgili en uygun yöntem, mantarın bulaşma ihtimalinin olduğu yerlerden uzak durmaktır.  Ayak mantarı ile mücadelede ayak sağlığı önemlidir. 

  • Her gün düzenli bir şekilde ayaklar temizlenmeli,
  • bol su ile yıkanmalı ve temiz bir havlu ile parmak aralarına varıncaya kadar özenli bir şekilde kurulama yapılamalı.
  • Sıcak mevsimlerde hava alan ayakkabılar tercih edilmeli.
  • Ter emici çorapların tercih edilmesi mantar hastalığı için önem arz eder.
  • Antifungal sprey ve pudra kullanımı da önemlidir. 
Tirnak mantari tedavisi
Tirnak mantari tedavisi

Hastalık fark edildiğinde ihmal edilmeyip kısa zamanda cildiye uzmanına danışılmalı. Tedavi için mantar önleyici krem ve spreyler kullanılmalıdır. İlaçların düzenli bir şekilde kullanılması tedavi için etkindir. Gerekli önlemler alınarak düzenli bir şekilde ilaçların kullanılması mantar hastalığını ortadan kaldıracaktır. 

Karbonat ve Sirke

Bunların yanı sıra doğal yöntemler de kullanılarak mantar hastalığı önlenebilir.  Ilık bir suyun içine ilave edilen sirke ile su soğuyuncaya kadar ayaklar bu ılık suda bekletilerek mantar hastalığı önlenebilir. Karbonat kullanımı da mantar hastalığı için mantıklı bir yöntemdir. Ilık suya karbonat eklenerek macun kıvamına getirilir. Mantarlı bölgeye uygulandığında mantar hastalığı için etkili olduğu zamanla anlaşılır.

Ayak başparmak tırnak mantarı tedavisi, Tırnak mantarı temizleme aleti, Ayak tırnak mantarı, Ayak mantarı, Tırnak mantarı, Tırnak mantarı tedavisi, Ayak tırnak mantarı ilacı, Tırnak mantarı ilacı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Putin ikna oldu!