a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Armageddon Nedir? Armageddon Savaşı Ne Zaman? 4 Önemli Detay!

Armageddon Nedir? Armageddon Savaşı Ne Zaman? 4 Önemli Detay!

Armageddon nedir sorusunun yanıtı insanlık tarihi boyunca var olmuş dinlerde aynı sonuca işaret ediyor. Dini inançlara göre dünyanın sonunun gelmesi ve kıyametle ortaya çıkacak olan savaş olarak özetlenebilir. Tabii ki farkı dini inançlarda farklı anlamlar yüklendiğine şahit olunabilir. Bir noktada kıyamet savaşı olarak adlandırılmasının temel amacı bu ortak paydadır.

Armageddon savaşı için etimolojik incelemelere bakıldığında İbranice, Latince ve eski Yunanca yazıtlarda sıkça yer aldığı gözlemlenmiştir. Fakat dinlerin neredeyse tamamında da kıyamet savaşı olarak geçtiği için tek bir kavme hitap edilmemiştir. Özellikle İslam ve Hristiyan kültüründe fazlaca yer bulmaktadır.

Armageddon Savaşı Nedir?

Armageddon Savasi Nedir
Armageddon Savasi Nedir

Armageddon ne demek diye merak ederken kendinizi farklı dini kaynakların içerisinde kaybolurken bulabilirsiniz. Bunu iki ana temel üzerinde değerlendirmek mümkün olacaktır.

İslam’a Göre Armageddon Savaşı

İslamiyet dininde Melhame-i Kübra ismiyle bilinen savaş aslında Armageddon’un ta kendisidir. İslam dinine göre Kıyamet savaşı başladığında Mehdi ilk kez dünyaya inmiş olacak. Ayrıca bu savaşta Mesih yer almayacak. İslamiyet ordusunun komutanlığı ise Mehdi tarafından yapılacak. Armageddon nedir konusunun en net açıklaması bu şekilde yapılabilir.

Hristiyan ve Museviliğe Göre Armageddon Savaşı

Burada Hristiyan ile Musevi inancı arasında en temel fark Mesih algısıdır. Zira Hristiyanlar Mesih için atanmış kral olduğunu düşünürler. Museviler ise İsa’yı kabul etmezler, yerine farklı bir Mesih geleceğine inanırlar. Dolayısıyla Hristiyan ve Musevi inancında da Mesih ön plandadır.

Armgeddon Savaşı Nerede Olacak?

Armageddon ne demek
Armageddon ne demek

Kıyamet savaşı için tabii ki en merak edilen noktalardan birisi zamanı ve yeridir. Temel anlamda Armageddon savaşı nerede olacak diyenlerin sayısı bir hayli fazla. Fakat bunun için de farklı kaynaklarda farklı lokasyonlardan bahsedilmektedir.

İslam’a Göre Armageddon Savaşının Yeri

İslamiyet dinine göre kıyamet savaşı Amik ovasında gerçekleşecektir.

Hristiyan ve Musevilere Göre Armageddon Savaşının Yeri

Tam anlamıyla net olmamakla beraber İslam’dan farklı olarak iki inancın dini kaynağında da Megido dağında olacağı geçmektedir.

Armageddon savasi
Armageddon savasi

Armageddon nedir sorusunun yanıtını bulduğumuzda dünyada kıyamet kopmuş olacak. Kıyamet savaşı olarak dünyanın son imtihanı görülecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Balıkesir’de yüz yüze eğitim bir gün daha ertelendi