a

AK Parti sahanın boş olmadığını gösteriyor

Genel ekonomik durum ve dünyanın içinde bulunduğu sıkıntılardan kaynaklı olarak Türkiye'de ve halkta sıkıntılar yaşıyor elbette ancak bu durumun getirdiği olumsuzlukları belediyeler vatandaşa daha çok yardımcı olmak suretiyle aşmaya çalışıyor.

Son aylarda ilginç bir görüntü var Bursa kamuoyunda. Muhalefet partileri gün aşırı basın toplantıları ve eylemleri ile günlük siyaset yaparken, AK Parti’de ise belediye başkanlarının icraatları kamuoyu gündemine geliyor.

Bursa’da Cumhur İttifakı belediyeleri her ne kadar muhalefet tarafından algı operasyonlarıyla ve provakatif eylemlerle itibarsızlaştırılmaya ve başarısız gösterilmeye çalışılsa da, bunun böyle olmadığını sokaktaki vatandaş görüyor.

Genel ekonomik durum ve dünyanın içinde bulunduğu sıkıntılardan kaynaklı olarak Türkiye’de ve halkta sıkıntılar yaşıyor elbette ancak bu durumun getirdiği olumsuzlukları belediyeler vatandaşa daha çok yardımcı olmak suretiyle aşmaya çalışıyor.

Şimdi şöyle bir baktığımızda CHP’nin 3 belediyesi var Bursa’da. Bunlardan en büyüğü Nilüfer Belediyesi ve ne yazık ki hizmetlerinden çok ilçedeki rant oyunları, usulsüzlük ve garip işlerle gündeme geliyor.

 Doğru düzgün bir hizmet ortaya koymadıkları gibi, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetler üzerinden algı oluşturmak ve hamasi söylemlerle işi idare ediyorlar.

Parklar bahçeler yeşil alanlar ya ticari alanlara dönüşüyor ya da takas edilerek birilerine rant sağlanıyor. İlçedeki yapıların bir çoğu tartışmalı. Kaçak yapılaşma ile mücadele ediyoruz diyerek çatı ve baraka yıkan Nilüfer Belediyesi, hacimli kaçaklar konusunda ise adeta bayılmış taklidi yapıyor.

Mudanya Belediyesi’nin durumu ise çok daha vahim. Hizmet üretemediği gibi hem kendi partisi,hem devlet kurumları hem de vatandaşla kavga etmekle zaman harcayan CHP’li belediye, Bursa’nın hizmet açısından en kısır belediyesi olurken, ilçe ileri gideceğine her geçen gün geriye gidiyor.

Mudanya modern dünya hizmetlerinden her gün daha az yararlanır hale geliyor. İlçe adeta harabeye dönerken, belediye başkanı algı operasyonları ve hamasetle gün geçiriyor.

Gemlik’te de benzer görüntüler var. Diğer ikisine göre görece daha iyi olsa da AK Partili belediyelerle karşılaştırıldığında hizmet yetersizliği göze ilk anda çarpıyor. Birkaç tane popülist hizmet gösterisi olmasına rağmen, ilçenin sorunlarını çözümü noktasında etkin bir çalışma göremiyoruz ne yazık ki!

Şimdi tüm bunlar göz önündeyken, muhalefet partilerinin hizmetler üzerinden yaptıkları eleştiriler gerçekten tuhaf ve komik bir hal alıyor. Düşünün misal Emirkoop’ta bir avuç müteahhit rant devşirirken, CHP İl Başkanı İsmet Karaca Demirtaş Tütün Depolarının olduğu arazinin olduğu bölgede basın toplantısı düzenleyip iktidar partisine suçlamalarda bulunup adeta hakaret ediyor.

Mesela İYİ Parti, bu üç ilçede üst üste patlayan skandallara gözünü kaparken, yapılan hizmetleri engellemek adına yıkıcı bir siyaset uyguluyor. Başarılı oluyorlar mı? Kısmen. Ancak AK Parti’nin sahaya inmesiyle birlikte önümüzdeki süreçte dengelerin yerine oturmasını bekleyebiliriz.  

Günlük faydasız polemiklere bugüne kada yüz vermeyen AK Parti’nin bundan sonraki süreçte yaptığı hizmetleri halka daha iyi anlatacağını düşünüyoruz. Yüz yüze 100 gün projesi ile sokakta daha fazla görünmeye başlayan AK Parti’nin estirdiği hava da bunu gösteriyor.

Belli ki siyasetin ateşi yükselirken AK Parti, hem yerel hem de genelde daha etkin ve daha etkili bir siyaset anlayışıyla sahada olacak. Gerçek anketi AK Parti şu an sahaya yapıyor ve sonuçları lehine çevirmesini iyi bilen bir siyasi gelenek olması hasebiyle hem bunun altyapısını hazırlıyor hem de artık meydan boş değil mesajını da veriyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cemevinde tabloların yeri mi değiştirildi?