a

29 yıl o koltukta oturmuşsun, yaşın kemale ermiş…

Görevde bulunduğu sürece esnafın haklarını korumak bir yana esnafın sürekli erimesinin baş aktörü olan Arif  Tak, her şeye rağmen onursal başkan olarak onurlu bir şekilde bırakmak yerine, al aşağı edilmeyi tercih etti. Allah işte herkese günü geldiğinde hak ettiği muameleyi nasip ediyor. Tak’ın da nasibinde bu varmış.

Haftasonu yapılan BESOB Kongresi’nde 29 yıllık saltanat sona ererken, hem kongrede hem de öncesindeki yanlışlar önemli mesajlar veriyor.

Görevde bulunduğu sürece esnafın haklarını korumak bir yana esnafın sürekli erimesinin baş aktörü olan Arif  Tak, her şeye rağmen onursal başkan olarak onurlu bir şekilde bırakmak yerine, al aşağı edilmeyi tercih etti. Allah işte herkese günü geldiğinde hak ettiği muameleyi nasip ediyor. Tak’ın da nasibinde bu varmış.

Hele kongre girişinde nakit 400 TL delegelere para ve bir de valiz dağıtılması inanılmaz bir skandal. Ya bu resmen rüşvet. Bu parayı Tak cebinden veriyorsa rüşvet, esnaf odalarının kasasından veriliyorsa hem görevi kötüye kullanma hem de rüşvet hem de yolsuzluk demek.

Odalarla ilgili yeniden bir düzenleme gerektiğinin en önemli göstergesi. Odalar üyelerinden zorla topladıkları paraları nasıl kullanıyor?  Bir kişi koltuğu kaptı mı ömürlük orada kalıyor.

Bu da odaların kaynaklarıyla mümkün oluyor. Bu düzen kötü düzen ve mutlaka değiştirilmesi gereken düzen. Cumhurbaşkanı bile iki defa seçilebiliyorken oda başkanı ömür boyu seçilmemeli. Artık siyaset kendi karşısında takla atarak koltuk koruyan adamların bu rezilliklerine son vermeli. Katı kurallarla bu odalar görevlerini yerine getirmeli.

Arif Tak örneği oldukça önemli. Pandemi süarecinde tek satır bir açıklama bile yapmadı. Tek bir esnafın kapısını çalmadı.

Bu paraları o zaman zora düşen esnaf için kullanmadı. Seçim için saklamış. Keşke yeni yönetim bu paraların hesabını çatır çatır sorsa ve o paraları Tak’a ödetse.

Tam 29 yıl o koltukta oturmuşsun, yaşın kemale ermiş. Bıraksan onursal başkan olarak fotoğrafında ve saygınla orada kalacaksın. Verdiği rüşvete rağmen al aşağı edilmiş biri olarak şimdi tarihin tozlu sayfalarına gömülüyorsun. Ne hazin.

Ancak asıl uyarımızı siyaset için yapacağız.

Malum BESOB seçimleri Arif Tak ısrarı nedeniyle adeta Cumhur İttifakı Millet ittifakı çekişmesine sahne oldu. Tak’ın listesine AK Parti ve MHP’liler girdi. Sanki hiç adam yokmuş gibi tutup esnafı da milleti de bezdiren 80’lik Tak’ı yeniden başkan yapmak için.

Fahrettin Bilgit, CHP geleneğinden gelen ancak oldukça ılımlı bir isim. CHP, İP ve Arif Tak karşıtları onun arkasında saf tuttu.

Zaten Tak’ın yenileceği bu görüntüden bile belliydi. Oysa Tak yerine çok daha etkili isimler orada aday olabilirdi! Siyaseten partiler taraf almadı ama isimler taraf olunca siyaset oluştu.

Dün İMO’daki gereksiz hamleler ve gücün verdiği akıl tutulması 27 yıllık Çalışma Grubu’nu sandıkta yenilgiyle hüsrana uğratırken, bugün de BESOB seçimleri aynı sürecin devamı oldu.

 Bunlar siyasi seçimler için çok gösterge olamaz ama fikir verir. Yanlışta ısrar edilmemeli. Doğru isimlerle doğru yöntemlerle yola çıkılmalı.

Gerek MHP gerekse AK Parti, oturup bu iki seçim sonucunu ve güncel tartışmaları ve toplumsal hareketleri iyi analiz etmeli. Erken alınan sinyal yarınlar için önlem alınması noktasında bir fırsat sayılmalı. 

Fahrettin Bligit beye buradan başarılar dileyelim. Ilımlı ve güler yüzlü bir isim. Doğru adımlar atarsa efsane olur.  Ama siyasete yönelirse sonu Arif Tak gibi olur. Çataltepe konusunu öncelikle ele alarak çözüm yolunda emek vermeli. Esnafın halini sormalı, hakını hukukunu da savunmalı bu süreçte.

Bilgit ve ekibi, 29 yıllık saltanatın yıkılışının ardından artık doğru adımları atan bir yönetim modelini uygulamalı ve örnek olmalı. 

Tak’nı yanında yer alan isimler de muhasebe yapmalı. O listeden en az 3 başkan adayı çıkardı kalıbımı basarım. Yönetimi değil Tak’ın ismi hezimeti getirdi. Bir de utanç veren rüşvet skandalı haneye yazılmış oldu. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kaplıkaya Huzurevi’nde büyük dönüşüm