a

100 yıl beklemeye gerek yoktu!

Alevi vatandaşların “Cemevleri İbadethane statüsüne alınsın, Alevi Dedeleri de imamlar gibi devletimizden maaş alsın, cemevlerinin giderleri de devlet tarafından karşılansın”talepleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile gerçekleşti.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü konusundaki çıkışı örneğin bir kez daha hatırlattı ki AK Parti iktidarından hemen önce insanlar başörtülü bir çok kamu kurumuna giremezken, çocuklar ve gençlerin eğitimi devlet gücü ile engelleniyordu. 

Başörtüsü ve Alevi vatandaşlarla ilgili atılan adımlar son bir haftanın ana gündemi olarak karşımıza çıktı. 

Bu iki konu neden bunca yıldır sorun olarak geldi, bunu anlamak güç. Devlet kurulurken bu işin hallolmuş olması ya da hemen akabinde yıllarda çözülmüş olması gerekirdi. 100 yıl beklemeye gerek yoktu. Yüzyıl insanlarını garip başı bükük koymanın da alemi yoktu. 

Açık söyleyelim, bu sorunların ana nedeni vesayet rejiminin ülkeyi çok uzun yıllar yönetmiş olması. 

Bakın bugün temel hak ve hürriyetler konusunda AK Parti iktidarı tüm cumhuriyet tarihinde atılan adımların daha fazlasını attı kendi döneminde. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü konusundaki çıkışı örneğin bir kez daha hatırlattı ki AK Parti iktidarından hemen önce insanlar başörtülü bir çok kamu kurumuna giremezken, çocuklar ve gençlerin eğitimi devlet gücü ile engelleniyordu. 

Cuma günü çok önemli adımları açıkladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Alevi vatandaşlar ve Cemevleri noktasında. Cemevleri resmi statü kazandı ilk kez. Cemevlerinin elektrik su doğalgaz gibi giderleri ile onarım yapım noktasındaki ihtiyaçlarını da devletin karşılayacağı vurgulandı. 

Dahası Alevi vatandaşlar  Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Aleviliğin yer almamasını istiyordu. Onların sesine kulak veren hükümet, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bir başkanlık kurulacağını açıkladı. 

Unutmayalım ki AK Parti iktidarından önce Alevi vatandaşlar Alevi olduklarını bile gizlemek için çaba harcadı. 

Doğal hakları olan inançlarını dillendiremezlerdi. Cemevleri bile bir çok yerde görünür değildi. 

Tabi sadece bu kesimlerle sınırlı değil vesayet rejiminin baskıları. Türklere, Kürtlere, Sünnilere, Alevilere halkın her kesimine farklı zamanlarda ciddi baskılar kurmayı hak bilmişti kendilerine.

Bugün AK Parti her kesime en ileri özgürlükleri sağlıyor. Yeter mi? Yetmez tabiki. 

Ancak koca bir 100 yılın tüm faturasını getirip AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çıkarmak haksızlık olur doğrusu. 

Vurgulamak lazım ki, ciddi bir çalışmanın sonucunda bu aşamaya gelindi. Alevi vatandaşların “Cemevleri İbadethane statüsüne alınsın, Alevi Dedeleri de imamlar gibi devletimizden maaş alsın, cemevlerinin giderleri de devlet tarafından karşılansın”talepleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile gerçekleşti. 

Hükümetin adımı Alevi vatandaşların büyük bölümü tarafından sevinçle karşılanırken, küçük bir bölümü bundan rahatsız. Konuya siyaset üzerinden baktıkları için rahatsız onlarda. 

Oysa,siyasal olarak Aleviler noktasında en önemli adımları yine bu hükümetin attığını80 yıl boyunca hayal bile edilemeyenlerin bugün gerçek olduğunu onlar da biliyor. 

Hükümetin attığı bu adımlar Alevileri Türkiye Cumhuriyeti Devletine düşman etmek isteyen zihniyetlere de adeta bir tokat oldu, yüzlerinde patladı. Devlet öz vatandaşlarının en temel haklarını onlara verirken, geç kalınmışlığın izlerini silmek içinde hızlı bir şekilde Cemevleri Yapmaya ve olanları da yenilemeye girişti. 

Bir kez daha belirtelim. Devlet cemevlerini artık resmi olarak ibadethane olarak tanımış durumda. 

Bu çok önemli bir adım. Dahasının geleceğini de bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyledi zaten. 

Alevi vatandaşların uzun yıllar çektikleri sıkıntılar da bu adımların ardından önemli oranda hafiflemiş oluyor. 

Atılan bu adımlar HDP kışkırtmasıyla Ali’siz Alevilik oluşturmaya ve bunları kendi devletlerine düşman etmeye kalkanların da ellerindeki istismar malzemelerini tamamen ortadan kaldırmış oldu. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kripto Paranın Gerçek Yüzü